Anamorfik (Anamorphic) Lens Nedir?

0

Anamorfik (Anamorphic) objektif, geniş bir görüş açısındaki görüntüyü sıkıştırarak belirli bir çerçeveye sığdıran objektif türüdür. Optik yapısı oval biçimdedir. Yakın tarihe kadar popüler olan sinemaskop filmler de bu objektiflerle çekilmektedirler. Daha sonra göstericiye takılan bir parça ile görüntünün perdeye yayılması sağlamakta ve tüm perdeyi kaplamaktadır. İlk kaydedilen görüntü basık şekildedir, normal objektifle izlenen görüntülerdeki objeler basık ve ince uzun görünür. 35mm film standartında 2,35:1 – 2,39:1 – 2,40:1 boy oranlarındadır. Elde edilen 17X24mm ebadındaki görüntü ters işlemle çok geniş panoramik görüntü elde edilmesi, özellikle 1950-60’lı yıllarda çok ilgi çekici olmuştu.

Anamorfik objektiflerin flanş odak mesafesi 45mm civarında olduğundan güncel DSLR gövdelerde objektif bağlantısını yaparak değişik görüntüler kaydedilebilir. Anamorfik objektiflerin bir başka özelliği diyafram açıklıklarının az olmasından dolayı doygun ışıklı ortamlarda kullanılmasıdır.

Diğer bir yandan anamorfik objektiflerin 75-100mm civarı objektiflerin önüne monteleyerek de kullanımı mümkündür. 85mm f1.9 olan objektifin önüne montelenmiş anamorfik objektiften birkaç sonuç bakalım.

Günümüzde çok geniş açılı objektiflerin bu kadar işleme gerek olmadan görüntüyü kaliteli şekilde DSLR kullanıcısına sunduğunu hatırlatmakta fayda görüyorum.

About Author

Leave A Reply