Uber Sürücüleri Ne Kadar Kazanıyor?

0

Uber sürücüleri ne kadar kazanıyor? 2009 yılının Mart ayında ABD’nin Kaliforniya eyaletinde kurulan UBER, dünya genelinde yaklaşık 700 kentte kullanılan bir ulaşım uygulaması / sistemi haline geldi. Ülkemizde maalesef Uber’i, taksiciler ile yaşanan kavga ve saldırılar ile tanımaya başladık.

Uber Sürücüleri Ne Kadar Kazanıyor?

Uber Sürücüleri Ne Kadar Kazanıyor?

Kurulduğu ilk yıllarda pek talep görmeyen Uber, sürekli birçok fondan yardım aldı. Alınan yardımlar ile yapılan yatırımlar 2012’de etkisini göstermeye başladı. Bu sayede Uber, 2016 yılında 6.5 milyar dolar, 2017 yılında ise 7,5 milyar dolar gelir elde etmeyi başardı.

Taksicilik sistemini baştan aşağı değiştiren Uber’e, İstanbul’da yoğun bir ilgi bulunuyor. Türkiye’nin en büyük metropolünde bu servisi kullanarak yolcu taşımacılığı yapanlar her ay yüz binlerce müşteriye hizmet veriyor.

Uber Sürücülerde Komisyon

Tabi, Uber popüler olmaya başlayınca, birçok kişinin aklında Uber sürücüleri ne kadar para kazanıyor? sorusu oluştu. İlk olarak şunu belirtmeliyiz ki, yapılan her yolcu taşımacılığında ücretin yüzde 75’i şoföre ödenirken, yüzde 25’lik bir kesinti yapılıyor.

Uber Sürücüleri Ne Kadar Kazanıyor?

Uber Sürücüleri Ne Kadar Kazanıyor?

Uber ile ne kadar para kazanırım? Sorusuna net bir cevap vermek mümkün değil. Taksiciler ile aynı mantığı dikkate aldığınızda, taşıdığınız müşteri sayısına göre kazancınız artıyor veya azalıyor. Yukarıda belirttiğimiz gibi her yolcudan yüzde 25’lik bir komisyon Uber tarafından alınıyor. Yani, 100 TL tutan bir yolculukta size ödenen para 75 TL oluyor.

İstanbul’da gün boyu aktif olarak çalışan Uber sürücüleri gün sonunda 400 – 500 TL kazanabiliyorlar. Tabi, bu paradan masrafları düşmeniz gerektiğini belirtmeliyiz.

Yazar

Yorum