Yurtdışı Telefon Kayıt ve Ücreti (2019)

0

Yurtdışı telefon kayıt, özellikle Türkiye genelinde telefon fiyatlarının artması ile birlikte talep edilir bir hal aldı. Yurt dışı gezilerine giden kişiler aracılığıyla ya da bu gezilerde alınan telefonlara yurtdışı telefon kaydı yapılmak zorunda. Kayıt ücreti oldukça uygun ve tek tip tarifelendirilmekte. Kayıt işlemi yapılmayan telefonların bir süre sonra kapanması kaçınılmaz. Bunun nedeni ise telefonun ülkeye giriş vergisinin ödenmemiş olması.

Yeni yasa gereği yurt dışından getirilen telefonlar, sadece pasaport sahibine ait telefon hatlarında çalışabilecek. Pasaport kaydı her telefon için bir defa yapılabilir ve kayıt pasaportu değiştirilemez.

Yurtdışı Telefon Kayıt

Yurt dışına çıktığınız zaman telefon almanız ve yanınızda telefonunuz getirmeniz mümkün. Ancak konu bu aşamadayken bilgilendirmek gerekli ki kişiler internet üzerinden, posta ya da kargo yöntemi ile telefon alamazlar. Kişinin telefon alabilmesi için mutlaka yurt dışına çıkmış olması gerekli. Yurt dışından gelen kargolar gümrükte incelendiği için telefonunuz size gelmeden gümrükte teslimatı durdurulur. Telefon size ulaşsa dahi yurtdışı telefon kayıt işlemlerini yapmanız mümkün değil. Kayıt işlemleri için yurt dışına çıkmış olmanız gerekiyor.

Yurtdışı telefon kaydı yapılırken:

  • 120 gün içerisinde telefon kayıt işlemleri yapılmalı.
  • Kişiler pasaportlarına 2 yıl ara ile 1 telefon kaydı yaptırabilir.
  • Yurt dışından dönüş süresinin 120 gün üzerinde olması halinde yeniden yurt dışına çıkmış olmanız gerekli.
  • Yurtdışı telefon kayıt işlemleri e-Devlet üzerinden yapılabilir. Pasaport ile ilgili herhangi bir bilgi bu işlem sırasında gerekmez.
  • Abone merkezi yardımı ile telefon kaydı yaptırmak istemeniz halinde mutlaka pasaportunuz üzerinizde bulunmalı. Pasaport dışında yurt dışı çıkış ve aynı zamanda da dönüş makbuzunuzu beyan etmelisiniz.
  • Getirilen telefonun sadece kayıt edilmesi yetmez aynı zamanda vergisi de ödenmeli.
  • İnternet bankacılığından, vergi dairelerinden ya da internet üzerindeki vergi dairelerinden telefonun vergi ödemesini yapmak mümkün. Kredi kartı ile ödenebilir.
  • Telefon kayıt vergisi ödenirken IMEI numarası gerekir.
  • IMEI numarası 15 rakamlıdır ve işlem sırasında adınız, soyadınız ve kimlik numarasınız da gerekli.

Yurtdışı telefon kayıt yapmamanız halinde cihazınız tüm operatörlerde kullanıma kapatılır. Telefonun Türkiye’de bir daha kullanması mümkün olmaz. Kayıt için 120 gün yasal sürenin sonuna gelmeden önce telefonunuza kayıt işlemlerini yapmanız için hatırlatma mesajları iletilir. Fakat siz işinizi şansa bırakmayın ve e-Devlet üzerinden IMEI sorgulaması yaparak, telefon kayıtlı mı değil mi kontrol edebilirsiniz.

Yazar

Yorum