GTA 4 Sistem Gereksinimleri [PC] | Minimum Önerilen

0

Kullanıcıları bilgisayar dünyasına çeken oyunların başında gelen GTA (Grand Theft Auto), oyun severlerin beklentilerini karşılamak adına sürekli olarak kendini yenilemeyi sürdürürken, bu yeniliğin meyvesi olarak GTA 4’ü geliştirdi. Peki GTA 4 sistem gereksinimleri neler bakalım.

ABD merkezli video oyun yapım şirketi Rockstar Games tarafından geliştirilen ve 29 Nisan 2008’de tek ve çok oyunculu mod tercihleriyle piyasa sürülen aksiyon oyunu GTA 4, oyun tutkunlarına daha gerçekçi deneyimler yaşatma konusunda iddialı olduğunu gözler önüne serdi. GTA 4, çözünürlük ve grafik yönünden beklentilere cevap vermesi, karakterlerin gerçekmiş gibi hareket etmesi, kazaların oyunun ilk üç versiyonuna oranla daha inandırıcı olması, kavgaların oyunculara haz vermesi, 30 saniyelik kayıt alabilme ve bu kayıtları internetten paylaşabilme gibi gelişmiş özelliklerle oyun severlerin karşısına çıktı.

GTA 4 Sistem gereksinimleri şu şekilde:

Minimum Sistem Gereksinimleri

 • İşletim Sistemi: Windows XP (SP3) / Vista (SP1)
 • İşlemci: Intel Core 2 Duo 1.8 GHz / AMD Athlon X2 64 2.4 GHz
 • RAM: 1,5 GB RAM
 • Ekran Kartı: 256 MB Nvidia 7900 / ATI X1900
 • Depolama Alanı: 18 GB
 • Ses Kartı: DirectX 9.0c

Önerin Sistem Gereksinimleri

 • İşletim Sistem: Windows XP (SP3) / Vista (SP1)
 • İşlemci: Intel Core 2 Duo 2.2 GHz / AMD Phenom X3 2.1 GHz
 • Ekran Kartı: Nvidia GeForce 8600 / ATI Radeon HD 3870
 • RAM: 3 GB
 • Depolama Alanı: 18 GB
 • Ses Kartı: DirectX 9.0c

Kaç GB?

GTA 4 sistem gereksinimleri yüklemek için gerekli depolama alanı boyutu yaklaşık 16 GB. Ancak oyunun Complete Edition sürümü yüklenmek isteniyorsa, depolama alanında 22 GB kadar boş yer olması gerek.

Nasıl İndirilir?

GTA 4 orijinal olarak Rockstar Games Social Club’tan, Steam’den ya da kutulu oyun satan teknoloji mağazalarından satın alınabilir. Orijinal oyun satın alındığında yeni gelen güncellemeler kolaylıkla yapılabiliyor ve optimizasyon sorunları için destek alınabiliyor.

GTA 4 satın almak için şu linkler kullanılabilir:

Yalnız GTA 4, Steam’den şu an satın alınamıyor. Steam’den optimizasyon için kaldırılan oyunun satışı Mart ayında tekrar başlayacak. Oyunu yasa dışı yollarla (torrent oyunlar) indirmek de mümkün. Ancak GTA 4 torrent oyunun yeni sürümlerine ulaşmak da olası sorunları çözmek de oldukça zor.

Fatal Error & Kasma Sorunu

GTA 4 sistem gereksinimleri tam ancak açılmıyor ve Fatal Error hatası veriyorsa hata koduna göre işlem yapmak gerek.

 • FATAL ERROR: D3D Error – Please re-boot your system hatası alındığı takdirde ekran kartı sürücüsü güncellenmeli ve bilgisayar yeniden başlatılmalı.

Nvidia sürücülerini güncellemek için: Nvida Sürücüleri.

 • GTA 4 Fatal Error hatasının bir diğer nedeni Windows bileşenlerinin güncel olmaması olabilir. Bu durumda aşağıdaki linkler kullanılarak güncellemeler yapılmalı.
 1. Games For Windows Live
 2. NET.Framework 4.0
 3. Microsoft DirectX Güncelleştiricisi

GTA 4 sistem gereksinimleri karşılanmasına rağmen kasma sorunu veriyorsa, sorun büyük oranla optimizasyon sıkıntısından kaynaklanır. Bu kasma sorununu çözmek için oyunun 1.0.7.0 patch’i mutlaka yüklenmeli. Rockstar Games bu yama ile optimizasyon sorununu büyük ölçüde çözmüş görünüyor.

Türkçe Yama

Sistem gereksinimleri mevcut olan GTA 4, Türkçe yama ile oynandığı zaman, sahip olduğu hikaye daha anlamlı hale geliyor. Türkçe yama dosyası oyunu %95 oranında Türkçeye çevirmekte. Yama yüklendiği zaman menüler tamamen, alt yazılar ise %90 oranında Türkçe oluyor. Yamayı yüklemek için açılan pencerede oyunun kurulu olduğu dizin seçilmeli ve yükleme yapılmalı. Böylece kurulum gerçekleşmiş oluyor.

GTA 4 Türkçe Yama İndir (Link gelecek)

GTA 4 Screenshot

GTA 4 Screenshot

 

About Author

Leave A Reply