Suya Düşen Telefon Nasıl Kurtarılır?

0

Günümüzde insanların vazgeçilmez bir parçası haline gelen akıllı telefonların fiyatı 5000 – 7000 TL ve hatta 12000 TL seviyesine ulaşmış durumda. Artık, araba parasına telefon kelimesinin gerçeğe dönüştüğü ülkemizde kullanıcıların en son isteyeceği şey, telefonlarının kırılması veya suya düşmesidir.

Akıllı telefonunuzu suya düşürdüyseniz, üzülmeyi bir kenara bırakmalı ve kurtarmak için çözüm yolları aramalısınız. Bu makalede Suya düşen telefon nasıl kurtarılır sorusunu yanıtlamaya çalışacağız.

Tabi ki, ilk yapacağınız iş telefonunuzu en kısa sürede sudan çıkarmak olmalı. Su ile temas eden telefonun kısa devre yapma riski olduğu için hemen kapatmanızı şiddetle tavsiye ediyoruz. Günümüzde birçok akıllı telefon IP sertifikaları sayesinde suya ve toza karşı dayanıklı olsa da, tedbirinizi almanız sizin yararınıza olacaktır.

Suya Düşen Telefon Nasıl Kurtarılır?

Eğer telefonunuz şarja takılı bir şekilde suya düştüyse, bu durumda suya elinizi kesinlikle sokmayın. İlk yapacağınız iş şarj aletini fişten çekmek olmalı, zira fişe takılı halde elinizi suya sokarsanız, elektrik çarpma riski ile karşı karşıya kalırsınız.

Telefon Suya Düştüğünde Ne Yapmalı?

Suya düşen telefon sudan çıkardığınızda kağıt havlu veya yumuşak bez ile hemen kurulamaya çalışın. Kulaklık, hafıza kartı, kılıf ve koruyucu kapak gibi aksesuarları çıkarmanız, telefonun tamamının kuruyabilmesini kolaylaştıracaktır.

Telefon içerisine giren bir su damlası bile kısa devreye neden olabilir, bu nedenle bu işlemleri en kısa sürede yapmak oldukça önemli. Eğer servise gitmeden önce kendi yöntemlerinizi denemek istiyorsanız, yıllardır kullanılan pirinç ile başlayabilirsiniz.

Suya Düşen Telefon Nasıl Kurtarılır?

Pirinç nem alıcı bir özelliğe sahip olduğu için telefonunuzu, plastik poşet veya hava geçirmeyen plastik bir kapta pirincin içine koyabilirsiniz. Yaklaşık 48 saat bekledikten sonra telefonu çıkarıp çalıştırmayı deneyebilirsiniz.

Ancak, içerisinde önemli verileriniz varsa veya bu tarz işlemleri yapmak istemiyorsanız, doğrudan servise başvurmanız sizin için en doğru yol olacaktır.

About Author

Leave A Reply