Whatsapp’tan Güvenlik Açıklaması

0

WhatsApp mesajlarının yedeklendiği ortamlardan biri olan Google Drive için veri güvenliği ve gizliliği risk altında. WhatsApp mesajlarını uçtan uca şifreleme ile mesajları güven altında tutuyor. Şirket tarafından sağlanan bu güvenlik önlemi ise, Google Drive’da yedeklenen verilerde olmadığı için bir risk oluşturuyor.

Whatsapp’tan Google Drive Açıklaması

WhatsApp’ın uçtan uca şifreleme ile yaptığı güvenlik sistemi, kendi sunucuları içindeki tüm yazışmaları güvence altına alıyor. Sınırsız yedekleme alanı ile kullanıcıların severek kullandığı Google Drive yedekleme özelliği ise bu konuda yetersiz kalıyor.

Şirket, Google Drive üzerinde yapılan yedeklemelerin uçtan uca şifreleme ile korunmadığını doğruladı. Konunun bir diğer dikkat çeken yanı ise benzer durumun Apple iCloud servisi için de geçerli olması.

Bulut depolama alanlarında, özellikle de ücretsiz sunulanlarda, uçtan uca şifreleme desteğinin olmayışı, güvenlik açıklarının olmasına sebep oluyor. Hem Google hem de Apple, bulut depolama alanları konusunda bu güvenlik önlemini sunmadıkları için, özel verilerin bulut yerine güvenlik hizmeti veren depolama hizmetlerinde saklanması gerekir.

Yazar Hakkında

Yorum Bırakın