Pasaport Başvurusu Nasıl Yapılır? Pasaport Başvuru Evrakları Neler? (2019)

2

Ülke giriş ve çıkışlarda kullanılan en önemli evrak şüphesiz pasaport; peki ama pasaport başvurusu nasıl yapılır ve pasaport başvuru evrakları neler?

Pasaport, kişinin uluslararası kimliğidir. Her ne sebeple olursa olsun, başka bir ülkeyi ziyaret edebilmeniz için pasaport ihtiyacınız var. Ülkemizde son zamanlarda yurt dışına giden ve yurt dışından gelen kişi sayısında gözle görülür artış var.

Ülkemizde pasaport zorunluluğu kanun olarak 1867 yılında yürürlüğe girdi. 1867 yılından bu yana,  yurt dışına çıkmak isteyen her birey pasaport almak zorunda. Tabi pasaport almak isteyen kişilerin belli kriterleri sağlaması gerekiyor. Haliyle yeni pasaport alacak kişiler, pasaport başvurusu nasıl yapılır merak ediyor.

Pasaport Başvurusu

Pasaport başvurusu için 18 yaşından büyük olmaya gerek yoktur. Fakat 18 yaşından büyük bireyler kendi başına başvuru işlemlerini yapabilirken, 18 yaşından küçük bireyler ise ebeveynleriyle birlikte pasaport başvurusu yapabilir.

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte, ülkemizde e-Devlet hizmet kapsamı da bir hayli arttı. Öyle ki pasaport randevu alma ve pasaport randevu iptal işlemleri NVİ adresinden kolayca yapılabiliyor. Ayrıca randevu almadan da sabah saatlerinde İl Nüfus Müdürlüğü’ne giderek işlemlerinizi hızlıca yapabilirsiniz. İmza ve parmak izi işlemlerinin yanı sıra, pasaport başvuru evrakları neler bakalım.

Pasaport Başvuru Evrakları

2 Nisan 2018 tarihine kadar pasaport başvuru işlemleri İl Emniyet Müdürlüğü bünyesinde yapılmaktaydı. Bu tarihten sonra pasaport başvuru işlemleri İl Nüfus Müdürlüğü bünyesinde yapılmaya başlandı. Eski sisteme göre çok daha pratik bir şekilde başvuru yapılabiliyor. İşte pasaport başvuru evrakları:

 • Nüfus cüzdanı,
 • 2 adet biyometrik fotoğraf,
 • 2 adet harç bedeli ödeme makbuzu,
 • Pasaport yenilenecekse eski pasaport,
 • Harçsız öğrenci pasaportu için öğrenci belgesi,
 • 18 yaşından küçükler için muvafakat belgesi gerekmektedir.

Pasaport başvurusu için biyometrik fotoğraf ihtiyacınız var. Biyometrik fotoğraf ile vesikalık fotoğraf farklı olduğu için fotoğrafçıya biyometrik fotoğraf istediğinizi özellikle belirtmelisiniz.

Pasaport Harç Bedeli (2019)

Her yıl değişen pasaport harç bedeli toptam tutarı belirlenirken, defter parası ile pasaport süresi dikkate alınır. Defter bedeli 2019 yılı itibariyle 133,50 TL oldu. 6 aydan başlayan ve 10 yıla kadar geçerli olan pasaport harç bedeli:

 • 6 Aylık pasaport ücreti 170,40 TL + defter bedeliyle beraber toplam 303,50 TL
 • 1 yıllık pasaport ücreti 248,40 TL + defter bedeliyle beraber toplam 381,90 TL
 • 2 yıllık pasaport ücreti 405,50 TL + defter bedeliyle beraber toplam 539 TL
 • 3 yıllık pasaport ücreti 575,90 TL + defter bedeliyle beraber toplam 709,40 TL
 • 4 yıl ve üzeri pasaport ücreti 811,60 TL + defter bedeliyle beraber toplam 945,60 TL

Pasaport harç bedeli ücretleri bu şekilde. Ödemeyi bankalardan, PTT şubelerinden ya da size en yakın vergi dairesinden yapabilirsiniz. Pasaport harç bedeli ödemesi yaptıktan ve gerekli evrakları hazırladıktan sonra, randevu yaptığınız kuruma giderek pasaport başvurusu yapabilirsiniz.

About Author

2 yorum

 1. pasaport başvurusu ilgili makale paylaştıgınız için teşekkuler böyle bilgilere ihtiyacımız var

Leave A Reply