Fortnite Sistem Gereksinimleri [PC] | Minimum Önerilen

0

Oyun dünyası, son jenerasyon oyunlarla oldukça büyük bir rekabete girmiş durumda. CS GO, PUBG, Rainbow Six Siege, Apex Legends gibi oyunların yanı sıra şüphesiz en çok tercih edilen oyunlardan biri de Fortnite oldu. Fortnite sistem gereksinimleri her ne kadar merak edilse de, öncesinde oyuna bakmakta fayda var. 

Fortnite, battle royale olma özelliği taşısa da, onu sadece battle royale klasmanına almak hata olur. Çünkü battle royale oyunlarına göre oldukça farklı özelliklere sahip. Mesela içerisinde bulundurduğu fantastik öge ve karakterlerin bir animasyon filmindeymiş hissi yaratması bile Fortnite’ı, battle royale özelliklerinin dışına taşımakta.

Epic Games’ın oyunculara oyuna ücretsiz ulaşma imkanı, kullanıcıların dikkatini Fortnite’a çekmekte. Ayrıca PUBG oyuncu havuzundan daha büyük bir oyuncu havuzuna sahip Fortnite’ın en büyük özelliklerinden biri de, oyun içi inşa etme becerisi gerektirmesi.

Oyuncular oyun anında topladıkları araç gereçlerle, zor durumlarda kendilerine kalkan niteliğinde binalar inşa ederek, çarpışmaya daha hazır duruma gelmekte. Bu inşalar, özellikle oyun sonlarında kritik önem taşımakta. Tüm bunların yanı sıra, oyun konforu için gerekli Fortnite sistem gereksinimleri şu şekilde:

Minimum Sistem Gereksinimleri

 • İşletim Sistemi: Windows 7 / 8 / 10 veya macOS Sierra (Metal API Destekli)
 • İşlemci: Intel Core i3 2.4 Ghz / Eş Değer Intel AMD İşlemci
 • Ekran Kartı: Intel HD 4000
 • RAM: 4 GB
 • Depolama Alanı: 20 GB

Önerilen Sistem Gereksinimleri

 • İşletim Sistemi: Windows 7 / 8 / 10
 • İşlemci: Intel Core i5 2.8 GHZ veya Eş Değer Intel AMD İşlemci
 • Ekran Kartı: Nvidia GeForce GTX 660 / AMD Radeon 7870
 • RAM: 8 GB
 • Depolama Alanı: 20 GB

Kaç GB?

Battle Royale oyunlarının popülerleşmesi sonrasında herkesin merak ettiği konu Fortnite kaç GB oldu. Fortnite Battle Royale indirip, yüklemek için en az 20 GB disk alanı gerekiyor.

Nasıl İndirilir?

Fortnite’ın yapımcısı Epic Games olduğundan, oyunu indirmek için bilgisayara Epic Games Client yüklenmeli ve Fortnite oradan indirilmeli.
Fortnite Battle Royale şu adreslerden indirilebilir:

Fortnite sistem gereksinimleri karşılanıp oyun indirilince, bir süre sonra Fps arttırma gereksinimi duyulur. Çözüm önerileri ise hemen aşağıda.

FPS Arttırma

Fortnite fps arttırma için aşağıdaki adımlar oldukça önem taşımakta.

 • Bilgisayarın temizliğine dikkat edilmeli.
 • Dizüstü bilgisayar kullanılıyorsa, temizlenmeli ve mutlaka bir bilgisayar soğutucu kullanılmalı.
 • Masaüstü bilgisayar kullanılıyorsa, kasanın iç temizliği yapılmalı ve fanların tozları alınmalı.
 • İşlemci ve ekran kartı ısınması sorununun çözümü için, işlemcinin termal macunu altı ayda bir mutlaka yenilenmeli ve soğutucu fanı temiz tutulmalı.

Eğer Windows 8 veya daha üstü bir işletim sistemi kullanılıyorsa, o bilgisayarda mutlaka HDD yerine SSD tercih edilmeli. Oyunlardaki hızlı grafik işleme olayı, diskten okunan dosya hızına da bağlı. Bu nedenle yüksek hızlı diskler kullanmak oyunlarda her açıdan akıcılık sağlar. Bunların yanı sıra bilgisayarda kullanılmayan bütün programlar kaldırılmalı ve kullanılmayan tüm arka plan uygulamaları durdurulmalı.

Kullanılan Windows sürümünün güncel olması da FPS arttırmada önemli bir etken. Bu nedenle Microsoft tarafından yayımlanan güncellemeler mutlaka düzenli olarak yüklenmeli. Çünkü sistem performansının artması, oyun performansını da arttırmakta. Güncellemesi düzenli olarak yapılan sistemler hem daha güvenli hale geliyor hem de performansları artıyor. Windows güncellemeleri için: Windows Update Sitesi
Windows kullanılıyorsa antivirüs programı olarak sadece Windows Defender tercih edilmeli, diğer antivirüsler bilgisayarı yavaşlattığından, oyunlarda FPS düşüşüne neden olur.

 

About Author

Leave A Reply