Fotoğrafta Renk Sapması Nedir? (Chromatic Aberration)

0

Fotoğrafta renk Sapması ne demek? Türkçe’de RS, İngilizce’de ise CA (Chromatic Aberration) olarak kısaltılan bu sorun hangi durumlarda oluşur ve nasıl engellenebilir? Evet, birinin Türkçe diğerinin İngilizce olması dışında bir fark yok. Fotoğraf ortamlarında iki farklı terimi konuşana rastlayabilirsiniz. Tamamen aynı anlamdalar. Hatta Si-Ey (C=Si, A=Ey) diyen kişilere bile rastlayabilirsiniz.

Objektiften geçen kırmızı, yeşil ve mavi ışınların tek bir noktaya düşmesi gerekirken, renk ısılarının farklı olmalarından kaynaklı farklı noktalara düşerler. Bu duruma renk sapması denir ve istenmeyen bir durumdur. Çünkü ışınların farklı noktalara düşmesiyle birlikte görüntü kalitesi olumsuz etkilenir. Olay fizik konunudan ibaret. Şema olarak göstermekte yarar var.

Renk Sapması

Renk Sapması

Maalesef teknik olarak bu sorunu tamamen çözmenin imkanı yok. Fakat üreticiler bu olumsuz durumu engellemek amacıyla, daha doğrusu oluşan bu olumsuz durumu en aza indirmek amacıyla çeşitli teknolojilerle optik üretim yollarına giderler. Pentax’ın SMC ve HD gibi kaplamaları bu amaca hizmet eden iki kaplama teknoloji. Farklı firmalar farklı kısaltmalarla tüketicinin karşısına çıkıyor.

Renk sapması durumunu en aza indirmek için objektifin en açık diyafram değerini kullanmaktan kaçınmalısınız. 1:1.4 ya da 1:2.8 yerine 1:2.0 ile 1:3.5’e doğru diyaram değerini küçültmelisiniz.

Renk Sapması

Renk Sapması

About Author

Leave A Reply