Sony Aynasız Kameraların Son Dönemdeki Yükselişi

0

Sony aynasız kameraların son dönemdeki yükselişi öncesi fotoğrafsa kısaca göz atalım. Fotoğrafın ilk bulunuşundan günümüze kadar teknolojinin gelişmesi ile farklı kameralar üretildi ve günümüzde halen bunların üzerine çıkabilmek, en iyi görüntü kalitesini elde edebilmek için yapılan çalışmalar devam etmektedir. Fotoğraf ile resmetme tekniğine baktığımızda 1826’da Le Gras’ta (Fransa) Joseph Nicéphore Niépce tarafından ilk olarak fotoğraf çekildiğini biliyoruz. Bir ilki ortaya koyarak insanlık tarihinin farklı bir yöne doğru ilerlemesi üzerinde büyük bir katkı yapan Niepse günümüzde fotoğrafın bulan kişi olarak adlandırılmaktadır.

Fotoğrafın tarihinden kısaca söz ettikten sonra, günümüze kadar olan gelişmeler ve iyileştirmelerle sürekli fotoğraf makinesinin üzerine bir şeyler eklendi. Amaç her zaman gerçeğe en yakın görüntü sunan cihazları üretmekti. İnsan gözünün gördüklerini ve daha iyisini elde etmek için sürekli iyileştirme ve geliştirmeler ortaya konuldu. Gerek video gerekse fotoğraf alanında günümüzde de teknolojik gelişmelere paralel olarak bu cihazların geliştirilmesi ve iyileştirilmesi devam etmektedir.

Sony Aynasızların Yükselişi

Sony’nin ürettiği ve aynasız olarak bilinen makinelerin son yıllarda hızlı şekilde tercih edilmesi ve profesyonel kişiler tarafından kullanılmasının altında yatan temel gerçekler nelerdir? Neden özellikle video çekiminde bu cihazlar tercih edilmektedir, bu yazıda biraz bunlardan bahsedeceğiz.

Sony A6500

Sony A6500

Sony aynasız fotoğraf ve video cihazları ile son dönemde büyük bir yükseliş yakalamış durumda. Profesyonel video kaydı yapan pek çok kişinin Sony’nin bu aynasız cihazlarını tercih etmelerinin altında pek çok faktör yatıyor. Bunlardan en önemlisi şüphesiz sensör farkı. Sony geliştirmiş olduğu özel sensör sayesinde, yüksek boyutlu olan verileri geçici bellekte depolaması ve görüntü renklerinin gerçeğe en yakın olması aynasız makineleri son yıllarda öne çıkarmıştır.

Fotoğraf çekimi konusunda halen DSLR makinelerin ön planda olduğunu biliyoruz, ancak aynasız makineler gerek netleme yaparken sessiz olması, AF sisteminin daha iyi çalışması, ek olarak titreşim engelleme sistemine sahip olmaları Sony’nin aynasız makinelerinin öne çıkmasını sağladı.

Nikon D810

Nikon D810

Pek çok profesyonel fotoğraf çekimi için DSLR tavsiye etse de video kaydı için Sony aynasız cihazları tavsiye etmektedir. Video kaydını günümüzde en kusursuz şekilde fiyat-performans açısından yapabilen cihazlar olan Sony aynasız kameralar son dönemde gerek satış gerekse kalite anlamında büyük bir yükseliş yakalamış durumda.

DSLR ve Aynasız Makinalar

Bu iki farklı yapıya sahip olan cihazları karşılaştırırken ikisinin de artılarından ve eksilerinden bahsedeceğiz. DSLR cihazlar genel olarak aynasızlara göre daha büyük ve hantal yapıları ile dikkat çekmektedirler. Nikon d810 ile fotoğraf çeken birisi Sony a9 ile fotoğraf çekmeye çalıştığında Sony’nin güven vermediğini ve eline oturmadığını görecektir. Ancak video konusunda Sony her zaman önce olacaktır. Bunun gibi kullanım amaçları doğrultusunda cihazların kendi kulvarları vardır.

  • DSLR ağır ve hantal bir yapıya sahipken, aynasız kameralar daha hafif ve kibardır.
  • Şarj performanslarına baktığımızda DSLR daha büyük bir gövde olduğundan daha büyük mAH pilleri içine yerleştirmek mümkündür. Bu da daha uzun süreli fotoğraf çekimi anlamına gelir. Bir DSLR fotoğraf makinesi ile 1500 fotoğraf çekmek mümkündür. Aynasız cihazlara baktığımızda, sürekli dijital bir ekran üzerinden görüntü aktarımı yapıldığı için bu cihazların pil performansları DSLR’e göre oldukça düşük olacaktır.
  • DSLR makinelerde vizörden baktığınızda çıplak gözle gördüğünüzü görürsünüz, ancak aynasız kameralar dijital ekran üzerinden gösterir. Bu da fotoğraf çekimi sırasında mikro lag dediğimiz olayı meydana getirir. Çok hareketli çekimlerde DSLR ile gördüğünüzü çekme şansı bulurken, aynasızlarda gecikme olur, bu da fotoğrafa yansır.
  • Video kaydı sırasında DSLR makineler görüntüyü titretebilir, Sony aynasız makinelerin gövdede yer alan titreşim engelleme kiti sayesinde görüntü son derece akışkan olacaktır.
  • Aynasız makinelerin görüntü kaydetme hızı daha hızlıdır. Ekstra bir perde ayna bulunmadığı için DSLR ard arda 10 görüntü kaydederken, aynasız 15 görüntü kaydı yapabilir.
  • Sony aynasız cihazlarda video kaydı esnasında netlik kontrolü mümkündür ve kolay şekilde netliği sessiz olarak netliği ayarlamak mümkün olacaktır. Ancak DSLR cihazlarda kayıt sırasında netleme daha seslidir.
  • Aynasız cihazlarda ek bir perde sistemi olmadığından çekim sırasında gövde sarsılmaz. DSLR cihazlarda makine titremektedir.
Nikon vs Sony

Nikon vs Sony

Net olarak şu söylenebilir ki; Sony aynasız cihazlar daha çok video kaydı üzerine yoğunlaştırılmıştır. Video kaydı esas olan kullanıcılar bu cihazları daha çok tercih etmektedir. Günümüzde kullanım amaçlarına baktığımızda DSLR fotoğraf, aynasızlar ise Video olarak ön plana çıkmaktadır. Bu karşılaştırma fiyat / performans göz önüne alınarak yapılmıştır.

Yazar Hakkında

Yorum Bırakın