Android Emülatör Nedir? BlueStacks Rehberi

0

Bu içerik Android emülatör olan Bluestacks nedir ve hakkında merak edilen pek çok bilgiyi sunmak üzere oluşturuldu. Çoğu Android kullanıcısı telefonuna yüklediği herhangi bir uygulama ya da oyuna bilgisayarından da erişim sağlamayı istemekte. Daha önce aynı uygulamayı bilgisayara da kurmak gerekirken, bu emülatör sayesinde, telefonda oynanan bir oyuna bilgisayardan ve kalındığı yerden devam etmek mümkün kılındı. Detaylara girmeden önce emülatörün ne olduğuna değinmek gerek.

Emülatör; farklı dilde yazılmış ve yalnızca kendine ait sistemde çalışan uygulama ya da oyunların, istenen sistemde çalışmasını sağlayan yazılıma denir. Bu yazılım aslında uygulamanın ana sistemini donanımsal ve yazılımsal açıdan bir nevi taklit etmekte.

Ne İşe Yarar?

BlueStacks, sanal android yazılımları içinde performansı ve sağlıklı çalışması ile öne çıkan bir program. Android telefonlara indirilebilen her türlü oyun ve uygulamayı bilgisayar üzerinden kullanmayı sağlamakta.

Nasıl İndirilir?

Bir App Player olan BlueStacks, kendi internet sitelerinden güvenli bir şekilde indirilebilir. Resmi sitesinde bulununan BlueStacks İndir butonuna tıklayarak indirme direkt başlatılır.

BlueStacks Nasıl İndirilir?

BlueStacks Nasıl İndirilir?

Nasıl Kurulur?

Android emülatör kurulumu, Bluestacks resmi sitesinden indirilen exe uzantılı dosyaya çift tıklayarak başlatılır. İşlem bilgisayar performansına bağlı olarak 3 – 5 dakika sürebilir. İlk kurulumdan sonra motorun optimizasyonu ve ayarların yapılması nedeniyle açılış beklenilenden uzun sürebilir.

BlueStacks Nasıl Kurulur?

BlueStacks Nasıl Kurulur?

Nasıl Kullanılır?

Kurulumdan sonra ilk açılışta tıpkı telefonlarda olduğu gibi Google hesabı ile oturum açılması gerekir. Market ve çeşitli hesapları kullanmak için Google oturumu şart. Daha sonra tıpkı telefonlardaki gibi market üzerinden uygulamalar ve oyunlar yüklenir. BlueStacks son sürümlerinde kendine ait bir market uygulamasını da kullanıcılara sunmakta. İlk kurulumda emülatör gerekli ayarları kendi yaptığından,  kullanıcının genelde ek bir ayar yapması gerekmiyor.

BlueStacks Nasıl Kullanılır?

BlueStacks Nasıl Kullanılır?

APK Yükleme

Android emülatör BlueStacks içerisine uygulama yüklemek için pek çok seçenek mevcut.

  1. Google Play Store aracılığıyla tüm uygulamalar indirilir.
  2. Ana ekranda sağ üstte arama çubuğunda istenilen uygulama ismiyle aratılır. Aranan uygulama sonuçlar içerisinde var ise bu yöntemle indirilir.
  3. Bazı uygulamalar her ülkede bulunmayabilir ya da marketlerden kaldırılmış olabilir. Bu tür uygulamaları yükleyebilmek için internet üzerinden APK dosyasını bulup indirmek gerekir.
  4. APK dosyaları Android Oyun Clup aracılığıyla da edinilebilir.

Daha sonra indirilen APK dosyası, sürükle bırak tekniği ile ya da ana ekranın sağ altında bulunan APK yükle seçeneği kullanılarak yüklenir.

BlueStacks APK Yükleme

BlueStacks ak Yükleme

Nasıl Hızlandırılır?

Bir çok uygulama ve oyunu yüksek performansla kullanmayı sağlayan BlueStacks, bazı durumlarda yavaşlayabilir. Hızlandırmak için ise:

  • İşlemci ve Ekran Kartı: BlueStacks, iyi bir performans için iyi bir işlemci ve ekran kartı ister. İşlemci ve ekran kartının o anlık sadece BlueStacks tarafından kullanılması performansı ve hızı gözle görülür şekilde arttırır.
BlueStacks Nasıl Hızlandırılır?

BlueStacks Nasıl Hızlandırılır?

  • Güç Kullanımı: Daha çok laptop kullanıcıları için olan bu ayar Windows pil ayarları üzerinden yapılır. Prize takılı değilken şarjın daha uzun süre gitmesi için yapılan bu ayar BlueStacks performansını arttırmakta.
  • Güncellemeler: BlueStacks güncel driverlar ile daha stabil ve performanslı çalışır. Ekran kartı ve işlemciler için en güncel driverlar indirilmeli ve yüklenmeli. Bu sayede BlueStacks, oldukça hızlı bir performans sergileyecek.

About Author

Leave A Reply