Film Banyosu Fiyat | Film Banyosu Yapan Yerler

10

Film banyosu kaldı mı diye merak edenler var. Elbette var, üstelik sektörün geleceği parlak olmasa da tutkunları azımsanmayacak kadar çok.

Sektör, başta dijital fotoğraf makineleri ile zor günler geçirdi. Ardından yeni nesil akıllı telefonların geliştirilen özellikleri, maliyetlerin artmasına neden oldu. Bir zaman sonra fotoğraf tutkunları ekonomik sebeplerden dolayı filmlerini tab ettirmez oldu.

Kar etmek isteyen satıcılar, haklı olarak ya fiyatlarını kur artışına paralel arttırmak zorunda kaldı ya da kimyasallar bayat olsa bile kullanabilecek son radde kadar kullanarak, maliyet fiyatlarını aşağı çekmeye çalıştı. Yüksek fiyat ya da bayat banyo… Her iki şeçenek de, kullanıcıların hoşlanmayacağı türdendi.

Film Banyosu Fiyat

Merak edenler için günümüzde renkli film banyosu ücreti 35 – 50₺ arasında olup, tarama için ek poz başına 40 – 50 kuruş arası ya da 10 – 20₺ ücret talep edilirken, siyah beyaz film banyosu nadir bulunduğundan fiyat 60 – 90₺ arasında. Ve tarama için yine benzer ek ücret talep edilmekte.

İstanbul, Ankara ve İzmir piyasalarında 36’lık film banyosu fiyat araştırması yapıldığında aşağı yukarı benzer rakamlara ulaşılıyor. Ve tarama için yine ek ücret talep edilmekte. Banyo yaptıranların büyük bir kısmı tarama işlemini de yaptırıyor. Çünkü fotoğraflara dijital ortamda da müdahale etmek istiyorlar.

Analog dünyası eşsiz bir tutku, bilen bilir. Bu nedenle sektörün eski şaşalı günlerine dönmesi mümkün görünmese de meraklıları çeşitliliğin artmasını ummakta. Konuyla ilgilenenlerin sevebileceğini düşündüğüm Agrandizör konulu içeriğimize göz atmalarını tavsiye ederim.

Sizin de bu hizmeti satın aldığınız bir yer varsa nerede olduğunu, hangi firmadan ne kadara yaptırdığınızı yorum bölümümüzde paylaşabilirsiniz. Böylece hem bizim film banyosu yapan yerler listemizi oluşturmamızda hem de bu konuda arayış içinde olan kişilere katkıda bulunmuş olursunuz.

About Author

10 yorum

 1. Merhaba,
  Fransızım ve bir şeye merak ettim : Tukiye’de web siteye sahip olan banyo yapan şirketleri var mı ? Bulamıyorum bir türlü. Bir de, banyo ettikten sonra bir scan teklif ediliyor mu ?
  Fransa’da çok var (çok derken 10 aşkın) ve hem banyo için hem de 3600dpi scan için ve/veya kayıt çıktı teklif yapıyorlar.
  Işıklarının için teşekkürler.
  Raffi

 2. 36 fotoğrafa bugün toplam 100 lira denildi İzmir Karşıyaka’da bir fotoğrafçı da. Sizin toplam verdiğiniz rakam nedir tam anlamadım. 25+10 mu diyorsunuz?

  • Merhaba. Yazının yayınlandığı tarihe bakarsanız fiyatların güncel olmadığını görebilirsiniz. Bu hafta içinde yeni fiyat tekliflerini alıp, ortalama fiyatlarla yazıyı güncellemekten memnuniyet duyarım.

   Siyah beyaz filmlerin banyoları biraz daha yüksek oluyor. Tarama için de 10-15 lira fark isteyebiliyorlar fakat 100 lira bana bir hayli yüksek geldi. Bence alternatif bir yer bakabilir ya da pazarlık yapabilirsiniz.

  • Yeniden merhaba. Yazıyı maalesef hızla güncelleyemedim fakat az önce güncel fiyatları yazdım. Çeşitli şehirlerden, çeşitli fotoğrafçılardan fiyat teklifleri aldım. 100 lira veren olmadı. En yüksek duyduğum rakam 90 lira oldu. Fakat o da siyah beyaz film banyosu için verildi. Firma ismi ve verilen fiyat teklifini bana iletebilirseniz, teyit alıp fiyatları o şekilde yeniden güncellemek isterim.

 3. Merhaba, ben İzmir’deyim ve analog fotoğrafçılıkla ilgilenmek istiyorum, fiyat listesini güncelleyebilir misiniz? Çok minnettar olurum, meraktayım da 🙂

Leave A Reply