Mutlaka İzlenmesi Gereken Fantastik Diziler

0

Fantastik çalışmalara bayılanlardan mısınız? O halde en iyiler arasından derleyip, izlenmesi gereken fantastik diziler başlığı altında bir araya getirdiğimiz dizi listemizi inceleyebilirsiniz. İşte kendi dünyanızdan kopup, yeri gelecek devasa kuşlarla yamaçlardan süzüleceğiniz yeri gelecek ejderhanın ağzından çıkan alev toplarıyla yüreklerinizin ağzınıza geleceği birbirinden güzel 10 fantastik dizi!

İzlenmesi Gereken Fantastik Diziler

1- Game of Thrones

Game of Thrones

Game of Thrones

Game of Thrones, daha 1. sezondan izleyicileri bünyesine çekmeyi başaran efsanevi dizilerden biri. Yalnızca konusuyla değil, oyuncuları ve müzikleriyle de dizi dünyasında fırtınalar koparmayı başardı. Dizi, fantastik bir yapıya sahip olsa da Eski ve Orta Çağ Savaşları’ndan da ilham almış görünüyor. Konu içeriği ve yürekleri ağza getiren sahneleriyle izleyicileri hem mest etti hem de kendine bağlamayı başardı. Ve işte karşınızda GOT ‘un konusuyla ilgili kısa bir bilgi;

Türkçe karşılığı Taht Oyunları olan dizi, Yedi Krallık diyarının başında olan Robert Baratheon’un beklenmedik bir anda hayatını kaybetmesiyle başlar. Ölmeden önce tahttaki yerine, çocukluk arkadaşı olan Eddart Stark’ın geçmesini vasiyet eder. Demir Taht’ın soy varisleri Robert’in ölümüyle harekete geçmeye hazırlanırlar. Eddart ise etrafındaki kurnazlıkların farkındadır ve kimseye güvenemez. Böylece sonsuz Taht oyunları başlar. İyi-kötü, dost-düşman, yalan-gerçek kavramlarının birbirine girmesiyle Yedi Krallık’ın zor zamanları başlamış olur. Bütün bunlar yaşanırken ufukta bekleyen ve oldukça çetin geçen kış kendini gösterir. Bu kargaşanın içerisinde boş kalan taht ise,sahibini beklemeye devam eder.

2- Lost

Lost

Lost

Amerikan yapımı olan Lost, yayınlandığı döneme damga vurmayı başaran dizilerden. Toplam 28 ödül almayı başaran Lost’un etkisi, izleyiciler üzerinde hala sürmekte. Bu nedenle izlenmesi gereken fantastik diziler listemizde yer alması gerektiğini düşündük.

Dizide, Avusturalya’dan Amerika’ya giden bir uçağın düşmesiyle,uçaktaki 48 kişinin bir adada mahsur kalması ve orada başlarına gelen esrarengiz olaylar anlatılmakta. Mahsur kalanlar arasında doktor, tutuklu, dolandırıcı, subay, loto talihlisi, rock yıldızı gibi birbirinden farklı ve değişik insanlar var. Başlarda kendi içlerinde kutuplaşmaya giden bu insanlar, adada farklı enerjilerin ve değişik güçlerin bulunduğunu fark eder. Ve başlarına korkunç olaylar gelince, bu yabancı güce karşı bir olmaları gerektiğini anlarlar. Çünkü asıl savaş şimdi başlıyor olacak. 16 sene önce bu adada mahsur kalan birinin yardım çağrısı ile aslında adada yalnız olmadıklarını da anlayacaklar. Ayrıca vahşice öldürülen bir kutup ayısı ve yer altına açılan bir kapak da, işleri iyice ilginç hale getirecek. Dizide kendilerini gizemli olayların ortasında bulan bu insanlar, hayatta kalma savaşı veriyor olacaklar.

3- Haven

Haven

Haven

Haven, Stephan King’in ‘The Colorado Kid’ adlı kitabından uyarlanan ama senaryoda kitaba bağlı kalınmayan bir dizi.

Kahramanımız Audrey Parker isimli kadın, yetimhanede büyür. Daha sonra başarılı bir FBI ajanı olup, Haven adlı kasabada yaşayan bir cezaevi kaçağı ile ilgili araştırma yapmak üzere kasabaya gider. Bu esnada kasabada pek çok esrarengiz olay yaşanıyordur. Araştırmaları sonucu Audrey, kasaba halkının çoğunun doğa üstü güçlere sahip olduğunu fark eder. Kendi geçmişinin de buraya bağlı olduğunu öğrenmesi, işleri daha da ilginç hale getirecek.

4- Merlin

Merlin

Merlin

Merlin, komedi, macera ve dram formatında bir dizi. Çekimleri İngiltere’de yapılan, 5 sezonda toplam 65 bölümle izleyiciyi kendine bağlamayı başaran dizilerden. Bu sebeple izlenmesi gereken fantastik diziler listemizde yerini aldı.

Merlin’in diğer büyücülerde olmayan yetenekleri var, ancak henüz bu yeteneklerini kontrol edememekte.Bu nedenle annesi Merlin’i eğitmesi ve kontrol altında tutması için Camelot’da bulunan Gaius adında yaşlı bir doktorun yanına gönderir. Bunu gizli yapmak zorunda kalırlar, çünkü Kral Uhter büyüyü tamamen yasaklar ve cadıları ölüm ile cezalandırır.Ayrıca bütün ejderhaları da yok ettirmek ister. Fakat yaşlı bir ejderha hayatta kalacak ve daha sonra Merlin’in akıl hocası olacaktır. Ayrıca Merlin Camelot’a ayak basar basmaz prens olan Arthur ile tanışacak ve ikili, kendilerini sonsuz bir dostlukla pek çok maceranın içinde bulacak.

5- Forever

Forever

Forever

Forever, doğaüstü olayları konu alan bir dizi. Yayınlandığı dönemde, başta Fransa ve İspanya olmak üzere pek çok ülkede ciddi izleyici kitlesine ulaştı. Öyle ki dünya çapındaki hayranları, hala dizinin devamı için kampanyalar düzenlemekte. Bu nedenle İzlenmesi gereken fantastik diziler listemize Forever dizisini eklemesek olmazdı.

Hikayenin baş kahramanı olan Dr. Henry Morgan, suç davalarında gerçekleşen ölümlerin incelemelerinden sorumlu. Ancak bu işi yapmasının altında, aslında kendi ölümsüzlüğüne çözüm bulma isteği yatıyor. İlk kez Afrikalı kölelerin serbest kalması uğruna çabalarken ölüyor. Daha sonra defalarca kez ölmeye çalışsa da nihayetinde hep bir su kenarında ve çıplak olarak hayata dönüyor. Henry aynı zamanda asla yaşlanmıyor da. Durum böyle olunca, uzun süren yaşantısı hem insanları tanımasında hem de kelime dağarcığının gelişmesinde etkili rol oynuyor, bu da onu etkileyici kılıyor.

6- Les Revenants

Les Revenants

Les Revenants

Les Revenants dizisinde olaylar, küçük bir kasabada farklı zamanlarda ölen insanların kendi bedenlerinde yeniden hayat bulmasıyla başlar. Ölülerin kasabaya dönmesiyle birlikte civarda elektrik kesintileri yaşanmaya başlanır ve barajın su seviyesi gün geçtikçe azalır. Yarattığı atmosferle izleyiciyi oldukça geren  dizi, müzikleriyle de bu etkiyi destekler.

Konusu kısaca şöyledir, içerisinde 38 öğrencinin bulunduğu gezi otobüsü uçurumdan yuvarlanır. Bu kazadan sağ kurtulan kimse olmaz. Ancak ilk kez 4 sene sonra, önce Cemille adında bir genç kız dirilip kasabaya geri döner. Ardından ölen diğer insanların da dirilip gelmesiyle kasabada hayat alt üst olur.

7- Teen Wolf

Teen Wolf

Teen Wolf

Teen Wolf izleyicilerin ön yargılarla başlayıp daha sonra kopamadığı bir dizi oldu. Amerikan yapım olan Teen Wolf doğaüstü olayları konu edinen bir gençlik dizisi. Sıradan bir gencin bir gecede değişen hayatını ele alan dizi, bizleri daha önce görmediğimiz fantastik ve devasa kurt adamlarla tanıştırıyor.

Scott McCall adındaki genç, bir gece ormanda bir kurt adam tarafından ısırılıyor ve böylece karşı konulmaz dönüşümü başlıyor. Başta olanlara anlam veremese de en yakın arkadaşı Stiles ve bir kurt adam olan Drek’in yardımıyla bu değişimin nedenini öğreniyor ve kurt adama döndüğü ortaya çıkıyor. Bunların yanı sıra aşık oluyor ve bir dizi gerilim ve fantastik olay tam bu noktada başlıyor. Konusu başta klişe gelebilir ancak kesinlikle izlenmesi gereken fantastik diziler listesinde bulunması gereken bir dizi.

8- Daredevil

Daredevil

Daredevil

Daredevil, aynı adı taşıyan çizgi romandan önce sinemaya uyarlanan, daha sonra dizi olan bir yapım. Konusu ile alışık olduğumuz pek çok dizi arasından sıyrılıp, adını iyiler arasına taşıyan bir dizi. Kahramanın süper güçlere sahip olması değil, 4 duyusunun oldukça güçlü çalışması dikkatleri üzerine çekiyor. Gerçekçi dövüş sahneleri sayesinde izleyiciyi kendine hayran bırakırken, mantık hatalarını en aza indirgeyip  kareografiye de odaklanarak farkını büyük ölçüde ortaya koymuş durumda.

Daredevil’in konusu şu, Matt Murdock 9 yaşındayken radyoaktif bir kaza geçirir ve gözlerine bu maddeden dökülür. Görme duyusunu kaybederken, etrafındaki her şeyin yerini ve şeklini diğer duyularıyla tespit edebildiğini fark eder. Matt’in babası eski bir boksördür ve oğlunun kazasından kendini sorumlu tutar. Bu nedenle işini bırakır ve boksörlüğe geri döner. Ancak maç sırasında kendisinden isteneni yapmadığı gerekçesiyle öldürülür ve olaylar bundan sonra başlar. Çünkü Matt babasının ölümüne sebep olan Kingpin’den intikam almaya çalışacaktır.

9- The OA

The OA

The OA

İzlenmesi gereken fantastik diziler arasında olan The OA, Netflix’in orijinal içeriklerinden olup konusu  bilim kurgu, fantastik ve doğaüstü olaylar üzerinedir. Dizinin başrol oyuncusu olan Brit Marling, dizinin yazarlığını da üstleniyor.

Dizi, kör olan ve 7 sene evvel kaybolan Prairie isimli genç kızın bir anda ortaya çıkmasını konu ediniyor. Ancak garip olan şu ki, kızın gözleri artık görmekte.Başta ailesi olmak üzere herkes kızın 7 sene boyunca nerede olduğunu ve başına neler geldiğini merak etse de, genç kız bu konuda ne ailesine ne de FBI’a bir şey söylememekte ısrar ediyor.

10- Stranger Things

Stranger Things

Stranger Things

Stranger Things dizisi bilim kurgu dizilerinin en başarılı örneklerinden biri. Teması 1980’li yıllar olan dizi, konusuyla izleyicilerin gözdesi haline gelmeyi başardı. Her sezonu ayrı bomba etkisi yaratırken, bir sonraki sezon ise herkes tarafından merak ve heyecanla beklendi. Korku, fantastik ve gizem ağırlıklı ilerlese de dram türünde de başarılı sayılabilecek bir yapım.

Dizi 1980’lerde Will adındaki bir çocuğun ansızın ortadan kaybolmasıyla başlar. Fakat onu bulmak için yapılan çalışmalar bir türlü sonuç vermez. Tüm umutların tükendiği sırada ortaya çıkan küçük bir kız, olayların seyrini değiştirir. Böylece bir yandan Will aranırken diğer yandan ortaya çıkan kızın gizemi çözülmeye çalışılır.

About Author

Leave A Reply