Bitcoin Madenciliği Yasal mı?

0

Bitcoin madenciliği yasal mı? Döviz kurunun artması nedeniyle donanım fiyatlarının adeta uçuşa geçmesi ve elektrik fiyatlarının pahalanması kripto para madenciliğini veya bilinen adıyla Bitcoin madenciliği işini ülkemizde cazip olmaktan çıkardı. Tabi, bunda Bitcoin fiyatlarında yaşanan düşüş ve dalgalanmaların da etkisi büyük.

Bu işi yapmak isteyen kullanıcıların elektrik, soğutma gibi gereksinimlerin yanı sıra en çok merak ettiği konulardan birisi de, Bitcoin madenciliği yasal mı? Zira, söz konusu internet olduğunda günümüzde insanlar yanlış bir şeyler yapmak ve bu nedenle ceza almaktan korkuyor. Gelin, şimdi Türkiye’de Bitcoin madenciliği yasal mı? sorusunun cevabını hep birlikte öğrenelim.

Bitcoin Kripto Para

Bitcoin Kripto Para

Türkiye’de Bitcoin Madenciliği Yasal mı?

Hukukçuların her zaman söylediği bir söz aslında bu durumu özetliyor. Yapılan bir eylemin suç olarak görülebilmesi için yasalarda buna yer veriliyor olması gerekiyor. Ülkemiz yasalarına baktığımızda kripto para madenciliği konusunda herhangi bir engelleme olmadığını görüyoruz.

Bu nedenle Bitcoin madenciliği yapmak ülkemizde yasal. Dijital paralar yani kripto paralar ülkemizde yasalar ile kabul edilmediği için bu tarz işler ile ilgili herhangi bir kısıtlama olmuyor.

Tabi, oldukça ilginç bir durum olsa da, başta Bitcoin olmak üzere, diğer bütün dijital paraların yasaklandığı bazı ülkeler bulunuyor. Bu ülkelerin yasaklama gerekçeleri ise kripto paraların getirdiği tehlikelerden endişe duyduklarını belirtmesi.

Bu ülkelerin başında Fas geliyor. Fas’ın en büyük internet sağlayıcısı MTDS’nin Bitcoin kabul edeceğini açıklamasından kısa süre sonra hareke geçen hükümet Bitcoin ve diğer dijital para birimlerini yasakladı.

About Author

Leave A Reply