Film Banyosu Fiyat (2018-2019)

5

Film banyosu mu kaldı ki fiyatı merak edilsin demeyin. Sektörün geleceği parlak olmadığı bir gerçek. Fakat tutkunları da azımsanmayacak kadar çok.

Önce dijital fotoğraf makineleri sektöre zor günler yaşattı. Hemen ardından yeni nesil akıllı telefonlar derken yükseler maliyet fiyatlarıyla birlikte, fotoğraf tutkunları bile ekonomik sebeplerden dolayı filmlerini tab ettirmez oldu.

Kar etmek isteyen satıcılar haklı olarak ya fiyatlarını kur artışına paralel arttırmak zorunda kalıyor ya da kimyasallar bayat olsa bile kullanabilecek son radde kadar kullanmayı tercih ederek maliyet fiyatları aşağı çekmeye çalışıyor. Yüksek fiyat ya da bayat banyo… Her iki olasılıkta da son kullanıcı için hoş değil.

Renkli film banyosu için 10 – 25 lira ve tarama için ekstra 10 lira talep edilirken, siyah beyaz film banyosu 15 – 30 lira ve tarama için yine ekstra olarak 10 lira talep ediliyor.

İstanbul, Ankara ve İzmir piyasalarında 36’lık film banyosu fiyat araştırması yaptığımızda aşağı yukarı benzer rakamları duyuyoruz. Tarama için +10 lira ücret talep ediliyor. Film banyosu yaptıranların büyük bir kısmı tabi ki tarayıp dijital ortamda düzenlemesini yapmak istiyor.

Analog dünyası harika bir tutku. Bu nedenle sektörün eski şaşalı günlerine dönmesi mümkün olmasa da çeşitliliğin artmasını umarım. Ayrıca ilginizi çekebileceğini düşündüğüm Agrandizör konusuna bakmanızı tavsiye ederim.

Yazar Hakkında

5 yorum

 1. Merhaba,
  Fransızım ve bir şeye merak ettim : Tukiye’de web siteye sahip olan banyo yapan şirketleri var mı ? Bulamıyorum bir türlü. Bir de, banyo ettikten sonra bir scan teklif ediliyor mu ?
  Fransa’da çok var (çok derken 10 aşkın) ve hem banyo için hem de 3600dpi scan için ve/veya kayıt çıktı teklif yapıyorlar.
  Işıklarının için teşekkürler.
  Raffi

 2. 36 fotoğrafa bugün toplam 100 lira denildi İzmir Karşıyaka’da bir fotoğrafçı da. Sizin toplam verdiğiniz rakam nedir tam anlamadım. 25+10 mu diyorsunuz?

  • Merhaba. Yazının yayınlandığı tarihe bakarsanız fiyatların güncel olmadığını görebilirsiniz. Bu hafta içinde yeni fiyat tekliflerini alıp, ortalama fiyatlarla yazıyı güncellemekten memnuniyet duyarım.

   Siyah beyaz filmlerin banyoları biraz daha yüksek oluyor. Tarama için de 10-15 lira fark isteyebiliyorlar fakat 100 lira bana bir hayli yüksek geldi. Bence alternatif bir yer bakabilir ya da pazarlık yapabilirsiniz.

Yorum Bırakın