Yönetmen Kim Ki – Duk Kimdir? Filmleri & Yapımları

0

Güney Koreli yönetmen Kim Ki – Duk, 20 Aralık 1960’ta bir taşra köyünde dünyaya geldi. Hayatı boyunca bir dönem işçi olarak fabrikalarda çalışıp bir dönem de deniz kuvvetlerinde yer aldı. 1990’da sadece uçak biletine yetecek kadar para biriktirip Paris’e gitti ve orada sanat eğitimi aldı. Oradayken geçimini sağlamak için resimler çizip sattı. 3 yıl sonra Kore’ye döndü ve yerel yarışmalar için bir süre film senaryosu yazdı. Yazdığı senaryolardan birinin ödül almasıyla bu işi yapmaya olan inancı arttı ve bu yoldan ilerlemeye devam etti. Crocodile (Timsah) adlı ilk filmini de1996’da çekti.

Kim Ki – Duk sinema sektörüne, yönetmenliğe dair hiçbir eğitim almadan ya da alanla ilgili deneyimi olmadan atıldı. Deneme – yanılma yöntemiyle edindiği ve kendine has olan sinema dili, sektörde onu farklı kılan özelliği oldu. Yapımları zaman zaman sert eleştiriler alsa da bir o kadar beğeni topladı ve 4’ü uluslararası olmak üzere pek çok ödüle layık görüldü.

En İyi Kim Ki – Duk Filmleri

2012 yılında çektiği filmi Pietà (Acı) ile, Venedik Film Festivali’nde Altın Aslan ödülünü alan yönetmen, kariyeri boyunca yönettiği 34 farklı yapımla 64 ödüle ve 50 adaylığa layık görüldü. Filmlerinde genellikle derin felsefi metafor ve ağır eleştirilerle karşılaşılan yönetmenin, Paris’te geçinmek için çizip sattığı resimleri de görülmeye değer. Aşağıdaki listede de yönetmene ait en çok beğeni toplamış 5 film bulunmakta.

1- Bad Guy (Kötü Adam) – 2001

Filmin son derece rahatsız edici olduğunu belirtmek gerek. Filmde kadın tüccarı olarak nitelendirilen başrol, kendisinden sınıfça çok yukarıda olan bir kadına vurulur. Ancak onu elde edemeyince, kendi seviyesine çekme amacıyla hareket eder. Hiciv (eleştiri) sinemasına alışkın olmayan izleyiciler için son derece ağır bir film sayılır. Kim Ki – Duk filmleri farkıyla ve rastlanması zor bu enteresan aşk hikayesini seyretmek paha biçilemez bir tecrübe olacak.

Bad Guy (Kötü Adam) – 2001

Bad Guy (Kötü Adam) – 2001

2- 3- Iron (Boş Ev) – 2004

Kim Ki – Duk filmleri arasında, Uzak Doğu sinemasının en çarpıcı örneklerinden biri olan 3 – Iron’da, asıl korkunun neden kaynaklandığı sorgulanmakta. Film, motoruyla her gece kendine kalacak boş bir ev arayan adamın hikayesini anlatıyor. Boş olduğuna kanaat getirdiği evlerin kilidini kırarak içeri giren karakter, evi kullanma karşılığında varsa evdeki bulaşıkları yıkar, bozulmuş aletleri tamir eder ve küçük fotoğraf makinesi ile o geceden hatırlanacak birkaç poz çekerek sabah yoluna devam eder. Ancak karakterin girdiği evlerden birinde hayatı travmalarla dolu ve konuşamayan bir kadına rastlamasıyla film, seyirciyi karmaşıklığı incelikle bezenmiş bir dünyanın içine çeker.

3- Iron (Boş Ev) – 2004

3- Iron (Boş Ev) – 2004

3- Pietà (Acı) – 2012

Bir intikam filmi olan Pieta, seyirciyi koltuğuna çivileyen bir atmosfere sahip. Film, adını Rönesans dönemi heykeltıraşı Michelangelo’nun bir yapıtından alır. Burada mafya için çalışan bir tefecinin hayatında hiç görmediği annesiyle tanışması ve bu noktadan sonra başlayan vicdan muhasebesi ele alınıyor. Uzak Doğu kültüründen motiflerle bezenmiş hikayesinde hiçbir şeyin göründüğü gibi olmadığını ifade eden film, senaryosundaki özgünlüğünün yanı sıra sinematografik açıdan da bir şaheser.

Pietà (Acı) – 2012

Pietà (Acı) – 2012

4- Moebius – 2013

Moebius, Kim Ki – Duk filmleri arasında en sert olanlardan. Anne ve babasının birbirine duyduğu güvensizliğin ortasında kalan ve ergenlik çağındaki bir erkek çocuğunun yaşadıkları ele alınıyor. Mazoşizmin ve aile içi şiddetin sarsıcı örnekleriyle Kim Ki – Duk, seyircisini şoktan şoka sürüklemekte. Üstelik hikayeyi diyaloğa yer vermeden aktararak, icra ettiği işin bir endüstri işçiliğinden ziyade sanat olduğunu da kanıtlamakta.

Moebius – 2013

Moebius – 2013

5- Spring Summer Fall Winter… and Spring – 2003

Bu film, Uzak Doğu felsefesini konu alan filmler arasında mihenk taşı niteliğinde olan bir başyapıt. Kim Ki – Duk kendine has anlatısıyla bir insanın yaşamındaki 4 mevsimi ekrana taşıyor. Bir dudist manastırında ustasıyla birlikte yaşayan genç çırağın hayatını konu alan yapımda seyirci, protagonistin (baş karakterin) duygularına adeta eşlik ediyor. Müzikleri, diyaloglarındaki derinliği ve doğa sahneleriyle izleyiciyi Uzak Doğu’ya has bir huzurla buluşturan film, hayatta yaşanacak her tıkanmada tekrar izlenecek cinsten.

Spring Summer Fall Winter… and Spring - 2003

Spring Summer Fall Winter… and Spring – 2003

Kim Ki – Duk Filmografi

Uzak Doğu sinemasına bambaşka bir soluk getirip, onu dünyaya duyuran isimlerden olan Kim Ki-Duk, bu filmlerinin dışında diğer yapımlarıyla da göze çarpmakta. Kariyerine birçok ödül ve adaylık sığdıran usta yönetmenin şu ana kadar altına imzasını attığı diğer sinema ve televizyon yapımları ise şöyle sıralanabilir.

Yıl

Film Adı

1996

Crocodile – Timsah

Wild Animals – Vahşi Hayvanlar

1998

Birdcage Inn

2000

Real Fiction

Seom – Ada

2001

Address Unknown

Bad Guy – Kötü Adam

2002

The Coast Guard

2003

Spring Summer Fall Winter… and Spring

2004

Samaritan Girl – Fedakar Kız

3- Iron – Boş Ev

2005

The Bow – Yay

2006

Shi Gan – Zaman

2007

Soom – Nefes

2008

Dream – Rüya

2011

Arirang

2011

Amen

2012

Pieta – Acı

2013

Moebius

2014

Ildaeil  – Bire Bir

About Author

Leave A Reply