Seyahat İçin Fotoğraf Makinesi

0

Seyahat için fotoğraf makinesi ararken belli başlı kriterlere bakılmalı. İster buzul iklimlere gidin ister çöl iklimine gidin. İster kırsal alanlara, ister metropol… Genellikle ortalamanın üstü sensör, çok yönlü objektif ve gezi sırasında fotoğraf aktarımı kolay olan, uzun ömürlü bataryaya sahip bir fotoğraf makinesi.

Altın formülü unutmayın lütfen, ucuz yollu alternatiflerden uzak durmalısınız. Kronik sorunlar, kötü hava şartlarına dayanıklılık, imaj kalitesi yada ergonomi gibi noktalarından birinde mutlaka pişmanlık duyarsınız. Bu nedenle de orta ölçekli fotoğraf makinelerini tercih ediyor ve sizlere bunu öneriyorum.

Birkaç aynasız model ve birkaç kompakt yapıda fotoğraf makinesi tavsiyesinde bulunacağım. Değiştirilebilir objektif iyi olabiliyor fakat taşıması seyahatte sorun olabilir. Değiştirilebilir objektif isterseniz imdadınıza aynasız sistemler yetişiyor. Daha hafif ve daha ince. Objektifler de buna paralel DSLR sistemlere göre daha taşınabilir. Kompakt fotoğraf makinelerinde alan derinliği kullanıcıyı tatmin etmeyebilir fakat taşıma kolaylığı ve sunduğu yüksek imaj kalitesini düşününce güzel alternatif oluyorlar.

Seyahat için fotoğraf makinesi arayanlar için hazırladığımız rehberde hangi fotoğraf makineleri var? Özellikleri neler? Gelin hep birlikte göz atalım.

Seyahat İçin Fotoğraf Makinesi
[nextpage title=”Sony Cyber-shot DSC-RX100 VI”]  
Sony Cyber-shot DSC-RX100 VI

Sony Cyber-shot DSC-RX100 VI, 24 megapiksel ve 24 FPS’de çekim yapabilen CMOS sensöre sahip, seyahat dostu bir fotoğraf makinesi. Aynı zamanda etkileyici video yeteneği ve sınıfında lider otomatik netleme özelliklerine sahiptir.

Sony RX100 VI’nın kompakt metal gövdesi oldukça iyi tasarlanmış ve eğilebilir LCD’ye sahip. EVF vizör ile çekim yaparken tablet olarak da kullanılabilen dokunmatik ekranın eklenmesiyle geliştirildi. Fotoğraf makinesinde işlevlerinin geri kalanı için dokunmatik ekran etkin değil. Yani çoğu kontrol, gövde üzerindeki butonlarla yada mod kadranıyla yapılmakta.

Fokuz hızı ve kararlılığı harika düzeyde olan Sony RX100 VI, izleme konularına yardımcı olan faz algılama özelliğine sahip. Video modunda da otomatik odaklama oldukça iyi. Sadece deklanşör tuşa basılı kalarak çekiminizin mükemmel şekilde odaklanacağından son derece emin oluyorsunuz. 24 FPS çekim hızı çok iyi ama unutmayın ki, düşük hıza sahip hafıza kartları yüzünden çekim sonrası yine de biraz bekleyebilirsiniz.

Video konusunda da iyi olan Sony RX100, 4K çözünürlükte verdiği detaylı doku ile etkileyici sonuçlar veriyor. Modların ve özelliklerin birçoğu Sony Alpha modellerinden geliyor ancak yerleşik ND filtresinin ya da mikrofon girişinin olmaması ciddi videografi konusunda kullanıcısını sınırlandıracaktır.

Genel olarak, Sony Cyber-shot RX100 VI güçlü özellikler ve oldukça esnek bir lens barındırıyor. Boyutlarına göre ciddi sonuçlar veren cihaz fiyatını fazlasıyla hakediyor. Bu boyutlarda bu sonuçlar etkileyici. Hem iyi bir aile kamerası hem de mükemmel bir seyahat arkadaşı.

[nextpage title=”Panasonic Lumix DMC-ZS100″] Panasonic Lumix DMC-ZS100

Panasonic Lumix DMC-ZS100, 25-250mm eşdeğer lensi, tipik süper zoom fotoğraf makinelerinden çok daha küçük bir gövdeye sahip. Panasonic’in en son AF sistemini de içeren DMC-ZS100 4K video kaydı yapabiliyor. Fotoğraf makinesinin dokunmatik ekrana sahip olduğunu da belirtelim.

ZS100, bir kot pantolon cebine geçirebilmeniz boyutta küçüktür. Metal gövdesi sağlam, kaygan bir yüzeye sahip ve gövde üzerinde herhangi bir tutamağa sahip değil. Fotoğraf makinesinin 3″ LCD ekranı, işlevsellik yönünden başarılı dokunmatik özelliklere sahip. EVF çekim özelliği, bir odak noktası seçmek için dokunmatik ekranın kullanılmasına izin veriyor. Hem fiziksel hem de ekran kontrollerini özelleştirmek çok kolay. Bu nedenle de zamandan tasarruf edilebiliyor.

ZS100’de, Panasonic’in geliştirdiği en yeni otofokus sistemini kullanılmakta. Hızlı fokus ölçümü yapan cihaz şaşırtıcı derecede iyi konu takibi sunuyor. Yüz takibi ile sürekli AF’de de çok iyi. Şarj başına 300 çekim, pil ömrü açısından sınıfının ortalamasında.

Bu gövdenin görüntü kalitesi açısından ince birkaç detayı var. JPEG sonuçları oldukça sıkıcı renklere sahip ve doku detayı güçlü gürültü gidericinin kurbanı olabilir. Bu sorun yumuşak sonuç veren objektifi ile de telafi edilemiyor. Fakat ZS100 ile RAW sonuçları çok daha tatminkar sonuçlar verebiliyor. Her şeye rağmen boyutuna göre tercih edilebilecek fotoğraf makineleri arasında olabilir.

Maksimum 100 Mbps ile 30p 4K / UHD video kayıt yeteneği olan Panasonic Lumix DMC-ZS100 full HD’de 60p opsiyonu sunuyor. 5 eksenli görüntü sabitleme sistemi çok ekstrem ortamların dışında fazlasıyla başarılı. Cihaz üzerinde mikrofon girişi yok. Yanı sıra pozlama üzerinde tam kontrol sağlanabiliyor. Bu tür fotoğraf makinesi için güzel bir detay.

[nextpage title=”Canon EOS M50″]

Canon EOS M50

Canon EOS M50, markanın giriş seviyesi aynasız modeli olarak karşımızda. M50’de Canon’un bilindik 24MP APS-C sensörünü ve mükemmel Dual Pixel AF sistemi kullanılıyor. Ayrıca 4K video yakalamayı destekleyen ilk profesyonel olmayan Canon gövde olma özelliğini taşıyor.

M50, rahat bir tutuş ile kompakt bir gövdeye sahip. Yeni başlayanlar için tasarlanan, sadece bir kontrol kadranı olmasına rağmen, kullanımı kolay bir arayüze sahip olması güzel bir avantaj sunuyor. Dokunmatik ekran çevirilebiliyor ve selfie yada vlog çekerken oldukça yararlı oluyor. Açık havada çekim yapmak için güzel bir 2.36M-noktalı OLED vizör bulunmakta. Akıllı telefona anında fotoğraf aktarımı sağlayan bluetooth’un eklenmesiyle fotoğrafların paylaşımı her zamankinden çok  daha kolay.

M50, Canon’un çift piksel AF sisteminin yeni ve geliştirilmiş versiyonuna sahip. Seçkin objektiflerle daha geniş bir faz algılama ve ek odak noktaları elde edebilirsiniz. Çift piksel AF sistemiyle, yanıt verme süresi, yüz algılama ve konu izleme oldukça başarılı. Pil ömrü, batarya başına 235 çekim ile düşük kalıyor. Ve ne yazık ki USB şarjı desteklemiyor.

Canon M50’nin görüntü kalitesi, 24MP CMOS sensörünü kullanılan diğer Canon fotoğraf makinelerine oldukça benzer. En çok konuşulan özelliği ise 4K video kapasitesi oldu. Ancak birçok yönden hayal kırıklığı yaratabilir. Fotoğraf makinesinin harici bir mikrofon için bir girişi ve ses seviyeleri üzerinde manuel kontrolü vardır.

EOS M50’yi fotoğraf makinesi olarak satın alıyorsanız, bu çok iyi bir özellik. Kullanımı kolay, iyi görüntü kalitesi, güvenilir bir AF sistemi ve iyi uygulanan kablosuz işlevselliği vardır. Eğer 4K video çekimi yapmak için alıyorsanız aynı fiyat aralığında daha iyi seçenekler mevcut.

[nextpage title=”Canon PowerShot G7 X Mark II”] Canon PowerShot G7 X Mark II

Canon PowerShot G7 X Mark II, temel tasarım ile parlak zoom objektif ve nispeten büyük sensörü ile selefi modellere göre özellikle performans açısından bazı yararlı gelişmeler kazanıyor.

G7 X Mark II küçük, ancak ceket cebinden biraz daha büyük bir cep boyutunda denilebilir. Kameranın ön tarafında çok iyi bir tutuş elde ediyor ve selfie işlevselliği için 180 derece eğilebilen LCD’si bulunuyor.

Kapanan objektifli fotoğraf makinesi için açılış hızı yüksek olan G7 X Mark II, tekli AF’de odağı çok hızlı yakalıyor. Dokunmatik odaklama işlevi de dokunmatik ekran üzerinde çok iyi çalışıyor. AF takibi bazı rakip modellere göre kafa karıştırıcı bir şekilde ve daha az etkili. Fakat bu boyutlarda ve selefine göre pil ömrü ortalamanın üzerindedir.

Canon PowerShot G7 X Mark II, 1080 / 60p video yakalama özelliğine sahip olsa da, detaylar çok iyi ve görüntü sabitleme de en üst düzeyde. Fokusa yardımcı olmak adına zebra desenleri bu modelde bulunmuyor.

Ergonomi gövde ve kullanıcı dostu kontrolleriyle hızlı çalışmasıyla dikkat çeken G7 X Mark II’in objektifi sınıfının en iyisi olmayabilir. Fakat çok yönlü kullanılabilecek zoom aralığı ve diyafram aralığı ile bunu telafi etmeye yardımcı oluyor. Bu cihaz genel kullanımı temsil ediyor.

[nextpage title=”Fujifilm X-E3″]  
Fujifilm X-E3

Fujifilm X-E3, markanın orta seviye APS-C sensöre sahip, değiştirilebilir objektifli fotoğraf makinesi. Fujifilm’in eşsiz X-Trans renk filtresine sahip 4K video özellikli 24MP sensörüne sahiptir.

X-E3, Fujifilm’in X-T serisi fotoğraf makinelerinden, dokunmatik ekranın arka tarafındaki dört yönlü bir kontrol pediyle kendini farklılaştırıyor. İki kontrol kadranı, dokunmaya duyarlı Q menüsü ve birkaç özelleştirilebilir düğme, çekim deneyiminin daha iyi olabileceğine işaret.

Tek bir AF noktasıyla hedef bölge kabaca takip edilebiliyor. Hatta bu noktada başarılı fakat spor gibi hareketli herhangi bir şeyi çekmek istediğinizde tek bir AF noktasını takip ettiğinden AF performansı size sorun oluşturabilir. Saniyede 8 kareye kadar çekim yapabilen (elektronik obtüratörü ile 14) Fujifilm X-E3 24MP sensörünün kalitesi etkiletici. Ham fotoğrafların detayları çok iyi ve JPEG fotoğrafların ise renk seçenekleri çok çekici. İyi düzeyde dinamik aralık ve rekabetçi yüksek ISO performansı, sınıfının en iyileri arasında.

Bu fotoğraf makinesi, sensörünün tam genişliğinden 4K kayıt yapabiliyor. Video kaydı X-T2 gibi üst düzey değil belki ama sınıfının başarılıları arasında. X-E3, revize edilmiş bir arayüze sahip olmakla birlikte, şirketin 24MP kameralarının merkezinde yer alan klasik stil ve mükemmel görüntü kalitesini koruyor ve bu da onu çok çekici bir ürün haline getiriyor.

[nextpage title=”Fujifilm X100F”] Fujifilm X100F

Fujifilm X100F, şirketin klasik tarzdaki geniş sensörlü bir modeli. Fujifilm’in X-Trans renk filtresi dizisine sahip 24MP APS-C sensörüne sahiptir. X100F diyafram, deklanşör, ISO ve pozlama telafisi için kapsamlı kontrollere sahiptir. Çok sayıda özel düğme ve ayar kadranı ile birlikte, AF konumlandırma için bir kumanda kolu bulunmakta. Kameranın kullanıcı deneyiminin en büyük özelliği, akıllı hibrit optik / elektronik vizördür.

Performans, X100F’nin önemli geliştirmelerinden biri. Yine de hızlı bir fotoğraf makinesi değil. Otomatik netleme özelliği öncekinden daha hızlı ve nadiren kararsızlık yapıyor. Kameranın geri kalanı hızlı çalışıyor.

Görüntü kalitesi X100F’nin büyük gücüdür. Objektifi seçenekleri genellikle keskin. O nedenle de kullanıcısını etkiliyor. Fujifilm’in diğer modellerinde olduğu gibi 24MP sensörü de burada iyi görünüyor. Ham kalitesi, fotoğrafın üzerinde oynama yapmak çok iyi durumda. Ancak göze çarpan özelliği, mükemmel JPEG renk sonuçlarıdır.

Buna karşılık video, X100F’nin güçlü noktasından çok uzakta. Video 1080p ile sınırlı ve yalnızca otomatik netleme üzerinde sınırlı kontrol sağlar. X100F, şık ve çekici tasarımıyla, fotoğraf odaklı dikkat çekici bir model.

[nextpage title=”Olympus OM-D E-M10 III”] Olympus OM-D E-M10 III

Olympus OM-D E-M10 III, fotoğrafçılık becerilerini geliştirmek isteyen acemi kullanıcılar için özel olarak tasarlanmış 16MP Micro 4/3 aynasız bir fotoğraf makinesidir. E-M10 III, barındırdığı iki kontrol kadranı, birkaç tane özelleştirilebilir düğme ve dokunmatik ekran alışılmadık seviyede doğrudan kontrol sunuyor.

Otomatik netleme özelliği, tek çekim için harika, sessiz ve kararlı bir şekilde çalışıyor. Bununla birlikte, konuları güzel bir şekilde tanımlayıp takip edebilecek olsa da bazı durumlarda can sıkabiliyor. Özellikle dokunmatik ekranı duyarlı. Pil ömrü, şarj başına 330 çekim olarak derecelendirilmiştir. Bu segment fotoğraf makineleri için ortalama değer 300 olduğunu hatırlatalım..

E-M10 III’ün görüntü kalitesi, özellikle JPEG’de oldukça iyi seviyede. Otomatik moddan kaçınmak için, kapatılamayan aşırı doymuş bir i-Enhance renk profili kullanacaksınız. Gürültü azaltma gibi yazılımsal sebeplerle fotoğraf makinesinin keskinliği biraz azalabiliyor.

Cihaz, fotoğraflarda olduğu gibi aynı harika renk kalitesinde oldukça iyi 4K kayıt yapıyor. Video kaydı alırken otomatik netlemeye güvenmek zor. Çünkü bazı durumlarda otofokus kararsızlık yapabiliyor. Daha iyi ses yakalamak için mikrofon soketi de yok. Ancak titreşim engelleme özelliği güzel sonuçlar elde etmenizi kolaylaştırır.

E-M10 III, hem fotoğraf hem de video için başlangıç için harika bir seçim olabilir. E-M10 III, performans söz konusu olduğunda belirli bir açıdan sınıf lideri olmasa da, kendini geliştirmek isteyen kullanıcılar için iyi bir seçim.

[nextpage title=”Panasonic Lumix DC-ZS200″] Panasonic Lumix DC-ZS200

Panasonic Lumix DC-ZS200, elektronik vizöre sahip bir fotoğraf makinesidir. 24-360mm eşdeğer lens barındıran cihaz selefindeki diğer cihazların çoğundan daha az maksimum diyaframa sahiptir.

ZS200’ün metal gövdesi, önden ve arkadan lastik benzeri malzeme sayesinde iyi bir şekilde yapılmış ve kavraması kolaydır. Dokunmatik arayüz ve iki kontrol kadranıyla kullanım kolaylığı sunuyor. Genel olarak, kamera kullanımı ve özelleştirmesi kolaydır.

ZS200’ün otofokusu nesneleri hızlı bir şekilde algılayabilir ve bunları düşük ışıkta bile oldukça iyi takip edebilir. Batarya ömrü, sınıfı için çok iyi. Şarj başına 370 çekimde.

Tanıdık 20MP BSI CMOS sensörüyle, ZS200’ün harika görüntüler çekebileceğini biliyoruz. Ancak, objektifin yumuşaklığı göz önüne alındığında beklentiler bir tık düşürmelisiniz. Panasonic, ZS100 ve RAW görüntüsünün rekabetçi gürültü seviyelerine ve dinamik aralığa sahip olması nedeniyle JPEG renk geliştirdi.

ZS200, 30K ve 24p’de 4K UHD video çekiyor. Ancak 1.5x crop ile alınan kayıtlar, rakiplerinin çoğundan daha gürültülü olduğu anlamına geliyor ve geniş açı çekimini önlüyor. ZS serisi iyi birer alternatif fakat mikrofon veya kulaklık jaklarına sahip değildir.

[nextpage title=”Sony Cyber-shot RX10 III”]

Sony Cyber-shot DSC-RX10 III

Sony Cyber-shot DSC-RX10 III, 20MP CMOS sensör sahip ve 4K çekim gibi bir dizi video ve video özelliklerine sahip, kompakt yapıda fotoğraf makinedir.

RX10 III 24-600mm eşdeğeri zoom objektifi bu tür bir fotoğraf makinesinde gördüğümüz en geniş kapsamlı objektiflerden biridir. Objektif aralığı nedeniyle diğer seçeneklere göre biraz daha büyük bir tercih gibi dursana bu gayet normal. Bir kilodan fazla olmasına rağmen, tek elle kullanmaya uygundur. Elektronik vizör 2,36M-nokta çözünürlüğü ile başarılı.

RX10 III’ün otomatik odaklama sistemi nispeten karmaşık değildir ve kontrast algılamaya dayanır. Fotoğraf makinesinin hareketli nesneleri doğru bir şekilde takip edemeyebilir fakat hemen hemen her durumda ilk fokus doğru ve kararlı.

Bir fotoğraf makinesi olarak RX10 III son derece çok yönlüdür ve beklediğimiz gibi, fotoğraf makinesinin RAW dosyaları son derece geliştirilebilirken, ISO duyarlılığı aralığı boyunca görüntü kalitesi sabittir. Fotoğraf makinesinin objektifinin olağanüstü odak uzaklığını dikkate alarak ne kadar iyi performans gösterdiği etkileyici. Çiçeklerin makro çekimlerinden, uzak dağların aşırı telefoto çalışmalarına kadar RX10 III keskin, ayrıntılı görüntüler sunmak için güvenilebilir.

Bir video kamera olarak, RX10 III de üstün. Çok yönlü bir 4K videosu yakalayabileceğimiz Sony Cyber-shot DSC-RX10 III, genel olarak şimdiye kadar kullandığımız en uyumlu (ve pahalı) kompakt fotoğraf makinelerinden biri oldu. Kanıtlanmış görüntü kalitesi, geniş kapsamlı zoom ve kaliteli 4K video çekme kabiliyeti ile şu anda piyasadaki en iyi seyahat fotoğraf makinesi olmaktadır.

About Author

Leave A Reply