Satranç Oyun Uygulaması Lichess

0

Zeka oyunları içinde en köklü olanı belki de satrançtır ve bu yazımızda Lichess uygulamasıyla satranç nasıl oynanır inceleyeceğiz. Tarihçesi oldukça eski ve strateji bakımından oldukça taktiksel olan satranç, gerçek bir orduyu yönetiyormuş gibi kendi stratejinizi ve hamlelerinizi belirleyebileceğiniz bir oyun. Bu hamleler sonucu rakibin taşlarını alabilir ve oyunu kazanabilirsiniz. Fakat satranç oynanarak tecrübe kazandırılan bir oyun olduğundan sürekli yeni rakiplerle mücadele etmeniz sizin açınızdan oldukça önemli. Tahta üzerindeki tüm olasılıklar hakkında tecrübe sahibi olmak daha kıvrak ve önemli hamleler yapmanızı sağlayabilir.

Lichess ile Satranç Oynayın

Dünya üzerinde en fazla oynanan satranç uygulamalarından biri Lichess. Eş zamanlı olarak dünya genelindeki satranç oyuncularıyla oynayabilirsiniz. Kimi rakipler oldukça dişli olsa da kimileri henüz oyuna yeni başlamış kişiler olacağından farklı oyunlar ile tecrübe kazanabilirsiniz. Uygulamanın çeşitli özellikleri sayesinde satranç konusunda oldukça keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Lichess ile Satranç Nasıl Oynanır?

Öncelikle Android ve iOS cihazınıza ücretsiz bir şekilde yükleyebilirsiniz. Yükledikten sonra oyunları ziyaretçi olarak oynuyorsunuz. Bu yüzden ekranın solundaki açılır menüden bir hesap oluşturarak kendi istatistiklerinizi inceleyebilirsiniz. Bu istatistiklere erişebilmek önceki oyunlarınız hakkında bilgi sahibi olmak amacıyla oldukça iyi olabilir.

Lichess içerisinde farklı oyun modları da mevcut. Daha doğrusu farklı puanlama sistemine ve süreye sahip oyun modları. Uygulamada 8 adet oyun modu mevcut. İstediğiniz takdirde custom bölümünden kendi belirlediğiniz niteliklere göre de bir oyun oluşturabilirsiniz. Oyunu sadece online değil offline olarak da oynanabilir. Hatta aynı telefon üzerinden karşılıklı oynama seçeneği bile mevcut.

Uygulamanın diğer bir olumlu yönü öğrenme özelliğidir. Günlük olarak belirlenen bulmacaları çözerek tecrübenizi geliştirebilirsiniz. Bu bulmacaların amacı farklı durumlardaki ince noktaları görebilmeniz ve bu ince noktalara göre hareket edebilmeniz.

Zirveye Oynayın

Uygulama üzerinden sıralamaları takip edebilirsiniz. Gerekli kadar süre ayırdığınız takdirde belli bir seviyeye ulaşacaksınız. Bu seviyenizdeki tecrübeniz sayesinde ve satrançta geliştireceğiniz stratejiler sayesinde en üst seviyeyi hedefleyebilirsiniz. Ayrıca oyun sonrası yaptığınız hamleleri tek tek gösteren analiz ekranı da uygulama için önemli bir artı.

Lichess Ekran Görüntüsü

Lichess Ekran Görüntüsü

‎lichess • Online Chess
‎lichess • Online Chess
lichess • Free Online Chess
lichess • Free Online Chess

About Author

Leave A Reply