Biyometrik Fotoğraf Nedir? Sakal Makyaj Bıyık Olur mu?

0

Yeni ehliyetler, yeni kimlikler, yeni pasaportlar, sınavlar derken biyometrik fotoğraf terimiyle çok sık karşılaşılır oldu. Peki biyometrik fotoğraf nedir? Özellikleri neler? Biyometrik fotoğraf sakal bıyık ya da makyaj ile olur mu? Fiyatı ne kadar? Ne kadar sürede çıkar? gibi sorular merak edilmekte. Tüm bu soruların yanıtı içeriğin devamında.

Standartları ICAO (Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü) tarafından belirlenmiş olup amacı, kişilerin fotoğraflarını dijital olarak belli bir standartta kayıt altına almak olarak tanımlanabilir. Biçim kuralları net olmakla birlikte, sakal, makyaj,  gözlük gibi noktalarda ise kurallar esneyebilmekte.

Özellikle uluslararası seyahat edilecekse, biyometrik foto teriminden kaçmak imkansız. Çünkü yurt dışı  işlemlerinde hemen hemen her kurum bunu talep etmekte. Öyle ki bu standart 2010 yılından sonra yurt içi kurumlarına da  geçti. Özellikle Avrupa Birliği uyum süreciyle birlikte 2019 yılı itibari ile yeni ehliyet, yeni kimlik, yeni pasaport başvurularında istenen belgelerden biri oldu.

Biyometrik Fotoğraf Özellikleri – Ölçüleri

  • 35 x 45 mm boyutunda olmalı.
  • Saç bitiminden çeneye kadar olan bölge kadraja alınırken, bu da 32 ile 36 mm ölçüsünde olmalı.
  • Burun ile yüz, fotoğraf alanının tam ortasında ve simetriye uygun olmalı.
  • Sağ ve sol yüz hatları tamamen görünür olmalı.
  • Kişinin yüzü fotoğrafın %70-80’ini kapsamalı.
  • Ağız kapalı olmalı ve yüzde mimik olmamalı.
  • Beyaz, desensiz ve gölgesiz fon kullanılmalı.
  • Saç, yüzü veya yüzde bulunan belirgin herhangi bir yarayı kapatmamalı.
Biyometrik Foto Sakal Makyaj Bıyık

Biyometrik Foto Sakal Makyaj Bıyık

Biyometrik Fotoğraf Makyaj Olur mu?

En sık sorulan soruların başında biyometrik fotoğrafın makyaj ile çekilip çekilemeyeceği geliyor. Makyajlı olmak yada eyeliner çekmiş olmak problem yaratmıyor. Önemli olan, varsa yüzdeki belirgin yara ya da lekelerin makyajla kapanmaması. Aksi durumda özellikle pasaport kontrollerinde sorunlarla karşılaşılabilir.

Biyometrik Fotoğraf Sakal Bıyık Olur mu?

Sık sorulan bir diğer soru ise biyometrik fotoğrafın sakal, bıyık veya favori ile çekilip çekilemeyeceği oluyor. Bu fotoğraf, kişinin yüz biyometrisinin tespit edilmesi amacıyla oluşturulan bir standart olduğundan, yüz biyometrisini değiştirmeyen sakal, bıyık veya favori, fotoğrafta sorun yaratmaz.

Biyometrik Fotoğraf Fiyat Ne Kadar?

2019 yılında İstanbul, İzmir, Ankara, Gaziantep, Konya, Bursa şehirlerinde fiyatlar birbirine yakın olup ortalama olarak 8 – 25 lira arasında 4 – 6 – 8 ya da 12 adet şeklinde teslim ediliyor. Baskı cihazı olan fotoğrafçılar fotoğrafları yoğunluklarına göre 20 dakikada teslim ederken, diğer fotoğrafçılar ise gün içinde teslim edebiliyor.

Yazar

Baha

Apple ekosisteminden asla vazgeçmeyen Baha, zamanının büyük kısmını bilgisayar başında geçiriyor. Ayrıca fotoğraf çekmeye ve seyahat etmeye ilgisi her geçen gün artarken, 2020 yılında bol bol seyahat edecek gibi.

Yorum