Hyalüronik Asit Nedir? Ne İşe Yarar? (Hyaluronic Acid)

0

Kozmetik sektörünün son zamanlardaki trendi hyalüronik asit oldu. İsminde geçen asit kelimesi ürkütücü ve yanıltıcı olmasın. Zira adı pek çok kozmetik ürünle birleşen bu hyalüronik asidin vücut için önemi oldukça fazla. Peki hyalüronik asit nedir bakalım.

Hyalüronik asit, vücudun kendi nem dengesini korumak amacıyla ürettiği doğal bir madde olup, cilde sağlıklı bir görünüm kazandırmakta. Vücuttaki miktarı toplamda 15 gram olup, bu miktar vücuda eşit oranda dağılmakta.

Ancak yaşın ilerlemesinden kaynaklı, vücudun ürettiği miktar azalır ve bu durum cildin kurumasına neden olur. Böylece kırışıklıklar baş gösterir ve vücut esnekliğini kaybeder. Ancak vücuda dışarıdan takviye edilecek hyalüronik asit sayesinde, bu sorunu ortadan kaldırmak elbette mümkün.

Vücudun fonksiyonlarını yerine getirebilmesi için en çok ihtiyaç duyduğu madde hiç şüphesiz sudur. Ve dışarıdan vücuda uygulanacak hyalüronik asidin kendi ağırlığının 1000 katı suyu tutma özelliği var. Su bazlı olmasından kaynaklı her cilt için nemlendirici rol üstlenir.

Hyalüronik Asit Ne İşe Yarar?

Hyalüronik asit nedir sorusundan sonra, kuruyan cilde masaj yöntemiyle uygulanan hyalüronik asit ne işe yarar bakalım:

  1. Cildi nemlendirir ve esnetir.
  2. Pürüzsüz bir görünüm sağlar.
  3. Sivilce ve aknelere karşı savaşır.
  4. Cildin alt tabakalarını iyileştirir.
  5. Kırışıklıkları azaltıp cildin genç görünmesini sağlar.

Hyalüronik asit, ihtiyaç halinde vücuda hyalüronik asit serumu ile uygulanmakta. Bu serum hakkındaki detaylı bilgiye de buradan (hazırlanıyor) ulaşılabilir.

About Author

Leave A Reply