Reuters RAW Çekimi Yasakladı

1

Reuters RAW Çekimi Yasakladı

Reuters RAW çekimi yasakladı peki, JPEG mi Raw mı?

Bizler bunu tartışırken Reuters Dünya genelinde yeni bir karara imza attı. Çalıştığı bağımsız fotoğrafçıların RAW formatlı fotoğraf üzerinde işlem yapıp kendilerine göndermelerini yasakladı. Kulağa garip gelse de artık fotoğrafçıların RAW çekmeleri yasak.

Reuters bu kararı ahlaki açıdan aldığının altını çiziyor. Fotoğrafta estetiğin önemine değinerek uluslararası habercilikte Reuters Pictures’in öneminin büyük olduğunu ve fotoğrafta estetikten önemli olan noktanın gerçeği yansıtma olduğunu belirtiyorlar.

Fotoğrafçıların JPEG çekmeye başlaması, çekilen fotoğrafların Reuters’a daha hızlı ulaşması ve fotoğrafların daha az müdahaleye maruz kalması anlamı taşıyor. Reuters bu iki noktada mutlu olsa da JPEG kararı fotoğrafçıların hatasız çekim yapmaları için ekstra çaba harcamalarını gerektirecek.

Daha detaylı bilgiler için sitemizi ziyaret etmeyi unutmayın.

Yazar Hakkında

1 Yorum

  1. Maalesef günümüz fotoğrafçılığı Photoshop bilgisayar fotoğrafçılığı olmuş durumda. Fotoğrafçılık bilginiz olmasa da bilgisayar programlarına hakimseniz istediğiniz görüntüyü elde edebilirsiniz, bunun zaten fotoğrafçılıkla hiçbir ilgisi yok; tamamen bilgisayar ilimünasyonudur. Aşırı geniş açılı lensler, aşırı HDR veya aşırı renk müdahaleleri doğal fotoğrafı kişisel sanal resim formatına götürüyor. Photoshop müdahaleleri aşırıya kaçmadan kusurları örtmeye olanak tanımalı. Zaten fotoğraf forumlarında “shuttur acımayın” sloganıyla almış başını gidiyor… Gördüğünü değil tesadüfi olarak 20-30 fotoğraftan birini beğenmeniz fotoğraf çekme olarak görmeyelim. JPEG çekin ve firmanın ortalama değerlerle kaydettiği fotoğrafı daha fazla beğeneceğinizi umuyorum. Bilgisayarı sadece basit müdahaleler için kullanın. Fotoğrafçı değil “Fotoğraf Sanatçısı” olmaya özen gösterin.

Yorum Bırakın