Katar Ekonomisi | Ekonomik Gücü, Durumu, Yapısı Nasıl?

0

Katar, bir deniz ülkesi. Doğal olarak Katar ekonomisi uzun yıllar balıkçılık ve inci avcılığına bağlı kaldı. Ancak 1940’larda petrol rezervlerinin keşfiyle işler değişti. Çünkü Katar dünya genelinde önemli bir mineralin kaynağına sahipti artık. Sahip olduğu bu petrolle kalkınma amacı taşıyan Katar, gelişen ekonomisine paralel olarak vatandaşlarının refahını da arttırdı.

Günümüzde Katar ekonomisi, petrol ve sıvılaştırılmış doğal gaz üretimine bağlı olup, devlet gelirinin %70’inden fazlası buradan karşılanmakta. Ülkenin ihracatının %85’inden fazlası da bu petrol ve doğal gazdan oluşmakta. Katar, dünya genelinde bulunan en geniş gaz rezervlerine sahip. Ve bu kaynaklar sayesinde, hiçbir tüketim maddesi üretmeden her şeyi dışarıdan ithal edebilmekte. Üstelik Katar’ın bu sayede, dünyada kişi başına düşen en yüksek milli gelire sahip ülkelerden olduğunu da ayrıca belirtmek gerek.

Katar başta sıradan bir Arap ülkesi iken, keşfettiği bu rezervler sayesinde dünyada önemli bir konuma gelir. Öyle ki Katar’ın önemli pek çok devletle ticari anlaşmaları var. Zenginliğinden kaynaklı, bünyesinde pek çok ülkeden işçi de barındırmakta. İşe ihtiyaç duyan insanların Katar ekonomisi ve zenginliğinden etkilenip, ülkeyi tercih ettikleri bilinenler arasında.

About Author

Leave A Reply