Olimpos Faydalı Bilgiler

0

Bir gezginin en önemli yardımcısı, şüphesiz şehir rehberleridir. Eğer yolunuz Olimpos’a düştüyse ya da seyahatinizi bu bölgeden geçecek şekilde ayarladıysanız, bu rehber tam size göre! Bu konuda bir yazıdan daha fazlasına ihtiyacınız varsa, Olimpos Faydalı Bilgiler başlıklı bu yazımızın devamı niteliğinde olan diğer içeriklerimizin, ihtiyacınız olan bilgileri size sunacağını söyleyebiliriz.

İsim kökeni Ulu Bir Dağ anlamına gelen ve tarihi kayıtları M.Ö. 78 yılına dayanan Olimpos, asırlar boyunca insanlık tarihinin odak noktasında oldu. Dolayısıyla jeopolitik konumu ve iklim özelliklerinin elverişli oluşu, Olimpos’un varlığını Türkiye için oldukça değerli kıldı.

Tarihinde korsanlarla mücadelesi olan bu güzide şehir, altın çağını milattan sonra 80 yılları civarında yaşadı. Bu dönemden sonra, 1200’lü yıllarda Venedikliler tarafından tekrar inşa edilene kadar (yaklaşık 1000 sene civarında) nüfusu ve albenisi giderek azaldı. Ancak kaderinde parlamak olan bu liman kenti, Venedikliler ve Cenevizliler tarafından yeniden inşa edilip ticaret limanı olarak kullanıldı.

Olimpos Faydalı Bilgiler

Antalya Kumluca’da bulunan bu antik kent, tüm Akdeniz şehirleri gibi diğer bölgelere uzak sayılır. İstanbul’a yaklaşık 700, Ankara’ya 550 kilometre uzaklıkta bulunan Olimpos, Antalya’nın gözde yerlerinden biri. Doğa ile iç içe konumu, tarihi yapısı, bungalovları, yöresel lezzetleri ve eşsiz festivalleri bir arada bulunduran belde, gözde tatil bölgesi olma özelliğini yıllardır koruyor. Antalya’nın sözü geçen ilçelerini bağlayan otoyol kullanılarak kolayca ulaşılan Olimpos, Kemer’e sadece 30 kilometre uzaklıkta. Yaz – kış her mevsim görülen ender güzellikleri, endemik harikaları ve güler yüzlü bölge halkının hoşgörüsü, burayı çekici kılan ögeler arasında yer alıyor.

Olimpos faydalı bilgiler arasında sahilleri Caretta caretta kaplumbağalarının adeta uğrak noktası sayılan Olimpos, gençlerin son yıllardaki göz bebeği denebilir. Doğal güzellikleriyle insanı büyüleyen Olimpos, seyrek taşlı sahili, sıcacık denizi ve güzel esintilerini size sunmak üzere Akdeniz bölgesinde parlayan bir inci gibi beklemekte. Tüm bunların yanı sıra, Çıralı bölgesinde faaliyet gösteren ve yılın belli dönemlerinde katılabileceğiniz bisiklet turları, trekking ve çeşitli workshoplar, tatilinizi dolu dolu geçirme imkanı sağlamakta.

Tarihi ve kültürel bilginin dışında ayrıca, bölgede lazım olabilecek her türlü emniyet, sağlık gibi ihtiyaçlarınızı belediyeye tahsis edilmiş telefon numarasına müracaat ederek giderebilirsiniz. Olimpos’un bağlı olduğu Kumluca Belediyesi‘ne 0242 887 27 00 numaralı telefondan ulaşabilir, böylece bölgedeki hastane, nöbetçi eczane, emniyet müdürlüğü vb. kurumları bu numaradan öğrenebilirsiniz.

Ayrıca basit bir Google araması yardımıyla ihtiyaç duyduğunuz bütün Olimpos faydalı bilgiler çok yakın. Aramalarınızı kolaylaştırmak adına, bu doğa harikası -veya tarihi başyapıt- yerin haritadaki konumunu incelemenizi öneririz. Kumluca ilçesi için yapılacak aramalar size doğrudan yardımcı olacaktır. Ek olarak, sayfanın devamında bulunan ve Olimpos hakkında daha detaylı bilgi alabileceğiniz yazılarımızı okumanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.

About Author

Leave A Reply