Nvidia G-Sync ve AMD FreeSync Nedir?

0

Nvidia‘nın G-Sync ile AMD‘nin FreeSync sistemleri nedir? Bu iki terim yeni bir monitör alacağınız sırada karşınıza çıkacak terimlerden yalnızca ikisi. Terimlerin anlamlarının ne olduğuna geçmeden önce açıklamamız gereken farklı bir kavram var. O da tearing nedir?

Tearing (Yırtılma) Nedir?

Yırtılma ekranda karelerin atlamasından dolayı görülen yırtılmala nedir. Örneğin oyunlarda özellikle CS:GO gibi çok hareketli oyunlarda bazen görüntüde çizgi şeklinde bozulmalar görebilirsiniz. Bu olaya tearing’dir. Bunun nedeni ise monitörünüzün Hz (hertz) değeri ile ekran kartının verdiği değerin aynı olmamasından kaynaklanır. Yani eğer monitörünüz 60 Hz ise ama ekran kartınız o an 60 Hz’in altında veya üstünde bir FPS verirse bu yırtılmaları görürsünüz.

V-Sync Nedir?

V-Sync neredeyse tüm oyunlarda olan bir ayar ve amacı bu yırtılmaların önüne geçmek. Fakat burada önemli olan bir nokta var ki o da şu ekran kartınızın monitörünüzün Hz’sinden her zaman daha yüksek FPS vermeli. Yani monitörünüz 60 Hz ise ekran kartınız asla 60 FPS altına düşmemeli. Bunun nedeni ise V-Sync’nin monitörünüz kaç Hz ise FPS’yi de bu değere sabitlemesi ve bu yırtılmaları engellemesi. Ama başta da belirtiğim gibi FPS monitörünüzün Hz değerinden daha düşük olursa yani örneğimizde 60 FPS’nin altına inerse bu yırtılmaları yine görürsünüz. 120 Hz veya 144 Hz monitörünüz varsa eğer ekran kartınızın oyun oynarken 120 FPS ile 144 FPS’in altına inmemesi gerekir.

G-Sync ve FreeSync Nedir?

G-Sync Nvidia’nın, FreeSync AMD’nin bu sorunlara bulduğu çözümdür.

G-Sync:

En basit tanımı ile G-Sync destekleyen monitörler Hz değerini gelen FPS’ye göre ayarlıyor. FPS kaç ise Hz’de o olduğundan bu yırtılmalar engelleniyor. Fakat G-Sync’yi kullanabilmek için hem G-Sync destekleyen bir monitör (ki bu monitörlere ekstra bir parça takılması gerektiği için çok pahalı monitörler oluyor) ve ekran kartı almanız gerekiyor. Yani “oyuncu” diye tabir edilen monitörlerin üst segmentlerinde bu özelliği görebiliyoruz. Bunun sayesinde de yırtılmalardan kurtulabiliyoruz. (Monitörden monitöre değişen şekilde bu özelliğin belli FPS aralıklarında çalıştığını çok yüksek veya çok düşük olduğunda çalışmayabilir.)

FreeSync:

FreeSync’de yine benzer şekilde monitör ve ekran kartının uyumlu bir şekilde çalışarak (Monitörü gelen FPS’ye göre sabit Hz’de tutarak) yırtılmanın önüne geçiyor. Fakat bunu yaparken Nvidia gibi monitöre ekstra bir donanım takılmasına gerek bırakmadan belli standartları destekleyen tüm monitörler bu teknolojiye sahip oluyor. (Tabii yine belli FPS aralıklarında çalıştığını unutmamak gerekiyor.)

G-Sync ve FreeSync Farkı:

Aslında temel çalışma prensipleri birbirine benziyor. İkisi de tearing sorununu çözüyor. Temel farkları ise;

  • Nvidia G-Sync’nin FPS aralığı biraz daha geniş oluyor.
  • AMD FreeSync ise monitör üreticisine ekstra masraf çıkarmadığı için Nvidia G-Sync’ye göre daha uygun fiyatlarda monitör satın almanızı sağlıyor.

Önemli Noktalar:

  • İki teknolojinin de belli FPS aralıklarında çalıştığını unutmamak gerek.
  • İki teknoloji için de hem ekran kartınızın hem de monitörünüzün bu teknolojileri desteklemesi gerek.
  • FreeSync Nvidia ile, G-Sync’de AMD ekran kartları ile çalışmamakta.

About Author

Leave A Reply