Kaliteli Uyku Nedir? İdeal Uyku Saati ve Uyku Evreleri

0

Kaliteli uyku nedir? Uyku evreleri neler? Çoğu insanın kabusu olan erken uyanmak sizin için de işkenceye dönüşüyor mu? Daha gece uyumadan, sabah erken uyanacağınızı düşünmek bile strese girmenize sebep olabilir. Bu stres ile uyumak isteseniz bile kaliteli uyku uyuyamazsınız. Uykusuzluk insanlarda sinirlilik hali ve verimsizliğe sebep olabiliyor. Bunun için yapılması gerekenler neler? Bu yazımızda ideal uyku saati kaç saat ve kaliteli uyku nasıl olur bahsedeceğiz.

Uyku vücudun dinlenmesi ve yenilenmesi için gerekli bir ihtiyaç. Bazılarımız uykunun gereksiz olduğunu ve boşa geçen zaman olduğunu düşünse de bu çok yanlış bir yargı. Suya ve oksijene ihtiyaç duyduğumuz gibi kaliteli uyku da hayatımızın önemli bir parçası.

Kaliteli Uyku ve Uyku Evreleri

En çok sorulan sorulardan biri saat kaçta uyuyalım veya kaç saat uyuyalım şeklinde. İdeal uyku saatinizi sizden iyi kimse bilemez. Bazen erken uyumanıza rağmen uykunuzu alamadığınızı hissedersiniz. Bazen az uyumuş olsanız bile kendinizi dinç hissedersiniz. Vücudumuz, biyolojik saatimizi düzenleyen hormon salgılar.

Melatonin hormonu yani diğer bir deyişle uyku hormonu, vücudumuz tarafından gece 11’de salgılanmaya başlanır ve sabah 5’te sona erer. Işığa karşı hassas olan bu hormon ışıklı ortamda ve elektromanyetik dalgaların olduğu ortamlarda daha az salgılanır. Bu nedenle yapmanız gereken şey bu zaman diliminde yani saat 23:00’dan önce uyumak ve mümkün olduğunca telefondan uzak durmak. Eğer alarm için telefonu kullanmak zorundaysanız uçak moduna almanızda yarar var.

Bunun yanı sıra kaliteli uyu ve sabahları dinç uyanmak için yapmanız gereken şey uyku evreleri için düzen oluşturmaktan geçiyor. Uyku döngünüzün tam ortasında uyanmak, uykusuz ve sinirli olmanıza neden olabilir. Peki, uyku evreleri için düzen nasıl ayarlanır?

Yatağa girdiğimizde önce yüzeysel uyku evresine gireriz. Daha sonra derin uyku evresine geçeriz. Ve bu sabaha kadar tekrarlanır. 4 aşamada gerçekleşen bu uyku evresinin 4’üncü aşamasında derin uykuya geçmiş oluruz. Bu evrede uyanmak size zor gelecektir ve ne kadar erken uyumuş olsanız da kendinizi uykusuz ve halsiz hissedersiniz. 4 aşamadan oluşan bu uyku evresi yaklaşık olarak 90 dakikada gerçekleşir. Yani her 90 dakikada bir yüzeysel uykuya geçersiniz.

Siz de basit bir hesaplama ile uyku evreleri adına saat kaçta uyanmanız gerektiğini bulabilirsiniz. Ancak unutmayın bu 90 dakikalık evre kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Bu hesaplamaları sizin yerinize yapacak çeşitli aplikasyonlar ve cihazlar mevcut. Dilerseniz cihazınıza bu uygulamalardan birini indirerek denemelere başlayabilirsiniz.

About Author

Leave A Reply