Stabil Coin nedir?

0

Stabil coin nedir? Kripto para denilince her ne kadar akıllara Bitcoin ve Ethereum geliyor olsa da, günümüzde yüzlerce farklı kripto para bulunuyor. Bunların birçoğu birbirine benzer projeler olurken, bazıları farkını göstererek öne çıkmayı başarıyor. Bu kapsamda son dönemde öne çıkan kripto paralardan birisi de, Stabil coin oldu.

Stabil coini diğerlerinden ayıran en büyük özellik değerinin daha stabil olması. Altın ve Amerikan doları gibi stabil ürünlere sabitlenen coin, bu sayede özellikle değer kaybı korkusu yaşayan kullanıcılara hitap ediyor.

Stabil Coin nedir?

Stabil Coin nedir?

Bazen ülkelerin kripto paraları yasakladığına şahit oluyoruz. Bununla birlikte bazen kripto para transferleri yoğunluk nedeniyle epey uzun sürebiliyor. Bu süre zarfında o kripto paranın değerinde yaşanabilecek ani düşüşler karşı tarafı mağdur ediyor.

Stabil Coin Ne Gibi Farklılıklar Sunuyor?

Tam olarak bu noktada bir çözüm olmayı hedefliyor. Daha önce belirttiğimiz gibi Stabil Coin de bir kripto para. Ancak, altın ve Amerikan doları gibi değerinde pek düşüş yaşanmayan ürünlere stabilendiği için daha güvenli bir liman.

Yani kırılganlık riski çok daha düşük olan bu kripto parada hizmet sunmaya başlayan firmalar, değeri sabitlenen ürünler ile rezerv oluşturuyorlar. Bunu bir örnek ile açıklamak gerekirse, bir firma USB’ye endeksli bir Stabil Coin hizmeti baştırsa, piyasaya sürdüğü kripto paranın değeri kadar dolar karşılığının hesaplarında olduğunu göstermek zorunda.

Bu kripto para ile yapılan bir alışverişte satıcı, satış işlemi öncesinde kripto paranın değerini stabil coin değerine göre belirliyor. Örneğin, bu miktar 1000 dolara sabitlendiğinde ücret stabil coin olarak aktarılıyor. Bu sayede her iki taraf için gönderilen paranın değeri anı kalıyor.

About Author

Leave A Reply