Sesten Daha Hızlı Uçak X-59 QueSST

0

Sesten daha hızlı uçak X-59 QueSST çalışmalarına başlandı. NASA ve Lockheed Martin, karadan daha hızlı bir hava yolculuğu ile geleceğe bir adım daha yaklaştı. California, Palmdale’deki Lockheed Martin Havacılık Şirketi, yakın zamanda NASA’nın X-59 Sessiz SuperSonic Teknolojisi (QueSST) uçağının ilk bölümünü üretmeye başladı

X59 QueSST süpersonik test uçağı tamamlandığı zaman 17,000 metre yükseklikte 1,512 km/s hızla gidebilecek. Uçağın seyir halindeyken çıkardığı ses 75 db olarak algılanacak. Başka bir deyişle otomobilin kapı kapanma sesi kadar olacak.

NASA’nın Low-Boom Uçuş Göstericisi projesi için proje yöneticisi Craig Nickol şu sözleri kaydetti:

Sadece NASA için değil, yarım saatte hedeflerine ulaşmak isteyen yolcu ve yolcular için heyecan verici bir dönüm noktasına ulaştık.X-59’un ilk parçasını üretmek, heyecan verici bir araştırma, sessiz süpersonik uçuşun ve daha hızlı hava yolculuğu için yeni pazarların tamamlanmasına yol açan bir adımdır.

Lockheed Martin, NASA tarafından X-59’un ilk uçuş testlerini oluşturmak, tasarlamak ve yürütmek üzere seçildi. Sözleşme kapsamında çalışmalara 2 Nisan’da başlandı. Çalışmaların 31 Aralık 2021 bitmesi bekleniyor.

Sesten Daha Hızlı Uçak X-59 QueSST

Sesten Daha Hızlı Uçak X-59 QueSST

Ses Hızı

Sesten daha hızlı uçak X-59 QueSST hızı 1,512 km/s. Peki ses hızı kaç? Ses hızı değişiklik gösterir mi? Havada, deniz seviyesinde ve 21 °C sıcaklıkta 343.2 m/s (yaklaşık 1235.5 km/saat) olarak alınır. Ses hızı frekansa bağlı olarak değişmez, her frekansta ses aynı hızda gider. Havanın sıcaklık, yoğunluk durumuna göre sesin yayılma hızı değişiklik gösterebilir.

Yakın tarihte TeknoFest etkinliğinde görücüye çıkan T 19-A uçağı hakkında bilgi için tıklayınız.

About Author

Leave A Reply