Root Nedir? Galaxy Cihazlarda Root İşlemi

0

Android işletim sistemine sahip cep telefonları iOS işletim sistemine sahip cep telefonlarına oranla çok daha esnektir. Esneklikten kasıt ise cihazı kişiselleştirebilme noktasında Android cihazlara yeni özellikler kazandırılabileceği gibi gereksiz uygulamalardan da kurtulabilirsiniz.

Android cihazlarda Root işlemi adı verilen bir işlem bulunmaktadır ve bu işlem sonrası cihazlara farklı sürümler atabilirsiniz. Bu yazımızda ise en çok kullanılan seri olan Samsung Galaxy cihazlarına nasıl root atılacağını aşama aşama göstereceğiz.

Root Nedir?

Bu işlemin detaylarını anlatmadan önce kısaca Root işlemini anlatmakta fayda var. Her işletim sisteminde hesapların belirli yetkileri bulunmaktadır. En çok yetkiye sahip hesaplara ise Administrator adı verilmektedir.

Administrator yetkisine sahip kullanıcılar işletim sistemindeki tüm dosyalara erişim imkanına sahiptir. Bu kullanıcı yetkisi ile diğer kullanıcıların yetkileri sınırlandırılabilir. Android işletim sistemleri Linux tabanlıdır. Linux işletim sistemlerinde Administrator yetkisine sahip kullanıcılara Root adı verilmektedir.

Android telefonlar Root işleminden sonra cihazın her noktasına erişim imkanına sahip olurlar. Android işletim sisteminin yavaşlamasının en büyük sebebi işletim sistemi ile birlikte gelen gereksiz uygulamalardır. Google Nexus model telefonlar bu gereksiz uygulamaları barındırmadığı için çok daha uzun ömürlüdür.

Root Yetkisinin Avantajları

Cihaz Root işleminden sonra tüm yetkiyi cihazı kullanana devretmektedir. Cep telefonuna özel işletim sistemi yüklenebileceği gibi mevcut ayarlar dışında da birçok işleme izin bulunmaktadır. Linux işletim sisteminin Windows’a karşı en büyük avantajı da ana yetkili kullanıcının çok daha esnek hareket edebilmesidir.

Galaxy Cihazlarda Root İşlemi

Galaxy Cihazlarda Root İşlemi

Galaxy Modelleri ve Root İşlemi

Öncelikle şunu belirtmeliyiz ki, Root işlemi geri dönüşü olmayan bir işlemdir ve kesinlikle yedek alınmalıdır. Root işlemi başarısız olduğunda cep telefonu devre dışı kalabilir. Her cihaza özel Root dosyaları bulunmaktadır ve Note 5 cep telefonuna uyan Root Note 6 modelinde kullanılmaz.

Root işlemi yapmak için Odin adındaki bir yazılım kullanılabilir. Odin indirildikten sonra ise orijinal bir root dosyası bulunmalıdır. Orijinal root dosyasını ise: “Galaxy Note 6 Root Dosyası” şeklinde arama yaparak bulabilirsiniz. İlgili dosyaları Samsung firmasının resmi sitesinden de bulabilirsiniz.

Root Atma İşlemi

İlk olarak cihazın ayarlar kısmına girdikten sonra: “Güvenlik – Bilinmeyen Kaynaklar’a izin ver” seçeneğini işaretlemeniz gerekiyor. Cihazı kapattıktan sonra ise: “Ses Kısma + Home Tuşu + Power Tuşuna” basmanız yeterlidir.

Not: Bu kombinasyon cihazdan cihaza farklılık gösterebilir.

Gelen ekranda ses açma tuşuna basarak bilgisayara bağlanın. Odin programını açtıktan sonra cihazı bilgisayara USB kablosu ile bağlamanız gerekiyor. PDA sekmesinden ise Root dosyasını seçtikten sonra programda Start tuşuna basmanız yeterlidir.

Not 2: Bu işlem esnasında cihaz birkaç kez açılıp kapanabilir.

Root işlemi cihazı garanti dışı bırakabilir bu sebeple gözden çıkarılan cihazlarda Root işlemi yapmak gerekmektedir.

About Author

Leave A Reply