Diyafram Nedir? Ne İşe Yarar?

0

Belki de fotoğrafçılığa yeni başlayan kullanıcıların akıllarına takılan ilk soru diyafram nedir doluyor. Peki diyafram nedir ve ne işe yarar?

Diyafram, fotoğraf makinelerinin optik gruplarının en dar yerinde; objeden gelen ışığın odak düzleminde film veya sensör üzerindeki ışık miktarını düzenlemeye yarayan mekanizmadır.

İlk yapısı delikli sabit disk şeklinde iken, yıllar itibariyle günümüzde çoklu yarım ay şeklindeki metal yapraklar halinde kontrollü olarak delik çapının küçülüp büyütülerek müdahale edilen bir mekanizma halini almıştır.

Genel olarak “f ” ile ifade edilen diyafram değeri objektifin odak değerinin optik çapına bölünmesi ile elde edilir. Diyafram mekanizması ile söz konusu olan açıklık kısılarak uygun ve yeterli ışığın odak düzlemine düşmesi sağlanır.

Söz konusu rakamlar 0.7 – 1 – 1.4 – 2 – 2.8 – 4 – 5.6 – 8 – 11 – 16 – 22 – 32 – 45… olarak birbirini takip eder. Bu sayılar √2=1.4 – √4=2 – √8=2.8 – √16=4 – √32=5.6 olarak üretilmiştir.

Bu rakamlar objeden gelen ışığın odak düzlemine düşen ışığın oranıdır ve örneğin 8 olan diyafram gerçekte 1/8 olarak bilinmeli ve f/8 olarak sembolize edilir.

Kısacası, Diyafram nedir? Ne işe yarar? sorusunun neredeyse cevabını vermiş olduk.

Film veya sensöre kaydedilecek görüntünün yeteri kadar ışığa maruz bırakılması gerekir. Bu işlem odak düzlemine gelen görüntünün ne kadar şiddet ve yoğunlukta olacağı diyaframın açılıp kısılması ile belirlenir. Buna paralel olarak maruz kalacağı süre (enstantane) ile kayıt materyalinin hassasiyeti (ISO) etkendir.

Diyafram Ne İşe Yarar?

Diyafram nedir? Ne işe yarar? Diyafram; efekt olarak kaydedeceğimiz görüntünün odak merkezi sabit kalarak net alan değerinin genişlemesi veya azalması sağlanabilir.

Diyafram kısılarak net alan derinliği arttırılacağı gibi diyafram en açık durama doğru getirilerek merkezdeki görüntünün net, diğer bölgeleri flu olması sağlanır. Günümüz bokeh (bulanıklık efekti) bu şekilde sağlanmış olur. Ayrıca soft focus tipi objektifler bu şekilde çalışır.

Günümüzde özellikle sanal ortamlarda tercüme hatası olarak kullanıcılar “Diyafram Bıçağı” diye tercüme etmekte. Genel akıcı kullanıcılar tarafından zamanla bu tercüme hatasının “Diyafram Yaprakları” olarak düzeltileceğini ümit ederim.

Diyafram nedir? Ne işe yarar? sorusuna detaylı bir şekilde cevap vermeye ve sizleri bilgilendirmeye çalıştık. Umarız bunu başarabilmişizdir.

Yazar Hakkında

Yorum Bırakın