Powerbank Satın Alınırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

0

Akıllı telefonların hayatımızdaki yeri arttıkça Powerbank gibi ürünlerde popüler hale geldi ama Powerbank satın alınırken nelere dikkat etmeliyiz? Apple, Samsung, Huawei ve diğer firmaların ürettiği cep telefonlarının ekran boyutları fazla olduğu için şarj tüketimleri de oldukça fazla. Firmalar yüksek mAh’e sahip cihazlar üretse de en iyi cihazın uzun kullanımda şarjı 2 gün dayanabiliyor.

Zorunlu bir ihtiyaç haline gelen bu ürünleri satın alırken dikkat etmekte fayda var. Bazı cihazlar estetik olsa da şarj performansı çok kötü olabiliyor. Tam tersi durumda da birçok cihaz takoz gibi dursa da sağlam bir performansa sahip.

Powerbank mAh Değeri ve Boyutu

Powerbank satın alınırken dikkat etmemiz gereken en önemli nokta kesinlikle mAh değeri ve tanınabilirliği açısından boyutları. Powerbank cihazlarının bazıları büyük boyutlara sahip. Bunun en büyük sebebi yüksek mAh’e sahip bataryalara sahip olmaları. Cihaz estetik olarak iyi olabilir ve küçükte durabilir fakat yüksek ihtimal bu cihaz düşük bir mAh gücüne yani kısa süreli bir şarj kapasitesine sahiptir.

1 Amperlik bir cihaz 1000 mAh değerine denk gelmektedir. Her cihazın ise mAh değeri farklıdır. Eğer birkaç telefonunu birden şarj etmek istiyorsanız veya cihaz hiç şarj olmadan telefonu birkaç kere doldurmalı diyorsanız, mAh değeri yüksek cihazları tercih etmek zorundasınız.

mAh konusu teknik bir konu olduğu için üzerinde pek durmak istemiyoruz. Eğer üst düzey bir performans bekliyorsanız almanız gereken Powerbank’in en az 10.000 mAh güce sahip olması gerekmekte.

Xiaomi 10400 mAh Powerbank

Xiaomi 10400 mAh Powerbank

İhtiyacı Belirlemek

Powerbank satın alınırken ihtacınızı belirlemek önemli. Powerbank ürünlerindeki en önemli ayrıntı olan mAh değerine açıklık getirdik. İkinci dikkat etmeniz gereken nokta, ihtiyacı belirlemek. Eğer bu ürünü çok kullanmayacaksanız 6000 mAh değerindeki bir ürün sizin ihtiyacınızı karşılayacaktır. Bu tarz düşük mAh değerine sahip Powerbank ürünlerinin de boyutları düşük olduğu için estetikte bir havaya sahiptir.

Şarj Etme Hızı

Her Powerbank hızlı şarj etme özelliğine sahip değildir. Eğer cihaz yüksek özelliklere sahip ise ürünün çıkış hızı da yüksek olmalıdır.

Bazı ürünlerde ise hızlı şarj desteği bulunmaktadır. Quick Charge 2 ve 3 şeklinde isimlendirilen bu teknolojiye sahip ürünler cep telefonlarını çok daha hızlı şarj etmektedir. 1 amper çıkış gücüne sahip cihazlarında yavaş şarj ettiğini unutmamakta fayda var.

Powerbank Ayrıntıları

Bazı cihazlarda LED uyarı sistemi bulunduğu için cihazın şarj kapasitesi rahatlıkla görülebilmektedir. Güç çıkış sayısı da cihazın fiyatını etkileyen önemli bir ayrıntıdır. Birçok cihaz iki telefonu aynı anda şarj edebilmektedir.

Powerbank’lerin birçoğunda hem şarj edilebilme hemde şarj edilebilme özelliği vardır. Bu özellik sayesinde Powerbank şarj edilirken bağlı olan cep telefonları da şarj edilebilmektedir.

Notlar

Powerbank cihazları arasında en çok satış rakamlarına ulaşan firma Xiaomi firmasıdır. Bu firma cep telefonu da ürettiği için tavsiye ettiğimiz firmaların başında geliyor. Bu cihazlar bataryaya sahip olduğu için fazla ısınması durumunda patlama riski içermektedir. Bu yüzden ucuz olduğu için bilinmeyen markaların tercih edilmesi, riski de beraberinde getirecektir.

Powerbank’in kendisi kadar şarj kablosu da çok önemlidir. Kablo, belirli bir iletkenliğin altında ise şarj süresi artacaktır. Kaliteli kablo hem cep telefonunu hemde Powerbank’i koruyacaktır.

About Author

Leave A Reply