Samsung ve iPhone Orijinal Şarj Aleti Nasıl Anlaşılır?

0

Günümüzde teknolojinin olabildiğince geliştiği ve buna bağlı olarak her geçen gün yeni telefon modellerinin piyasaya sürüldüğü bir gerçek. Telefonla birlikte şarj aleti, kulaklık gibi telefon gereksinimlerine de talep bir hayli artmakta. Ancak bunları alırken dikkat edilmesi gereken önemli noktalar var elbet. Örneğin, iPhone orijinal şarj aleti ya da Samsung orijinal şarj aleti alırken, sahtelerinden nasıl ayırt edilir bakalım.
Özellikle Samsung ve iPhone gibi önemli markaların telefonlarının uzun ömürlü olması, kullanılan şarj aletine de bağlı. iPhone’in son modeli olan iPhone 11 başta olmak üzere iPhone X, iPhone 6 gibi telefonların da orijinal şarj aletiyle şarj edilmesi gerekmekte.
Samsung kullanıcılarının da özellikle Samsung J7, Note 3 gibi modellerde şarj aleti seçiminde dikkatli olmalı. Kısaca şarj aletinin yanlış seçimi telefonda batarya ve ısınma sorunlarına yol açar ve bu sorun cihaz değişimine kadar gider.

Samsung Orijinal Şarj Aleti

1- Üretim Yeri

Bir şarj aletinde ilk bakmamız gereken yer üretim yeri. Samsung şarj aletleri asla Çin’de üretilmiyor. Tüm şarj aleteri Vietnam’da üretiliyor bu da bize en büyük ip ucu oluyor.

Samsung Üretim Yeri

Samsung Üretim Yeri

2- Çentik

Şarj aletinin orijinal olduğunu anlamanın bir diğer yolu da prize takılan kısmındaki çentik. Bu çentik gözle pek anlaşılmayabilir fakat elinizle hafiften dokunduğunuzda mutlaka anlaşılacaktır. Eğer çentik var ise şarj aletiniz orijinal demek oluyor. Tabii bazı sahte ürünlerde bu çentik de artık taklit edilmeye başlanmış bu nedenle sadece çentiğe değil tüm maddelere bakmanızda fayda var.

Samsung Çentik

Samsung Çentik

3- Samsung Yazısı

Markadaki tüm harfler birbirine eşit uzaklıkta olmalı ve yazı fontuda sağdaki gibi olmalı. Sahte cihazlarda genellikle sam-sung şeklinde ayrı yazım ya da A harfinin bir önceki harfe çok daha yakın olması sorunu ile karşılaşıyoruz. Orijinal de ise hepsi düzgün bir sırada.

Samsung Yazısı

Samsung Yazısı

4- USB Type-A Portu

Samsung orijinal şarj aleti ile orijinal olmayan şarj aleti arasındaki bir diğer fark ise bu. Orijinal üründe resimde de görüldüğü gibi iki tane büyük kare deliğin altında bir de küçük delik var sahte üründe ise bu yok. Yine aynı şekilde orijinal üründeki usb simgesi de çok daha zarif duruyor.

Samsung USB Type-a

Samsung USB Type-a

5- Mikro Usb Portu

Bu da bize bir diğer ip ucu. Sahte ürünün bu kısmı çok daha beyaza yakın oluyor ve telefonumuza giren kısım fazlaca uzun oluyor. Bunun nedeni her telefona uyması için yapılmış olması. Orijinal de ise yerine tam oturur ve herhangi bir boşluk kalmaz.

Samsung Mikro USB

Samsung Mikro USB

6- Sertifikalar ve Yazı Karakterleri

Son olarak da şarj aletinin üstündeki yer alan yazı ve sertifikalara bakıyoruz. A+ vb gibi normalde olmayan sertifikalar varsa veya Samsung yazısında bahsettiğimiz yazım hataları arkada yer alan kısımda da varsa şarj aletinin orijinal olmadığından şüphelenebilirsiniz.

Samsung Sertifika & Yazı Karakterleri

Samsung Sertifika & Yazı Karakterleri

iPhone Orijinal Şarj Aleti

iPhone kullananların sayısı gün geçtikçe artmakta. Haliyle insanların iPhone şarj aleti alma oranı da aynı şekilde artıyor. Peki iPhone şarj aleti alırken nelere dikkat edilmeli? Hangi özellikler ön plana çıkıyor? İşte iPhone şarj aleti seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken bazı özellikler:

1- Üretim Yeri

iPhone şarj aleti alırken paketin üzerindeki yazılara dikkat etmek gerek. Paketin üzerinde Designed by Apple in California, Assembled in China , Assembled in Vietnam veya Indústria Brasileira yazılarının olması o aletin orijinal olduğunu gösterir.

Apple Üretim Yeri

Apple Üretim Yeri

2- USB PIN

Bir başka önemli nokta ise USB ucunun tek parça ve pürüzsüz olma özelliği. Apple sertifikalı şarj aleti ürünlerinde USB ucu ve Lightning bağlantısı tek parça ve pürüzsüz biçimde olur.

Apple USB PIN

Apple USB PIN

Bu özelliklerle iPhone orijinal şarj aleti sahtesinden ayırt edilebiliyor. Gerek Samsung gerekse de iPhone kullanımında şarj aleti seçimi oldukça önemli. Şarj aleti seçimi yaparken yukarıdaki detaylara kesinlikle dikkat edilmeli. Aksi durumda cihazların zarar görmesi kaçınılmaz olur.

Orijinal Şarj Aleti Nereden Alınır?

Orijinal şarj aleti şarj aleti almak için aslında bilindik büyük online alışveriş sitelerini, zincir teknoloji marketlerini veya Samsung ile Apple‘ın kendi online satış sitesini tercih edebilirsiniz. Bu ortamlarda sahte ürün olmayacağı için gönül rahatlığı ile alıp kullanabilirsiniz.
Bunun dışında çok ucuza satılan yerlerden, satıcısı belli olmayan ürünlerden uzak durmanızda fayda var. Özellikle de N11, GittiGidiyor, HepsiBurada, Amazon gibi sitelerde orijinal diye belirtilmesine rağmen replika ürün gönderimi olabiliyor.

About Author

Leave A Reply