Twitch Nedir? Yeni Nesil Yayıncılık Platformu

0

Televizyon yayıncılığına alternatif olarak insanların kendi fikirlerine ve isteklerine göre belirledikleri içerikleri sunan Twitch, günümüz gençlerinin kullandığı uygulamaların başında gelmesiyle birlikte akıllara Twitch nedir sorusunu getiriyor. Kendine has yayın ağı ve izleyici kitlesi ile içerik üreticilerinin sevdiği mecralardan olan Twitch TV, birçok oyun firmasının da göz bebeği. Günün her saati yapılan canlı yayınlarda binlerce kişi ister turnuvaları takip ediyor, isterse sohbet ederek katılımcılar ile anılarını paylaşıyor.

“Televizyon mu internet mi?” tartışması bir yana dursun, artık içerik algısının değiştiği günümüzde kişilerin kendi tecrübelerini aktarması yahut hayatlarından kesitleri izleyicilerine sunması daha samimi olarak görülüyor. Herkese hitap eden bu yeni nesil canlı yayın platformuna erişmek ise sandığınızdan da kolay. İster sabah ister akşam, günün her anında birileri Twitch’de canlı yayın yapıyor. Hem masaüstü platformlar hem de mobil uygulamaları üzerinden kullanıcılarına istedikleri her an Twitch yayınlarını izleyebilme olanağı tanıyor.

Twitch ve Twitch Mobile Arasındaki Fark Nedir?

2011-2012 yıllarında ortaya çıkan bu yayın türü, ilk zamanlar sadece bilgisayarlardan takip edilebiliyordu. Daha doğrusu mobil cihazlar bu kadar yaygınlaşmamıştı. Zaman içerisinde artan teknolojik donanım ve insanların değişen yaşam şekli, her alanda olduğu gibi Twitch canlı yayınlarını da etkiledi.

Twitch TV’yi kullanan birçok insan var fakat büyük çoğunluğu oyun severler. Özellikle League of Legends, Dota-2, Counter-Strike, PUBG, Fortnite gibi başı çeken oyunların yanında başka birçok oyuna dair yayınları, sohbetleri, hatta güncel turnuvaları da izleyebiliyorsunuz. Böylesine yoğun bir akış içerisinde insanlar sürekli bilgisayar başında olamıyor. İşte tam bu noktada Twitch mobil uygulaması ile sürekli takip edilebilirlik imkanı sunuldu. Yolculuk yaparken, yemek yerken ya da uyku öncesi yatakta telefonla uğraşırken kısacası internete erişebildiğiniz her noktada istediğiniz yayını izleyebilir, sohbete katılabilir, bağış atabilirsiniz.

Twitch Mobil

Twitch mobil kullanıcılara sunduğu imkanların yanında yayıncılar için de ideal bir uygulama. Önceden yerleşik sistemleri kullanarak yapılan yayınlar şimdilerde yerini taşınabilir sistemlere bırakmakta. Gün içerisinde katıldıkları etkinliklerden aktif yayın yapmak isteyen yayıncılar Android ya da iOS fark etmeksizin mobil yayıncılık deneyimini paylaşıyor.

Neden Bu Kadar Çok İzleniyor? Kimler Yayınları Takip Ediyor?

Oyun yayıncılığı konusunda YouTube ile çekişme halinde olan Twitch, yarışın galibiyeti konumunda. Anlık olarak 10 binlerce izlenen yayınların yanında, günlük 1 milyondan fazla aktif trafiğe sahip.

Canlı yayıncılık için ideal olmasındaki büyük etken isminin markalaşmış olması.

Bugün oyun yayıncılığı dediğimizde akla ilk gelen ismin Twitch olması ne kadar büyük bir marka değerine sahip olduğunu gösteriyor. Yayıncılar, izleyiciler, sponsorlar ve daha birçok paydaşın ilk durağı Twitch ve bu içerik sirkülasyonu sürekli devam etmekte. YouTube oyun yayıncılığını kendi platformuna taşımaya çalışsa da Twitch’in küresel çapta sahip olduğu imkanlar ile daha çok oyuncuya ve kuruluşa ev sahipliği yapması kaçınılmaz oluyor. Bu yüzden aktif trafik olarak YouTube’un gerisinde olsa da canlı oyun yayıncılığı konusunda kuşkusuz tahtın sahibi.

Her yaştan insana ev sahipliği yapan platformda istismara, bağımlılık yapıcı maddelerin özendirilmesine ve müstehcenliğe izin verilmiyor. Yayın yapmak ücretsiz olduğu için her an yeni bir yayıncı platforma dahil olabiliyor. Tüm kanalların akışları ve kitleleri sürekli yönetim tarafından kontrol edilse de, yayınlarda aktif kullanılan sohbet panelinde diğer kullanıcılardan rahatsız olduğunuz zaman hesapları sessize alabilir yada kimseyle iletişim kurmak istemiyorsanız profil ayarlarınızdan fısıltı özelliğini devre dışı bırakabilirsiniz.

Twitch Kullanmak Ücretli mi?

Twitch kullanması ücretsiz bir platform. Yayın yapmak da yayın izlemekte bedava. Fakat yayıncıları desteklemek ya da onlara mesajınızı iletmek için bir miktar ödeme yapmanız gerekiyor. Peki, hangi yollarla platformu ve yayıncıları destekleyebiliyorsunuz?

  • Yayıncılara Abone Olmak

Sevdiğiniz bir yayıncıyı twitch üzerinde desteklemek istiyorsanız bunun en temel yolu o kanala abone olmak. Farklı abone paketleri ile bütçenize göre bir abonelik paketi satın alıp istediğiniz yayıncıyı destekleyebilirsiniz. Merak edenler için abonelik ücretleri: 4,99$, 9,99$ ve 24,99$.

  • Yayınlarda Bağış Yapmak

Yayıncılar ile bazı aracı firmalar arasındaki anlaşmalı ödeme yöntemleri ile yayına dahil olabilirsiniz. Böylece hem yayıncıya destek olabilir, hem de yayına renk katarak daha eğlenceli bir hal verebilir yahut konuyu değiştirebilirsiniz. Bazı yayınlarda bağışlar ekranda görülüyor yazdıklarınıza ona göre dikkat edin…

  • Bits ile Cheers

Yayın esnasında, sohbet son sürat akarken ortaya bir fikir mi atmak istiyorsunuz? Çeşit çeşit “Bits” ile yayıncıya destek olun ve cheer yapın. Ayrıca cheermote’lar ile sohbete farklı emote’lar atabilirsiniz. En düşük Bits paketi ise 100 Bit ve fiyatı 1,65$. Ayrıca ilk alımlarda bonus var.

  • Twitch Prime

Normal abonelik şeklinden biraz farklı olan Twitch Prime ile desteklemek istediğiniz kanala 4,99$ yerine 2,99$’a abone olabilirsiniz. Ayrıca ilk ay ücretsiz olan Prime, Twitch kullanıcıları için daha cazip içeriklere sahip. Bazı anlaşmalı oyun şirketleri ile sevilen pek çok oyunda Twitch Prime kullanıcısı özel kostüm ve eşyalara sahip oluyorlar. Bir de özel sohbet emote’ları olması yine Twitch Prime’ın avantajlarından biri.

Twitch
Price: Free

About Author

Leave A Reply