Süper Kahramanların Yaratıcısı Stan Lee Hayatını Kaybetti

0

Süper kahramanların yaratıcısı Stan Lee hayatını kaybetti. Marvel’in efsanevi yazarı, editörü ve yayıncısı olan fantastik karakterleri milyonlarca seyirci ile buluşturan Stan Lee, 95 yaşında hayata veda etti.

Kariyeri Timely Comics firmasında bir asistan olarak 1939’da başlamıştı. II. Dünya Savaşı’nda ABD ordusuna hizmet verdikten sonra Lee, daha sonradan adı Marvel olacak Atlas Comics’in en yaratıcı isimlerinden oldu: Örümcek Adam, Demir Adam, Thor, Hulk, Daredevil, Doktor Strange ve X-Men gibi modern Marvel karakterleri, o yılların eserleridir.

Lee, 1995 yılında Jack Kirby Hall of Fame’e kabul edildi ve 2008 yılında ise sinema dünyasının efsanevi isimlerinin yer aldığı Hollywood Walk of Fame’e adı kazınarak ölümsüzleşti. National Medal of Arts ve Scream Awards’ın da içinde bulunduğu pek çok ödülün sahibi olan Lee’nin adına, 2 Ekim 2009 tarihinde Los Angeles ve Long Beach şehirlerinde Stan Lee Günleri düzenlendi.

Henüz Kimsenin Bilmediği 50 Karakter Var

Süper kahramanların yaratıcısı Stan Lee hayatını kaybetti fakat henüz kimsenin bilmediği 50 karakter var. Variety dergisine geçen yıl verdiği röportajda samimi itirafta bulunarak, sır gibi sakladığı ve hiçbir yerde yayınlamadığı karakterler yarattığını söyledi.

Geliştirdiğim yaklaşık 50 karakter daha var ve bunları kimseye göstermedim.

Efsane çizer, “Karakterlerden birinin daha önce hiç görmediğiniz bir süper gücü var” dedi ve “Aslında hepsinin yeni süper güçleri var, ama sana söyleyemem, üzgünüm!” şeklinde konuşmuştu. Çok ilgi çeken karakterlerinden biri olan Örümcek Adam’ın oyunuyla ilgili geçmiş haber için tıklayınız.

"<yoastmark

Stan Lee Kimdir ?

Maalesef süper kahramanların yaratıcısı Stan Lee hayatını kaybetti. Stan Lee (d. 28 Aralık 1922, New York Şehri – ö. 12 Kasım 2018, Los Angeles), Amerikalı çizgi roman yazarıdır. Spider Man, Fantastik Dörtlü, X-Men, Daredevil, Hulk ve Iron Man süper kahraman karakterlerini yaratmıştır. Stanley Martin Lieber 1922’de New York’da doğdu. Ailesi maddi sorunlar çekiyordu. Okulu bıraktıktan sonra çizgi roman yayınlama şirketi Timely’de çalışmaya başladı. İlk hikayesi 1942 yılında Kaptan Amerika hakkındaydı. Stan Martin, S.T. Anley gibi farklı isimler altında yazılar yazdı fakat Stan Lee’yi seçti. Timely, ismini Marvel Comics olarak değiştirdi. Stan Lee yeni karakterler yaratmaya devam etti. Fantastik Dörtlü’yü 1961 yılında yarattı ve bunu Hulk takip etti. Bir yıl sonra ise Örümcek adam’ı yayınladı. Daredevil ise 1964’te ortaya çıktı. Tüm bu karakterler Stan Lee’yi çok başarılı kıldı.

About Author

Leave A Reply