Yandex Görseller Hakkında Merak Edilenler

0

Yandex Görseller hakkında merak edilenler neler? Yandex, 2000 yılında kurulmuş olan Rusya kaynaklı bir arama motorudur. Genel merkezi Moskova’da yer almakta. Pek çok arama motorunda olduğu gibi Yandex’te de görsel arama özelliği bulunmakta. Yandex Görseller, günümüzde görsel aramak için en çok kullanılan görsel arama platformlarından biridir. Bu platform 2014 yılında görsel arama konusunda büyük bir yenilik yaparak görsel kullanarak görsel aratma özelliği hizmeti vermeye başladı.

Bu hizmet sayesinde Yandex kullanıcıları ellerinde olan bir görseli aratarak o görselin farklı boyutlarına veya hangi sitelerde kullanıldığına rahatlıkla erişebilmektedir. Bu özelliği sayesinde Yandex Görseller öğrenci ödevleri, şirket sunumları gibi konularda kullanıcılarına büyük bir rahatlık sağlıyor.

Yandex Görseller

Yandex Görseller

Yandex Görseller Türkiye’de Ne Kadar Kullanılıyor?

Bu konuda yapılan birçok araştırma ve istatistiklere göre Yandex Görseller ülkemizde %2 oranında kullanılmakta olduğunu gösteriyor. Google Görseller ise %98 kullanım oranı ile görsel aratma konusunda Türkiye’ en çok kullanılan arama motoru. Bing gibi diğer arama motorları ise bu konuda Google ve Yandex’e göre çok geri planda yer almakta.

Yandex Görsel Arama Motoru’nun dünya genelinde en çok kullanıldığı ülke ise Rusya. Öyle ki Yandex Görseller, Rusya’da Google’a bile bu konuda büyük bir fark atmıştır.

Yandex Görseller’in Avantajları Neler?

Yandex Görseller hakkında merak edilenler bir yana sistemin avantajları neler? Yandex Görseller, arama yaparken boyut, renk, yön, tür gibi birçok özelliği filtreleme seçmenize olanak sağlıyor. Bu da aradığınız görsele daha kolay ulaşmanız anlamına geliyor. Sistem ayrıca görsel kullanarak görsel arama hizmetini kullandığınız zaman, arattığınız görselin farklı boyutlarını da sunuyor.

Ayrıca Yandex Görseller de üç farklı mod arama yapılabilmektedir. Bu modlar Aile Modu, Standart Mod ve Korumasız Mod olarak isimlendirilmekte. Aile Modu’nda yetişkinlere yönelik içerik bulunduran görseller bulunmakta. Standart Mod’ta ise yetişkinlere yönelik içerik bulunduran görsellere ulaşılabilmektedir. Korumasız Mod ise filtreleme özelliğinin kapalı olduğu mod olarak hizmet veriyor.

Bunlar dışında Yandex Görseller uygunsuz veya alakalı görselleri şikayet edebilme özelliği ile de büyük bir adım attı. Bu özellik sayesinde Yandex Görseller, toplumsal kullanıma oldukça uygun.

About Author

Leave A Reply