TTNET, D-Smart, Superonline Kararsızlığı

0
İçerik Listesi

Şikayetler

Özellikle son 1 hafta içinde AKK uygulamasının kademeli kaldırılacağı haberleri hangi servis sağlayıcısının daha iyi yada daha kötü hizmet verdiği konusunu yeniden alevlendir. Bunun yanısıra kullanıcı yorumlarını ara sıra takip eden biri olarak memnuniyetsizliklerin her firmada her geçen gün arttığını gözlemlediğimi de belirtmem gerek.

Mesela blog yazarları başlarından geçen olayları anlatıyorlar. Okuyorum… evet haklılar. Firma kullanıcıya ayıp etmiş diyorum. Fakat sonra düşünüyorum ki kullanıcı haklı olsa da firma haksızlık yapmış değil. Ayıbı yapan birey. Senin apartmanına port açmayan TTNET değil, TTNET’te işgüzar bir çalışan. D-Smart kullanan ve sorun yaşayan kişi arıza kaydı bıraktığında bu sorunu kontrol eden santral görevlisi TTNET’in çalışanı. Ayıp eden D-Smart olmuyor ama ismi lekenen D-Smart. Yada D-Smart’ta ADSL kullanıp hızı yavaş diye haykıran kullanıcı, TTNET’e geçip VDSL+ tarife kullanınca TTNET hızlı D-Smart yavaş diyor. O da çok yanlış bakış açısı. Biri ADSL biri VDSL+ yani aynı tarifeyi D-Smart’ta alsan TTNET’ten yavaş olmazdı. Ama artık damgaladın TTNET hızlı, D-Smart yavaş diye.

Uzun uzun sayısız örnek verebilirim ama konuyu bağlamak istiyorum. Gördüğüm kadarı şikayet eden kullanıcı da bilinçsiz, firmanın işe aldığı eleman da bilinçsiz. O kadar bilinçsizlik var ki ortada daha çok debelenip duracağımıza kesin gözüyle bakıyorum. Size bir dost tavsiyesi vereyim. Yıl olmuş 2017, kırsalda yaşamıyorsanız muhtemelen fiber altyapınız vardır. Hangi firma olursa olsun fiber yada VDSL+ hizmeti satın alın. Performans farkı yaşamayacağınızı biliyorum. Bu iki hizmeti desteklemeyen altyapınız varsa eğer ADSL kullanacaksınız demektir. Ve firma farketmez. ADSL (bakır kablo) altyapılarında kesinlikle hız sorunu yaşayacaksınız.

Upload

Tüm bu yazdıklarım tabi ki normal kullanıcılar içindi. Peki biz fotoğraf ile video sevdalıları için gerekli tarifeler neler biliyor muyuz? Bizler için download değil upload hızları çok çok kıymetli. Bir adet raw fotoğrafı göndermek bile işkence olabiliyor. Bu sebeple baştan belirteyim ADSL tarifelerinden kesinlikle uzak duruyoruz. Bir çeşit intihar olur, sabır taşı olur çatlarız. Sözde upload 1 megabit fakat reel kullanımda 0.8 hatta 0.7-0.6’lara iniliyor. Ve dosya gönderimlerinde internet hattımız tıkanıyor. Bu konuda kurtarıcı şey fiber ve VDSL+ tarifeler.

TTNET’te fiber ve hiber (VDSL+) paketlerde 2 megabit upload sunuluyor. Ve sınırsız. AKK’nı geçseniz bile 2 megabit hep sabit. Reel kullanımda 1.8’lere iniyor olsa da upload sırasında internetiniz ADSL’de olduğu gibi tıkanmıyor ve ADSL’e göre 2 kat hızla her zaman dosya gönderebiliyorsunuz.

D-Smart’ta bu değer 3 megabit. Fakat TTNET gibi sınırsız değil. Kota sonrasında hızınız ADSL değerlerine düşürülüyor ki vahim bir hız o. Bu yüzden temkinli olmakta fayda var. Çok garip ki D-Smart AKK arttırma imkanı da vermiyor. Parası neyse verelim arttırın şunu deseniz de arttırmaya gitmiyorlar.

Superonline en iddialısı çünkü 5 megabit upload sunuyor olması bizler için çok anlamlı. Superonline’da da D-Smart gibi AKK uygulaması olduğundan o 5 megabit kota sonrasında 1 megabit’e düşürülüyor. D-Smart’ta olduğu gibi aman dikkat demiyorum çünkü Superonline tarife konusunda çok daha esnek. AKK uygulamasının olmadığı tarifeleri bile var.

Özetle interneti aktif kullanıyorsanız TTNET ile Superonline’ı öneririm. İnternette şu firmayla şu sorunu yaşadım, şu firma çok iyi gibi yorumlara aldanmayın. Çıkarınız (alacağınız hizmet ile ödeyeceğiniz ücret) hangi firmayla örtüşüyorsa o firmayı gönül rahatlığıyla seçebilirsiniz.

Not: Turkcell AKK uygulamasına mevcut kullanıcıları da dahil olmak tamamen kaldırıyor. Detaylar için tıklayınız.

 

About Author

Leave A Reply