Ücretsiz En İyi Photoshop Programları

3

Photoshop programları neler ve bu programlara neden ihtiyaç duyulur? Sosyal medya fenomenlerinin sıkça kullandığı programları  sizin  için bir araya getirdik.

Neredeyse herkes Instagram kullanıyor. Ya da Instagram olmasa bile Facebook, Twitter, Tumblr, Snapchat, WhatsApp uygulamalarından en az birini kullanan kullanıcı sayısını milyonlarla ifade etmek mümkün. Bazen çekilen bir manzara fotoğrafı paylaşılır ya da bir portre, profil fotoğrafı yapılır. İşin özünde fotoğraf paylaşmanın genel nedeni, beğeni toplamadır.  Bu nedenle, kusurları yok edecek  ya da fotoğrafların filtreler aracılığıyla göze daha iyi gelmesini sağlayacak bir fotoğraf programı ihtiyacı duyulur.

Bu yazımızda en iyi Photoshop programı nedir ve ücretsiz Photoshop programları neler sorularının cevabını bulabilirsiniz.

Photoshop Programları

1- Adobe Photoshop Express

Fotoğraf düzenlerken ihtiyaç duyulan en temel özellikler, bu Adobe Photoshop Express uygulamasında ücretsiz olarak mevcut. Bu program fotoğrafları kırpmaya, döndürmeye, yeniden boyutlandırmaya, parlaklık ile kontrast gibi normal değişkenleri ayarlamaya ve kırmızı göz sorununun gidermesine olanak tanır. Ayrıca fotoğraflarda küçük pürüzleri düzeltmeyi sağlayan kullanışlı bir touchup aracı da bulunmakta.

Crystallize, Pixelate, Sketch, Distort ve Pop Color gibi küçük ama kullanışlı efektler de mevcut. Kullanımı basit ve eğlenceli bu programda, fotoğrafa uygulanan  değişikliklerin son  bir veya iki  adımını   geri almak da mümkün.

Adobe Photoshop Express

Adobe Photoshop Express

2- GIMP

GIMP (Görüntü Manipülasyon Programı) genellikle ücretsiz ve Photoshop programı düzeyinde araç arayan herkes için kullanışlı bir alternatif. Adobe Photoshop Express kadar zengin değil ama yine de etkileyici pratik araçlar içermekte.

GIMP, aplomb ile gelişmiş görüntü filtreleme, birden çok fotoğrafı birbirine ekleme gibi şeyleri Photoshop programları yerine alternatif olarak yapabilmekte.

GIMP

GIMP

3- Pixlr

Pixlr, tarayıcı tabanlı düzenleme gereksinimlerini karşılamak üzere geliştirildi. Photoshop programı gibi görünen ve ücretsiz olan bu program, herhangi bir yerden çevrim içi olarak kullanılabilir. Bilgisayardan bir görüntü yüklenebilir veya doğrudan internetteki bir fotoğrafın  yüklemesini beklemeden de müdahale edilebilir. 19 ayrı filtreye sahip olan bu program, jpg ya da png formatları ile, görüntüyü kaydederken kalitesini belirlemeye de olanak tanımakta.

Pixlr

Pixlr

4- Paint.NET

Paint.NET aslında işletim sistemi ile birlikte gelen ve varsayılan Paint aracının daha zengin özelliklere sahip bir sürümü olarak tasarlandı. Ancak birkaç yıldır Windows kullanıcılarının favorisi haline gelerek zaman içinde gelişti. GIMP kadar güçlü bir program değil. Fakat kullanımı daha kolay ve tanıdık bir ara yüze sahip olması  ile diğer Photoshop programları arasından  ayrılıyor.

Paint.net ile Freehand ya da Illustrator programlarında olduğu gibi vektöryel tasarım yapmak da mümkün.  Aynı zamanda yarı saydam ara yüz üzerinde kontrol imkanı sunarak araç pencerelerini tercihe göre sürükleyip dizayn etmeyi sağlıyor.

Paint.NET

Paint.NET

5- PicMonkey

Çevrim içi uygulama olan PicMonkey, kullanıcı ara yüzü ve gelişmiş bir özellik seti ile beraber kullanıcılarına sunulan Photoshop programları arasında. Kullanımı oldukça basit olan bu uygulamanın makyaj ve estetik seçeneklerinin de bulunması onu diğer uygulamalardan ayırmakta. Ayrıca fotoğrafa şekil, doku ve metin de eklenebilir.

PicMonkey

PicMonkey

6- Photoscape

Photoshop uygulamalarında bulunması gereken en temel araçları ve efektleri barındıran Photoscape, fotoğraflarda oynamalar yapılabilen bir alternatif olarak listede yerini alıyor. Aynı zamanda diğer yazılımlar gibi ücretsiz.

Photoscape

Photoscape

About Author

3 yorum

  1. Bahar Ucmak on

    Bana Photoshop programı lazımdı. Galiba en iyısini buldum. İlginiz için teşekkür ederim.

Leave A Reply