Biyometrik Fotoğraf Nedir? Sakal Makyaj Bıyık Olur mu?

0

Yeni ehliyetler, yeni kimlikler, yeni pasaportlar, sınavlar derken biyometrik fotoğraf terimini sık duyar olduk. Peki biyometrik fotoğraf nedir? Özellikleri nedir? Sakal bıyık ya da makyaj ile olur mu? Fiyat ne kadar? Ne kadar sürede çıkar?

Standartları ICAO (Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü) tarafından belirlenmiş ve amacı kişilerin fotoğraflarını dijital olarak belli bir standartta kayıt altına almak olarak tanımlanabilir. Biçim kuralları net olmakla birlikte, sakal makyaj gözlük gibi noktalarda esnektir.

Özellikle uluslararası seyahat ediyorsanız biyometrik foto teriminden kaçmanız imkansız. Yurt dışı hemen hemen her kurum sizden talep ediyor. Öyle ki bu standart yurt içi kurumlarına da 2010 yılından sonra sıçradı ve özellikle Avrupa Birliği uyum süreciyle birlikte 2019 yılı itibari yeni ehliyet, yeni kimlik, yeni pasaport başvurularında istenen belgeler arasına girdi.

Biyometrik Fotoğraf Özellikleri – Ölçüleri

  • 35 x 45mm boyutunda olmalı.
  • Saç bitiminden çeneye kadar olan mesela 32 ila 36mm arasında olmalı.
  • Burun ile yüz, fotoğraf alanının tam ortasında ve simetriye uygun olmalı.
  • Çene ucundan saçların başladığı yere kadar sol ile sağ yüz hatları tamamen görünür olmalı.
  • Kişinin yüzü tüm fotoğrafın %70-80’ini kapsamalı.
  • Ağız kapalı ve yüzde mimik olmamalı.
  • Beyaz, desensiz, gölgesiz fon olmalı.
  • Saç, yüzü veya yüzde bulunan kalıcı belirgin yarayı kapatmamalı.
Biyometrik Fotoğraf Sakal Makyaj Olur mu?

Biyometrik Fotoğraf Sakal Makyaj Olur mu?

Biyometrik Fotoğraf Makyaj Olur mu?

En sık sorulan soruların başında makyaj ile eyeliner ile çekilip çekilemeyeceği geliyor. Makyajlı olmak yada eyeliner çekmiş olmak problem yaratmıyor. Fakat makyaj yapılan bölgede belirgin yara & leke olmamalı. Aksi durumda özellikle pasaport kontrollerinde sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

Biyometrik Fotoğraf Sakal Bıyık Olur mu?

Diğer bir sık sorulan soru ise sakal, bıyık veya favori ile çekilip çekilemeyeceği geliyor. Biyometrik fotoğraf, kişinin yüz biyometrisinin tespit edilmesi amacıyla oluşturulan bir standarttır. O nedenle yüz biyometrisini değiştirmeyen sakal, bıyık veya favori ile fotoğraf çekilebilirsiniz.

Biyometrik Fotoğraf Fiyat Ne Kadar?

2019 yılında İstanbul, İzmir, Ankara, Gaziantep, Konya, Bursa şehirlerinde fiyatlar birbirine yakın olup ortalama olarak 8 – 25 lira arasında 4 – 6 – 8 yada 12 adet şekillerde teslim ediliyor. Baskı cihazı olan fotoğrafçılar yoğunluklarına göre 20 dakikada teslim edebilirken diğer fotoğrafçılar ise gün içinde teslim edebiliyorlar.

About Author

Leave A Reply