En İyi Hayao Miyazaki Anime Filmleri & Dizileri

0

79 yaşındaki yönetmen Hayao Miyazaki, başarılı bir Japon manga ve anime sanatçısı. Kariyerinde başta Altın Aslan Ömür Boyu Başarı Ödülü ve Akademi En İyi Animasyon Ödülü olmak üzere daha pek çok prestijli ödülü almaya hak kazanmış. Yönetmenin, kısa film / dizi ve uzun metraj yapımlar şeklinde 40 farklı animesi bulunmakta. En sevilen Hayao Miyazaki filmleri ve detayları içeriğin devamında.

Hayao Miyazaki Filmleri

1 – Howl’s Moving Castle (2004)

Howl's Moving Castle - 2004

Howl’s Moving Castle – 2004

Genç Sophie ve büyücü Howl’un hikayesini anlatan bu anime gerek müzikleri, gerekse sahneleriyle seyirciyi o büyülü dünyanın içine çekmeyi başarıyor. Anime’deki sihirli korkuluklar, küçük sihirbaz çırakları, ateş cinleri ve kötü cadılar ile Miyazaki’nin izleyicilere vaat ettiği dünya, karton bir siluet olmaktan çıkıp adeta ete kemiğe bürünmekte. Ayrıca Büyücü Howl’un inşa ettiği yürüyen kaleyi seyreden izleyiciler, kendilerini animasyon sanatının ne kadar ileri gidebileceğini sorgularken buluyor.

2 – My Neighbor Totoro (1988)

My Neighbor Totoro - 1988

My Neighbor Totoro – 1988

Anime, Genç Satsuki ve kız kardeşi Mei’nin babaları ile beraber küçük bir kasabaya taşınmasıyla başlar. Kızların evdeki zararsız is ruhlarıyla tanışması, bu fantastik varlıklar macerasının başlangıcı olur. Bu macera küçük Mei’nin ormanı keşfe çıktığında  Totoro ile karşılaşmasıyla da devam eder. İnsan ve doğanın bir zamanlar nasıl bir ahenk içinde olduğuna, çocuksu ama etkileyici bir bakış getiren Miyazaki, bu animesiyle tüm övgüleri toplamayı başarır.

3 – Wind Rises (2013)

Wind Rises - 2013

Wind Rises – 2013

Hayao Miyazaki filmleri arasında son uzun metraj yapımı olan Wind Rises, hayalperest bir uçak tutkunu olan küçük Jiro’nun hayat hikayesini ekrana taşıyor. Hayao Miyazaki burada, Jiro’nun mühendislik yılları ve aşk hayatı üzerinden yine seyircilerine köşe bucak inceleyebilecekleri ayrıntılı bir dünya sunuyor. Miyazaki bir yandan hayal gücünün limitlerini zorlarken öte yandan animenin geçtiği savaş döneminin nabzını da tutuyor.

4 – Princess Mononoke (1997)

Princess Mononoke - 1997

Princess Mononoke – 1997

Bu anime kadim bir orman kabilesinin lideri olan genç prens Ashitaka’nın, kabileyi ormana giren lanetli bir domuzdan korurken yaralanmasını ve bu yarasına şifa aramak için dünyayı gezmeye başlamasını ele alır. Gerek özgün konusu gerekse işleyiş tarzıyla yine kendi türündeki diğer yapımlardan sıyrılmayı başarmakta. Doğanın büyülü yaşamına bu yapımda da eğilen Miyazaki, konuşan hayvanlardan orman ruhlarına kadar yine masal gibi bir hikayeyi seyircisiyle buluşturmakta.

5 – Spirited Away (2001)

Spirited Away - 2001

Spirited Away – 2001

Kimsenin saf iyi veya saf kötü olamayacağını dile getiren bu anime, on yaşındaki küçük Chihiro’nun anne ve babasıyla yeni kasabalarına doğru ilerlerken kayboluşunu ve doğaüstü bir alemde esir oluşunu konu alıyor. Eski bir Japon efsanesinden uyarlanan bu hikayede, ruhların dünyasına hapsolan Chihiro’nun maceralarını izleyenler kendilerini zaman zaman ağlarken zaman zaman tebessüm ederken buluyor.  Miyazaki, sonsuz hayal gücü ve sanat yönetmenliğiyle yine ismini tarihe kazımayı başarıyor.

6 – Porco Rosso (1992)

Porco Rosso - 1992

Porco Rosso – 1992

Hayao Miyazaki filmleri arasında başarılı bulunanlardan Porco Rosso, İtalyanca kırmızı domuz anlamına gelmekte. 1. Dünya Savaşı esnasında İtalyan Hava Kuvvetleri’nde görev yapan pilot Marco, savaşın sonlarına doğru başına gelen esrarengiz bir hadise sonucu kendini domuza dönüşmüş olarak bulur. Bu animede hayatının kalanına bu şekilde devam etmeye çalışan Marco’nun başından geçenler anlatılmakta. Miyazaki, seyircilere savaş sonrasının ayrıntılı bir resmini sunarken savaş karşıtı görüşlerini de ortaya koyuyor.

7 – Castle In The Sky (1985)

Castle In The Sky - 1985

Castle In The Sky – 1985

Günümüzden çok uzak bir gelecekte gerçekleşen bu ütopik animede insanoğlu, şehirlerini gökyüzüne inşa etmiş ve hayatını burada sürdürürken görülür. Anlaşılması kolay ancak hazmedilmesi güç bir felsefesi olan bu anime, Sheeta isimli genç kızın hava korsanları tarafından kovalanmasıyla başlar. Hemen her Hayao Miyazaki yapımında karşılaşılan görsel ve anlamsal derinliğin bulunduğu bu animede geçen şu replik, aslında tüm felsefeyi özetler nitelikte: Toprağa kök sal, rüzgarla uyum içerisinde yaşa, tohumlarını kışın serp ve baharın gelişine kuşlarla birlikte sevin.
Hayao Miyazaki filmleri arasında 2013 yapımı Wind Rises filminden sonra emekliğe ayrıldığını açıklayarak pek çok kişiyi üzmüştü. Ancak 3 yıl sonra 2016 yılında geri döndüğünü ve How Do You Live? adında yeni bir filmin çalışmasına başladığını açıkladı. Yeni filmin yayın tarihi oldukça merak ediliyor.

About Author

Leave A Reply