Pentax Photokina 2016 Röportajı

1

PentaxForums‘ta yayınlanan ve kullanıcılarına Pentax’ın yakın geleceği ile ilgili ipuçları veren röportajı Türkçe’ye çevirdik. Q serisinin geliştirileceği, orta vadede video konusunda Pentax’tan çok bir şey beklemememiz gerektiği ve Pentax’ın K-1’den yana aldıkları geri bildirimlerden memnun oldukları röportajın özeti sayılabilir.

Uyarı: Çeviri çok sayıda devrik cümle ve imla hatası barındırıyor. 🙂 Fakat röportaj eskimeden okuyuculara ulaşmak adına hatalı şekilde paylaşıldı. Gerekli düzenlemeler önümüzdeki gün yapılacak.

 

1- Şu ana kadar Pentax K-1’e tepkiyi nasıl tanımlarsınız? Cihaz diğer marka kullanıcılarının ilgisini çekti mi?

Pentax K-1’in sonuçlarını görmekten çok mutluyuz. İyi oranda kullanıcı çekti, dolayısıyla cihazın beklediğimizden daha başarılı olduğunu söyleyebiliriz.  Bugün bile Japonya dahil bazı marketlerde müşteriler teslimat bekliyor.

 

2- Pentax şu anda orta format ürünlere sahip. Yanısıra FF, APS-C, VR, aksiyon ve aynasız market segmenti ürünler de barındırıyor. Bu çeşitliliğin markayı ve kullanıcı tabanını güçlendirdiğini düşünüyor musunuz?

Photokina’da iki ayrı alanımız var. DSLR (K-1 ve 645Z) ve Theta bölümü. Biz bu ikisinin Ricoh Pentax’ın gerçek servetleri olduğuna inanıyoruz. Kameralarda görsel bir devrime sahibiz ancak Theta ile çerçevenin ötesinde bir görsel devrim yakalıyoruz.

İlk kategoride, FF, orta format, APS-C, kompakt (GR) ve kompakt aynasızlara (Q serileri) sahibiz. Birçok format Pentax Ricoh’un güçlü noktası. Ancak çoklu format piyasada bir miktar kafa karışıklığına yol açabilir. Sonuç olarak ürünlerimizi bir slogan altında geliştirmek istiyoruz: “Premium Ürünler”. Premium olarak tanınabilecek cihazlar geliştirmeye devam edeceğiz.

Theta ile 360 görüntülemede önderiz ve lider olmak istiyoruz.

 

3- Daha geniş kamera piyasasındaki son gelişmeleri nasıl tanımlarsınız? Pentax ürün planmasını etkileyen hiç ana değişiklik var mı?

Kameralar için 360 ve VR gibi daha fazla uygulama ortaya çıkıyor. Bu piyasa eğilimini değiştirebilir. Buna rağmen soru 2 için söylediğim gibi, “çerçeveleme” ile görsel devrim (yüksek çözünürlükte görüntüleme gibi) hala fotoğrafçılığın temel parçası. Ürünlerimizi piyasa eğilimine göre adapte ederken, varolan çizgilerde premium önerilerimizle piyasa eğilimini tanımlayacağımız konusunda güvenliyiz. Theta mevcut durumda bize deneysel olmakta.

 

4- FF formatı görüntü kalitesi konusunda son derece rekabetçi. APS-C gövdeler için düşünceniz nedir?

Ben APS-C için piyasanın devam edeceğini düşünüyorum. Aynı zamanda, APS-C sensörleri üzerindeki tam çerçeve lensler çok yüksek görüntü kalitesi verebilirler. Benzer şekilde, 645 lensler K-1’e adapte edildiği zaman optiğin en iyi kısmını kullanabilirsiniz.

 

5- K-mount ürünlerde K-S1, K-S2 gibi yenilik çizgisine devam etmeyi mi planlıyorsunuz yoksa, K-70 gibi daha geleneksel yapılara dönüş mü göreceğiz?

Yenlik çizgisi ismini kullandık. Ancak şu anda bütün kameralarımızın premium kategorisine girmesini düşünüyoruz. Standart çizgi ve yenilik çizgisi arasında ayrım yapmayacağız ve eskiden olduğu haline döneceğiz.

 

6- Theta gelişimi için planlarınız nelerdir? 4K küresel videonun mümkün olduğunu düşünüyor musunuz?

Birçok Theta kullanıcısının 4K, HDR ve aynı zamanda canlı akış talep ettiğini biliyoruz. Müşterilerimizi dinliyoruz ve ürün takımımız bu talepleri değerlendiriyor. Fakat tam olarak hiç bir planı doğrulayamam.

 

7- Şu anda daha fazla rakip 360 kameraları yapıyor. Fakat Theta toplamda en iyi satıcılardan olmaya devam ediyor. Bu başarıyı neye bağlıyorsunuz?

360 görüntülemede lider pozisyonumuzu korumamız gerekiyor. Örneğin, 360 teknolojimizin çok gelişmiş olduğu konusunda kendimizden eminiz.

Bir çok müşteri de kamerayı taşımayı ve çalıştırmayı kolaylaştırdığı için Theta’nın form faktörünü takdir etmektedir. Bu bizim en rekabetçi noktalarımızdan birisi. Biz aynı zamanda son teknolojinin üstünde kalmak istiyoruz.

Theta sadece donanım değil aynı zamanda uygulama hakkındadır. Kullanıcıların görüntü paylaşmaları için uygulama geliştirmeye devam edeceğiz.

 

8- Videodan bahsederken, 1080/60p gibi 4K’yı Pentax DSLR’e getirme planları var mı?

Öncelikle ve çoğunlukla biz premium kameralar dağıtmak istiyoruz. 4K ile donatılmamış bir kamera premium olarak düşünülmemeye başlandığında bu eklememiz gereken bir şeydir. Biz bir video üreticisi olmadığımızdan, fotoğrafçılıkta mevcut olarak gerekli olanlara öncelik vermekteyiz.

 

9- Benzer şekilde video modunda mekanik SR’i (titreşim engelleme sistemi) Pentax DSLR’e restore etmeye uğraşıyor musunuz?

Biz SR’nin en gelişmiş stabilizasyon sistemlerinden biri olduğuna inanıyoruz. SR’mizin üstünlüğünden dolayı, kullanıcılar video için SR ile ilgilenmeye başladılar. Buna rağmen, mekanik SR’nin şu anda videoya eklenip eklenilmeyeceğine karar verilmedi.

 

10- Pentax K-1’de vizör için elektronik ön perde objektif kapağı desteği eklenecek mi ?

Mükemmel bir öneri! Pentax K-1 firmware 1.30 versiyonunda canlı görüş için EFCS ekliyor. Bu sadece ilk adım.

 

11- K-70’deki hibrit canlı görüş otofokus nasıl çalışıyor?

O sadece sürekli video otofokus için kullanılıyor. Live view’de Pentax K-S2’deki gibi standart kontrast algılama otofokus kullanılıyor.

 

12- K-3 veya K-50 gibi kameralara KAF4 desteği getirme planı var mı?

Bu soruyu yanıtlayamayız.

 

13- Şu anda DC ve PLM’ye sahipsiniz, orijinal DA* lenslerini (16-50mm, 60-250mm, 200mm, 300mm) özellikle AF teknolojisi anlamında modernize etme planlarınız var mı?

55-300mm gibi lenslerin piyasaya sürülmesinden sonra birçok müşterinin bu konuda konuştuğunu biliyoruz. Onların isteklerini dinlediğimizi söyleyebiliriz.

 

14- Pentax Q taraftarları için güncellemeniz var mı?

Q çizgisi devam edecek ve Q-S1 hala geçerli bir model. Buna rağmen, şu anda yeni Q modeli olmadığından Photokinada Q sistemi göstermedik.

 

15- K-bayonet veya daha büyük format aynasızı yeniden düşünüyor musunuz?

Aynasız piyasası büyüyor. Örneğin, Fujifilm henüz orta format aynasız kamera duyurdu. Bu noktada, bizim premium kamera stratejisi için Pentax’ın gerçek değerini bilmemiz (ve bulmamız) gerekiyor. Biri tabi ki pentaprism. Bu aynasızların mücadelesine cevap vermezken seçenekleri değerlendireceğiz. Fakat biz mevcut DSLR’mizin önceliğini düşüreceğiz.

 

16- K-1 kullanıcıları hala gelecek yıldan itibaren yeni sabit odaklı lensleri beklemeliler mi? Eğer beklemelilerse hangi lens öncelikli planlandı?

Yol haritamıza göre, sabit odaklı lensler hala gelişme aşamasında.

 

17- Konuşmaya zaman ayırdığınız için teşekkürler! Pentax taraftarlarıyla paylaşacağınız kapanış düşünceleriniz var mı?

Tabi ki. Biz gerçekten taraftarlarımıza değer veriyoruz ve onların düşüncelerini isteklerini dinliyoruz.

K-1’in piyasaya sürülmesinden sonra bir çok ipucu aldık. Biz taraftarlarımızın forum aracılığıyla ve direk karşılaşmalarla daha yakından iletişim kurmak istiyoruz.

Biz müşterimizin sesini dinlemek istiyoruz. Çünkü başarı sadece kullanıcılardan gelir. Biz müşterilerimizi memnun etmek istiyoruz ve daha sonra onlar ürünlerimize saygı duyacaklardır. Onların tavsiyesine göre yeni ürünler verebiliriz.

About Author

1 Yorum

  1. K-1’de 4K olacağı konusunda çok umutluydum. Duyuruldu ve 4K yok, üzülmedim. Bir sonra ki FF gövdede muhakkak ekleyeceklerdir dedim ki bu röportajı okudum ve Pentax’ın video sektörüne pek sıcak bakmadığını anladım.

Leave A Reply