Yanıtla: Olympus Türkiye – Mayıs 2016 indirim kampanyası başladı !..


Üye
xakar on #3402423569

Kullanıcı yorumu ne kadar güvenilir peki ? Bilemiyorum hangi forumlarda ne zamandır fotoğraf başlıklarını takip edersiniz. Ben sanırım 9 senedir takip ediyorum. Kullanıcı yorumlarının çoğunluğu üreticinin yaptığı reklamlardan daha tehlikeli, fanatik ve en iyimseri bile eksik olabiliyor. Bir kullanıcı mesela 10 yıldır (örnek ben) bu hobi ile ilgileniyor ama 10 yıl sürecinde kullandığı makinalar işte mesela abartalım 10 farklı ürün. Bir kere bunları aynı zaman diliminde kullanmamış. Aynı zaman diliminde kullansa dahi bir inceleme sitesinde bu işi yapanlar kadar bilgiye sahip mi ? Kullanıcı yorumunda kullandığı ürünü hangi ürünler ile kıyaslamış ve bize görsel + sayısal sonuçlarını kanıt olarak sunabiliyor mu ? Kullanıcının yorum yaparken elindeki diğer harici ekipmanların yeterliliği nedir ( Mesela IPS panelli bir monitörü mü var yoksa sRGB’nin %72 kadar renk derinliğini gösterebilen TN panelli bir monitöre bakarak mı bize yorum yapıyor ! Bunun bilgisini kanıtı ile paylaşıyor mu !?) ?

Birkaç yıl önce okuduğum bir makalede üreticilerin tüketicinin bu eğilimini gördüğünü ve gün geçtikçe artan oranda kullanıcı yorumları ile üreticilerin ürün pazarlama yoluna gideceğini yazmışlardı. Bakınız, günümüzde üretici distribütör blog yazarları olsun, ürün mağazaları olsun bu gibi yerlere ürünlerini yollayıp onların inceleme gibi ama aslında daha çok reklam tadında birer tanıtımı olan yazılar yazmalarına imkan sağlıyorlar.

Bu nedenlerle bana göre hiç değilse orijinallerini görüp-indirip, her türlü inceleme aşaması, ekipmanı ile bilgilerini paylaşan inceleme siteleri bu tür blog ve online mağaza sitelerinden çok daha güvenilirdir. Çünki bugün eline geçen aynı sınıf, aynı fiyat aralığındaki A marka makina için herşeyi çok iyi diyen, yarın B marka makina için de aynılarını söyleyen bir site bize ne veriyor olabilir ? Bunun yanı sıra bir inceleme sitesi düşünün ki bize RAW’ından JPEG’ine aynı şartlarda çekilmiş fotoğrafları indirip kendimizin o sRGB’nin %72’sini görebildiğimiz monitörümüzde nasıl farklı görünebileceklerini kendi gözlerimizle görebilmemiz için önümüze kanıt koyuyor ise hangisi daha doğru ve iyidir ?! Üstelik bu işi öyle ciddi yapan inceleme siteleri var ki, bugün x markanın y modelini almayı düşünüyor iken aynı ürünün 3-4 yıl önceki bir modelinin dahi aynı şartlarda çekilmiş fotoğraflarını indirip kendiniz karşılaştırabiliyorsunuz.

Size sanırım anında 10’larca “Ben aldım, çok memnunum öneririm” , “Kit lens mi, çöp, 17-50mm. al”, “Sensörü küçük, alınır mı”, “FF alacakasın arkadaş” vb. gibi kullanıcı yorumları bulabilirim sanırım, değil mi ? Görüleceği üzere kullanıcı yorumları en iyi niyetli durumda dahi öncelikle kullanıcının kaç ürün ile eş zamanlı buluşabildiğine, duygusal durumuna (ki 2-3 bin lira para verdiği için “Ben makinamı seviyorum, eksi yönlerini söyleyemezsin diyenleri bile görüyoruz), teknik bilgisine ve harici donanımlarına göre çok güvenilmez ve yanıltıcı olabilirler.