Katar Tarihi | Katar Türkiye İlişkileri

0

Arap kültürü dendiği zaman genel olarak oluşan algının çok dışında Katar. Şöyle ki, Katar tarihi incelendiğinde bir Arap ülkesi olup İslam anlayışı ile yönetilmiş / yönetiliyor olsa da, günümüzde son derece modern ve ihtişamlı yapılara sahip. Son zamanların bu denli öne çıkan Arap ülkesi olması ve sahip olduğu zenginlik, doğal olarak tarihi hakkında merak uyandırıyor. Peki Katar bugüne nereden ve nasıl geldi bakalım.

Katar tarihi olarak değerlendirildiğinde, bölgede eskiden göçebe kabilelerin yaşadığı bilgisine ulaşılabilir. Bu da idaresinin sık sık değişmesine denen olurdu. Bir dönem Osmanlı Devleti’nin de bir parçası iken, 19. yüzyılın başlarında Osmanlı’nın bölgedeki hakimiyeti sona erdi. Bu dönemde kabileler arası çekişmelerin de yaşanması, İngiltere’ye bölgeyi işgal etme fırsatı verdi. 1916 yılında İngiltere himayesine girdi ve yine İngiltere’nin geri çekilmesi ile 3 Eylül 1971’de bağımsız bir ülke oldu.

Katar tarihi boyunca yöneticileri hep Emir ünvanı kullandı. 1960 – 1972 yılları arasında ülke, Ahmed bin Ali el-Sânî tarafından yönetildi. 1972’de saray darbesi ile yerine Halife bin Hamad el-Sânî geldi. 1995 yılında görevinden uzaklaştırıldı ve yerine oğlu Hamad bin Halife el-Sânî geldi. Son olarak Şeyh Hamad’ın 25 Haziran 2013’te koltuğunu bıraktığı oğlu Tamim bin Hamad el-Sânî hala görevine devam ediyor. Kısaca Katar, geçmişten günümüze kuşaktan kuşağa El-Halife ailesi tarafından yönetilmekte.

Katar geçmişten günümüze ele alındığında ekonomik anlamda kaydettiği gelişmeler sayesinde pek çok ülke ile siyasi anlaşmalar yaptı. Öyle ki Katar tarihi olarak değerlendirildiğinde altın çağını yaşadığı söylenebilir. Zenginleştikçe dışarıdan göç almayan Katar’a göçler genellikle iş imkanlarından kaynaklı oldu. Katar’da sadece Türk vatandaşları bile sayıca 7 bin civarında.

Katar Türkiye ilişkileri de ticari olarak son zamanlarda artış göstermekte. Katar’a Arabistan öncülüğünde uygulanan ambargodan dolayı Katar, ihracatta Türkiye’ye yöneldi. Ve şu an Katar, Türkiye’nin en çok ihracat yaptığı ülkeler arasında 39. sırada.

About Author

Leave A Reply