Samsung Orijinal Şarj Aleti Nasıl Anlaşılır?

0

Piyasada özellikle Apple ve Samsung orijinal şarj aleti bulmak oldukça güç. Samsung marka şarj aletlerinden piyasada milyonlarca bulmak mümkün. Fakat bazı fırsatçı üreticiler ve satıcılar bu ürünlerin sahtelerini piyasaya orijinal olmadığı halde orijinalmiş gibi satmaya çalışabiliyor. Bu nedenle Samsung marka orijinal şarj aleti nasıl anlaşılır, gelin hep birlikte satın alırken nelere dikkat etmemiş gerektiğine bakalım.

Şarj Aletim Orijinal Mi?

1- Üretim Yeri:

Bir şarj aletinde ilk bakmamız gereken yer üretim yeri. Samsung şarj aletleri asla Çin’de üretilmiyor. Tüm şarj aleteri Vietnam’da üretiliyor bu da bize en büyük ip ucu oluyor.

2- Çentik:

Şarj aletinin orijinal olduğunu anlamanın bir diğer yolu da prize takılan kısmındaki çentik. Bu çentik gözle pek anlaşılmayabilir fakat elinizle hafiften dokunduğunuzda mutlaka anlaşılacaktır. Eğer çentik var ise şarj aletiniz orijinal demek oluyor. Tabii bazı sahte ürünlerde bu çentik de artık taklit edilmeye başlanmış bu nedenle sadece çentiğe değil tüm maddelere bakmanızda fayda var.

3- Samsung Yazısı:

Markadaki tüm harfler birbirine eşit uzaklıkta olmalı ve yazı fontuda sağdaki gibi olmalı. Sahte cihazlarda genellikle sam-sung şeklinde ayrı yazım ya da A harfinin bir önceki harfe çok daha yakın olması sorunu ile karşılaşıyoruz. Orijinal de ise hepsi düzgün bir sırada.

4- Usb Type-A Portu:

Samsung orijinal şarj aleti ile orijinal olmayan şarj aleti arasındaki bir diğer fark ise bu. Orijinal üründe resimde de görüldüğü gibi iki tane büyük kare deliğin altında bir de küçük delik var sahte üründe ise bu yok. Yine aynı şekilde orijinal üründeki usb simgesi de çok daha zarif duruyor.

5-  Mikro Usb Portu:

Bu da bize bir diğer ip ucu. Sahte ürünün bu kısmı çok daha beyaza yakın oluyor ve telefonumuza giren kısım fazlaca uzun oluyor. Bunun nedeni her telefona uyması için yapılmış olması. Orijinal de ise yerine tam oturur ve herhangi bir boşluk kalmaz.

6- Sertifikalar ve Yazı Karakterleri:

Son olarak da şarj aletinin üstündeki yer alan yazı ve sertifikalara bakıyoruz. A+ vb gibi normalde olmayan sertifikalar varsa veya Samsung yazısında bahsettiğimiz yazım hataları arkada yer alan kısımda da varsa şarj aletinin orijinal olmadığından şüphelenebilirsiniz.

Orijinal Şarj Aleti Nereden Alınır?

Samsung orijinal şarj aleti şarj aleti almak için aslında bilindik büyük online alışveriş sitelerini, zincir teknoloji marketlerini veya Samsung’un kendi sitesini tercih edebilirsiniz. Bu ortamlarda sahte ürün olmayacağı için gönül rahatlığı ile alıp kullanabilirsiniz. Bunun dışında çok ucuza satılan yerlerden, satıcısı belli olmayan ürünlerden uzak durmanızda fayda var 🙂

Yazar

Yorum