La Casa de Papel Ne Demek? Konusu Ne? Kaç Sezon?

0

2017 yılında yayına giren ve İspanya yapımı bir soygun dizisi olan La Casa de Papel, kelime olarak kağıt ev anlamına geliyor. Özellikle ilk sezonu ve sıra dışı senaryosuyla büyük beğeni toplayan dizi, gerek oyunculuk gerekse olay örgüsüyle büyük sükse yaptı. 4. sezonu ise 3 gün önce Netflix’te yayınlandı ve daha ilk günden, Netflix’in en çok izlenen ilk 10 içerik listesine girmeyi başardı. İçeriğin buradan sonraki kısmında, La Casa de Papel konusu ne merak edenler için biraz bilgi, son sezonu hakkında da spoiler bulunmakta.

La Casa de Papel Konusu

İlk sezonda, The Professor isimli idealist ve dahi bir adam, farklı becerilere sahip ve birbirini daha önce görmemiş bir grup insanı bir araya getirir. Ve İspanya Kraliyet Darphanesi’ni soymak üzere plan yapmaya başlarlar. 1. ve 2. sezonda ekipteki kişilerin hayat hikayeleri, soygunda yaşadıkları olay ve aksaklıklar, soygunu tamamlayıp kaçma girişimleri ve kaçtıktan sonraki hayatları anlatılmakta.
Dizinin 3. sezonunda ekipte biraz değişiklik olur ve İspanya Merkez Bankası’nın soygunu üzerinde çalışılır. 4. sezonda soygun ekibi, ilk soygunlarına nazaran çok daha geniş kapsamlı ve büyük bir işe bulaşır. Bu noktada Profesör’ün verdiği mücadeleleri anlatılırken, finale doğru Profesör’ün yakayı ele vermesi yeni bir sezonun daha geleceğinin sinyallerini veriyor.

La Casa de Papel Kaç Sezon? Kaç Bölüm?

Şu ana kadar 4 sezonu yayımlanmış olan dizi toplamda 38 bölümden oluşmakta. Netflix tarafından çekilen ve finanse edilen dizi şu ana kadar 20’den fazla ülkede gösterime girdi, ayrıca dizinin (figüran ve yardımcı oyuncular sayılmazsa) 39 kişilik kalabalık kadrosu da dikkat çeken başka bir nokta.

La Casa de Papel 5. Sezon Gelecek Mi?

4. sezon finalinde birçok şeyin yarım kalması ve hikayenin tamamlanmamış olması 5. sezonun gelme ihtimalini arttırsa da, dizinin yetkililerinden henüz resmi bir açıklama gelmedi. Ancak dizinin dünya çapındaki popülaritesi ve kar marjı düşünüldüğünde, yeni sezonun çekilmemesi için hiçbir engel yok gibi. Dizinin yaratıcısı Alex Pina’nın İspanyol ABC Gazetesi’ne verdiği bir demeçte, henüz 5. sezon üzerine bir karara varmadıklarını belirtmişti. Ancak kitlelerinin taleplerini yok sayma yönünde bir eğilimleri de olmadığını eklemişti. Böylece resmi bir açıklama yapmış olmasa da La Casa de Papel kaç sezon sürecek sorusuna, 5. sezon sinyalini de vermiş oldu.

La Casa de Papel Maske Kim?

La Casa de Papel Maske Kim?

La Casa de Papel Maske Kim?

Dizinin en dikkat çeken ve beğenilen noktalarından biri, soyguncuların zaman zaman kullandıkları maske oldu. Dünya genelinde ciddi rağbet gören ve geniş kitleler tarafından satın alınan bu maskenin kim olduğu ve dizide niye kullanıldığı ise dizinin yarattığı soru işaretlerinden biri haline geldi.
La Casa de Papel maske kim merak edenler için, dizinin sembolü haline gelen maske 1904 İspanya doğumlu sürrealist ressam Salvador Dali’ye ait. Ancak neden Velazquez, Goya veya Picasso gibi diğer İspanyol ressamlar değil de Dali tercih edildi, hala merak konusu. Yetkililer bu konudaki tercihleri hakkında resmi bir açıklama yapmadıklarından, dizinin takipçileri arasında zamanla birkaç teori geliştirildi. Bunlar:

  •  Bu teoriye göre Dali, İkinci Dünya Savaşı döneminde İspanyol Milliyetçi Diktatör Franco’yu alenen destekler. Ancak savaştan sonra İspanya yıkım ve sefalete sürüklenir. Dizide de bu durum maske üzerinden tiye alınır. Başka bir deyişle Dali gibi dünyaya mal olmuş bir sanatçının bu noktadaki hatalı kararı, dizideki trajikomik dil üzerinden eleştirilmekte.
  • Bir diğer teori ise doğrudan dizinin ana fikriyle alakalı. Dizide defalarca kez vurgulanan sisteme direnme fikri, Dali’nin suratıyla sembolize edilmekte. Kısaca Dali, gerek eserleriyle gerekse demeçleriyle yaşadığı dönemin kapitalist toplumuna sertçe karşı çıkmış bir sanatçı. Bu noktada da dizinin vermek istediği kapitalist sisteme karşı saldırı mesajının somutlaştırılmış objesi olarak seyirciye sunulmakta.

La Casa de Papel konusu ne sorusunun yanıtı ve detayları bu şekilde. La Casa de Papel 5. sezon gelecek mi ya da dizi toplam kaç sezon sürecek henüz bilinmese de, dünya çapında ses getirdiği ve devamının heyecanla beklendiği kesin.

About Author

Leave A Reply