Google Maps Mesafe Ölçümü Nasıl Yapılır?

0

2005 yılında kullanıma sunulan ve her geçen gün gelişerek günümüzde özellikle akıllı telefonların vazgeçilmez uygulamaları arasına yerleşen Google Maps, kullanıcılar tarafından gidecekleri adresleri bulmak, bir konum veya işletme hakkındaki yorumları görmek için sıkça kullanılıyor.

Aynı zamanda internet tarayıcısı üzerinden erişilebilen web tabanlı bir servis olan Google Maps ile mesafe ölçümü yapılabildiğini biliyor muydunuz? Bu yazımızda mesafe nasıl ölçülür sorusunu sizler için cevaplayacağız.

Google Maps Mesafe Ölçümü Nasıl Yapılır?

Google Maps Mesafe Ölçümü Nasıl Yapılır?

İşlemin detaylarına geçmeden önce Maps ile yapacağınız ölçümlerin tahmini değerler olduğunu belirtmek isteriz. Tahmini diyoruz zira, ölçüm kuş uçuşu olarak yapıldığı için o alan içerisinde yer alan engebeler vs. bu mesafede dahil edilmeyecektir.

En net mesafe ölçümünü, bir alanın çevresini hesaplayarak yapabilirsiniz.

Google Maps Mesafe Ölçümü

  • İlk olarak Google Maps’e ulaşmak için bilgisayarımızın tarayıcısından maps.google.com aresine giriş yapıyoruz. Harita üzerinde gezinerek veya arama yaparak ölçüm yapacağımız lokasyona ulaşıyoruz.
  • Mesafe ölçümüne başlayacağınız noktayı belirlemek için o noktanın üzerinde giderek sağ tıklayın.
  • Karşınıza çıkan küçük menüden, ” Mesafe Ölç ” seçeneğine tıklayın.
  • Daha sonra ikinci veya üçüncü dördüncü noktaları belirleyerek aradaki mesafeyi ölçebilirsiniz. Her iki nokta arasında siyah noktalar oluştuğunu göreceksiniz.
  • Eğer alan hesabı yapmak istiyorsanız, tahmin edebileceğiniz gibi ilk nokta ile son noktayı birleştirmeniz gerekiyor.

About Author

Leave A Reply