Yurtdışı Telefon Kaydı Nasıl Yapılır? (2019)

0

Yurt dışı telefon kaydı özellikle Türkiye genelinde telefon fiyatlarının artması ile birlikte talep edilir bir hal aldı. Yurt dışı gezilerine giden kişiler aracılığıyla ya da bu gezilerde yani alınan telefonlar yurt dışından gelen telefon kaydı yapılmak zorunda. Yurt dışı telefon kayıt işlemi yapılmayan telefonların ise bir süre sonra kapanması kaçınılmaz. Bunun nedeni ise telefonun ülkeye giriş vergisinin verilmemiş olması. Yurtdışı telefon kayıt ücreti kişilerin telefon kaydından kaçmaması için ise oldukça uygun ve tek fiyat.

Yurtdışı Telefon Kaydı İşlemleri

Yurt dışına çıktığınız zaman telefon almanız ve yanınızda telefonunuz getirmeniz mümkün. Ancak konu bu aşamadayken bilgilendirmek gerekli ki kişiler Internet üzerinden, posta ya da kargo yöntemi ile telefon alamazlar. Kişinin telefon alabilmesi için mutlaka yurt dışına çıkmış olması gereklidir. Yurt dışından gelen kargolar gümrükte incelendiği için telefonunuz size gelmeden gümrükte kalabilir. Size ulaşsa dahi yurt dışı telefon kaydı yapmanız mümkün değildir. Yurt dışından gelen telefon kaydı ancak yurt dışına çıkan kişinin telefonu kendi yanında getirmesi ile mümkündür. Yurt dışı telefon kayıt işlemi sırasında kişinin pasaportu bu durumun tahlil edilmesinde yardımcıdır.

Yurtdışından gelen telefon kaydı yapılırken:

  • 120 gün içerisinde yurt dışı telefon kayıt işlemleri yapılmalı.
  • Kişiler pasaportlarına 2 yıl ara ile 1 telefonun kaydını yaptırabilir.
  • Pasaportunuzun yurt dışından dönüş süresinin 120 gün üzerinde olması halinde yeniden yurt dışına çıkıp girmeniz ya da başka birinin pasaportundan yararlanmanız gerekli.
  • Kişiler telefon kayıtlarını e-devlet üzerinden yapabilirler ve pasaport ile ilgili herhangi bir bilgi bu işlem sırasında gerekmez.
  • Abone merkezi yardımı ile telefon kaydı yaptırmak istemeniz halinde mutlaka pasaport ve sahibi bulunmalı. Bu belgeler yoksa yurt dışı çıkış ve aynı zamanda da dönüş makbuzu gerekli.
  • Getirilen telefonun sadece kayıt edilmesi yetmez aynı zamanda vergisinin de ödenmesi gerekir.
  • Banka, vergi dairesi ya da internet üzerindeki vergi daireleri tarafından vergi ödemesi yapmak mümkündür.
  • Kredi kartı ile ödenmesi mümkün olan telefon kayıt vergisi ödenirken IMEI numarası gerekir.
  • IMEI numarası 15 rakamlıdır ve işlem sırasında pasaport sahibinin adı, soyadı, TC kimlik numarası gibi bilgilere de ihtiyaç olacaktır.
Benzer Yazı
Hesap Makinesi Uygulaması Photomath

Yurtdışı telefon kaydı yapmamanız halinde cihaz bütün operatörlere kapatılır. Bir daha kullanmanız mümkün olmaz. 120 gün yasal süresi olan kayıt için tanının zaman öncesinde telefonunuza mesaj iletilir.

Telefonunuzu güvenmediğiniz bir yerden aldıysanız telefonunuz kapanmadan önce devlet tarafından Telefon Kaydınızı Yaptırınız başlığı altında mesajlar iletilmekte ve kaç gün içinde telefonunuzun kapanacağına dair bilgiler de verilmekte. Bu durumda size telefonu satan yeri ya da kişiyi bulup geri iade edebilir ya da şikayetçi olabilirsiniz.

e-Devlet üzerinden IMEI sorgulaması yaparak, telefon kayıtlı mı değil mi öğrenmek mümkün.

Yazar Hakkında

Yorum Bırakın