PayPal Nedir? PayPal Ne İşe Yarar?

0

PayPal nedir? Ne işe yarar? İnternet tabanlı bir ödeme sistemi olan PayPal, uzun bir süredir ülkemizde engelli durumda. Bu engel nedeniyle on binlerce kişi mağdur olurken, farklı ülkeler üzerinde banka hesabı açarak PayPal’ı kullanmaya devam edenlerde bulunuyor. Peki, tüm detayları ile PayPal nedir Gelin bu sorunun cevabını hep birlikte öğrenelim.

Yukarıda belirttiğimiz gibi internet tabanlı bir ödeme sistemi olan Paypal, kullanıcıların veya şirketlerin kredi kartı kullanarak veya kullanmayarak, internet üzerinden güvenli alışveriş yapmasını sağlar. Bunun yanı sıra PayPal’ı bu kadar önemli hale getiren istenilen bir kişiye sadece onun e-posta adresini girerek para göndermenin mümkün olmasıdır.

PayPal ile karşı tarafa para gönderdiğinizde, bu onun banka hesabına değil, PayPal hesabına transfer edilir. Karşı taraf bu parayı banka hesabına çekebilir veya alışveriş yapmak / başkasına para göndermek için hesabında muhafaza edebilir.

Hiç bilmediğiniz bir yerden alışveriş yaparken, PayPal kullanmak çok daha mantıklıdır. Zira, alışveriş yaptığınız site PayPal ile ödeme kabul ediyorsa, kredi kartı bilgilerinizi karşı tarafa vermeden güvenli bir şekilde alışveriş yapabilirsiniz.

30 Mayıs 2016’da PayPal’ın Türkiye faaliyetlerini durdurduğu açıklandı. Gerekçesi ise Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’na (BDDK) yapılan lisans başvurusunun reddedilmesi.

PayPal Nedir? PayPal Ne İşe Yarar?

PayPal Nasıl Kuruldu?

PayPal ilk olarak 1998 yılının Aralık ayında Confinity adıyla ABD’de kuruldu. Şirketin kurulma amacı avuç içi cihazlar için güvenlik yazımı geliştirmekti. Ancak, 1999 yılında para transferi hizmeti vermeye başlayan şirket, 2000 yılında Elon Musk’un kurduğu X.com ile birleşti.

Online banka çözümlerinin önemini anlayan Musk, o dönemde tamamen para transferine odaklandı ve şirketin adını 2001 yılında PayPal olarak değiştirdi. 2002 yılında halka açılan PayPal, bir süre sonra eBay tarafından satın alındı.

About Author

Leave A Reply