Xiaomi Eski Modellerinden Güncelleme Desteğini Çekiyor

0

Xiaomi eski modellerinden güncelleme desteğini çekiyor. Çin kökenli teknoloji şirketi Xiaomi yaptığı açıklamada, aldığı radikal bir karar sonucu artık eski model telefonlarına destek vermeyeceğini açıkladı. Peki bu modeller neler?

Xiaomi, 2017 yılında 2015 ve daha eski model telefonlarına yazılım desteğini çektiğini açıklamıştı. Bugünlerde ise Xiaomi MIUI Çin forumunda yer alan bir bilgiye göre 2016 yılının demirbaş modellerinden olan Xiaomi Mi 5’in de içlerinde bulunduğu bazı eski model telefonlarına güncelleme desteği kesildi. Bu cihazlarda artık MIUI 11 güncellemesi yapılmayacak.

Ülkemizde de birçok kişi tarafında kullanılmakta olan yeni yazılım güncellemesi alamayacak Xiaomi telefon modelleri şunlardır:

  • Red Mi Note 3 Pro
  • Mi 5
  • Mi 4
  • Mi 4C
  • Mi 4S

Xiaomi böyle radikal bir kararla pek çok kullanıcısını üzeceğe benziyor. 22 Kasım tarihine kadar bu modeller yeni arayüz güncellemelerini alamayacaklar. Bunlar dışında yeni arayüz güncellemelerinin ne zaman piyasaya sürüleceği konusunda da henüz Xiaomi’den resmi bir açıklama gelmedi.

Xiaomi Eski Modellerinden Güncelleme Desteğini Çekiyor

Xiaomi Eski Modellerinden Güncelleme Desteğini Çekiyor

Xiaomi Nedir? Xiaomi Kısa Tarihi

Xiaomi eski modellerinden güncelleme desteğini çekiyor. Bu radikal kararı alan firmaya kısaca bakalım. Çin merkezli olan Xiaomi, dünyanın en büyük 4. akıllı telefon üreticisidir. Xiaomi sadece akıllı telefon değil aynı zamanda mobil uygulamalar ve çeşitli elektronik aletler konusunda da büyük bir üretici konumunda yer almakta. İlk akıllı telefonunu 2011 yılının Ağustos ayında piyasaya süren Xiaomi, Çin pazarında hızla yükseldi. Her geçen yıl dünya piyasasında daha çok yükselen Xiaomi 2014 yılında 60 milyondan fazla akıllı telefon satışı yaptı. Çin Halk Cumhuriyeti’nin en büyük teknoloji şirketlerinden biri olan Xiaomi’nin pek çok ülkede binlerce çalışanı bulunmaktadır.

En son Mi 8 model telefonu piyasaya süren Xiaomi, eski model telefonlarına güncelleme desteğini keserek bu konuda radikal bir karar aldığını açıklamıştı. Bu her ne kadar bazı kullanıcılar için kötü bir haber olsa da birçok uzman tarafından telefon yazılımlarının gelişmesi için çok doğru bir karar olarak görülüyor.

Güncelleme alacak modellerden Xiaomi Mi Max 3 teknik özellikleri, fiyat ve renk seçenekleri için tıklayınız.

About Author

Leave A Reply