PUK Kodu Nedir? PUK Kodu Öğrenme [Turkcell Vodafone]

0

PUK kodları, hala fark edilmese de SIM kartların güvenliği açısından büyük öneme sahip. SIM kartların ise, telefonları gelen ve giden aramalara bağladığı bilinse de neden güvenli kalmaları gerektiği henüz yeterince anlaşılmış edilmiş değil. Haliyle ihtiyaç duyana kadar pek çok kullanıcı PUK kodu öğrenme ihtiyacı duymuyor.

Bilindiği üzere telefonlar, kapatılıp yeniden açıldığında (gerekli ayarlar yapılmış ise) giriş için PIN kodu ister. Ve çoğu operatörde PIN kodunu yanlış girme hakkı 3 olarak atanmış durumda. Bu, bir yabancının eline geçmesi durumunda telefonun güvenliğini sağlamak amacıyla alınmış önlemlerden. Bu sayede PIN kodunun hatalı girilmesi durumunda telefon açılmazken, 3 kez hatalı girilmesi durumunda ise PUK kodu girilmediği müddetçe kilitli kalmakta.

Ancak belirtildiği gibi kullanıcılar PUK kodunun işlevini ve önemini bilmediğinden,çoğu zaman hatırlamakta güçlük çekmekte ve bloke olmuş kartlarına çözüm aramakta.

PUK Kodu Öğrenme

SIM kartı teslim alındığında verilen kartın alt bölümünde yer alan PUK1 veya PUK2 alanları kazınarak PUK kodu öğrenilebilir. Bu kartların olmadığı durumlar için operatörlerin sunduğu başka yöntemler de var elbet. En sık kullanılan üç operatörün PUK kodunu öğrenme yollarını aşağıda maddeler halinde bulabilirsiniz.

Turkcell PUK Kodu Öğrenme

  • Turkcell operatörüne kayıtlı kullanıcılar, Turkcell’in PUK kodu öğrenme sayfasından telefon numarası, SIM kart numarası veya T.C. kimlik numarası ile form doldurarak PUK koduna ulaşabilir.
  • Turkcell kullanıcı parolası biliniyorsa, turkcell.com.tr sayfasına giriş yapıp Hesabım > Ayarlar > PUK Numaram adımları ile PUK kodu öğrenilebilir.
  • Bu yolların dışında, 532 Turkcell Müşteri Hizmetleri numarası aranarak ya da herhangi bir Turkcell bayisine giderek PUK numarası öğrenilebilir.

Türk Telekom PUK Kodu Öğrenme

  • Türk Telekom Online İşlemler şifresi kullanılarak turktelekom.com.tr linki üzerinde giriş sağlanıp, online işlemler menüsünde yer alan mobil sekmesinin ilgili sayfasından PUK kodu öğrenilebilir.
  • SIM kart bloke olsa bile, 500 Türk Telekom Müşteri Hizmetleri numarası aracılığıyla PUK kodu öğrenilebilir. Arama başka bir operatörden yapılacaksa 444 1 500 numaralı telefon tuşlanmalı. Ancak işlemin gerçekleşebilmesi için güvenlik sorularının doğru yanıtlanması gerekmekte.
  • Bunların dışında herhangi bir Türk Telekom bayisine giderek de PUK numarası öğrenilebilir.

Vodafone PUK Kodu Öğrenme

  • Vodafone online self servis şifresi ile vodafone.com.tr linki üzerinden giriş yapılıp, online self servis menüsünden Ayarlarım > Hat Ayarlarım yolu izlenerek PUK kodu öğrenilebilir.
  • Vodafone’dan 542 numaralı destek numarası ile, diğer operatörlerden ise 0542 542 00 00 numaralı hat ile PUK kodu öğrenilebilir.

About Author

Leave A Reply