Pasaport Başvurusu Nasıl Yapılır? Pasaport İçin Gerekli Evraklar Neler? (2019)

2

Milyonlarca insan ülkelerarası seyahat ederken ülke giriş ve çıkışlarda kullanılan en önemli evrak pasaporttur; peki ama pasaport başvurusu nasıl yapılır ve pasaport için gerekli evraklar neler?

Pasaport, kişinin yurtdışında uluslararası kimliğidir. Eğitim, eğlence, iş ya da turistik amaçlar ile ziyaret edilecek ülkelere ancak pasaport ile giriş ve çıkış yapılırken, kaybetmemek en önemli hususlardan bir tanesidir. Ülkemizde son zamanlarda yurtdışına çıkış ve giriş yapan vatandaş sayısı artarken, bu kanun ülkemizde ilk olarak 1867 tarihinde zorunlu hale gelmiştir. O günden bu güne kadar yurtdışına çıkacak kişiler pasaport almak zorunda kalırken, ülkemizde bunun için bazı şartları yerine getirmeniz gerekiyor. Yeni pasaport alacakların en çok merak edilen pasaport başvurusu nasıl yapılır sorusuna açıklık getirecek ve pasaport için gerekli evraklar hakkında bilgiler vereceğiz.

Pasaport Başvurusu Nasıl Yapılır?

Pasaport başvurusu için 18 yaşından büyük olmak gerekir diye söylentiler olsa da aslında hiçbir yaş sınırı yoktur. Yalnızca kişi hürriyetini kazandığı zaman 18 yaşından büyük olduğunda kendi başına pasaport çıkarabilmektedir. Onun dışında 18 yaşından küçükler ise ebeveynleri ile beraber başvuru yapmak zorundadır. Teknoloji ve internetin gelişmesi sayesinde ülkemizde e-devlet ile birçok işlemleri kolaylıkla yaparken, pasaport başvuruları için randevuları kolayca internet ya da telefon üzerinden yapabilirsiniz. Telefon ile Alo 199 numarayı mesai saatleri içerisinde sabah 9 ila akşam 5 saatlerinde aramanız gerekiyor. Başvuru yaparken 2 adet biyometrik fotoğrafınız ve kimlik kartınız isteniyor. Sıra beklemek isteyenler sabah saatlerinde giderek hızlıca işlemlerini tamamlayabilir. İmza ve parmak izi işlemlerinin yanı sıra pasaport için gerekenler arasında gerekli evraklar hakkında bilgi verelim.

Benzer Yazı
İstanbul Otelleri

Pasaport İçin Gerekli Evraklar

2 Nisan 2018 tarihine dek pasaport işlemleri İl Emniyet Müdürlüklerinde gerçekleşmekteydi. Bu süreden sonra pasaport başvuru, randevu ve talepleri için artık İl Nüfus Müdürlüğüne gidilmesi gerekiyor. Eskiye nazaran çok daha kolay ve hızlı bir şekilde pasaportunuzu alabilirsiniz. Pasaport randevusundan sonra 2 biyometrik fotoğraf ve kimlik ile İl Nüfus Müdürlüğüne gitmeniz yeterlidir.

 • Nüfus Cüzdanı
 • 2 adet biyometrik fotoğraf
 • Harç bedeli ödendiğine dair vergi dairesinden alınan 2 adet makbuz
 • Eski pasaport yenilenecekse, eski pasaport
 • Öğrenciyse ve harç bedeli ödemeden pasaport almak için öğrenci belgesi
 • 18 yaşından küçükler için muvafakat belgesi gerekmektedir.

Bu evrakların yanı sıra başvuru sırasında imza ve parmak iziniz de alındığını hatırlatalım. Biyometrik fotoğraflar, vesikalık fotoğraflardan farklı olduğu için buna dikkat etmeniz gerekiyor. Fotoğrafçıya gittiğiniz zaman pasaport için istediğinizi söylerseniz yardımcı olacaklardır.

2019 Pasaport Harç Bedeli

Pasaport nasıl çıkartılır işleminde en önce yapılması gereken nokta harç bedelidir. Her yıl değişen harç bedeli defter parası ve pasaport süresi olarak belirlenir. 2019 yılının defter bedeli 133,50 TL olurken, 6 aydan 10 yıla kadar süreli pasaport çıkartabilirsiniz.

 • 6 Aylık pasaport ücreti 170,40 TL + defter bedeliyle beraber toplam 303,50 TL
 • 1 yıllık pasaport ücreti 248,40 TL + defter bedeliyle beraber toplam 381,90 TL
 • 2 yıllık pasaport ücreti 405,50 TL + defter bedeliyle beraber toplam 539 TL
 • 3 yıllık pasaport ücreti 575,90 TL + defter bedeliyle beraber toplam 709,40 TL
 • 4 yıl ve üzeri pasaport ücreti 811,60 TL + defter bedeliyle beraber toplam 945,60 TL
Benzer Yazı
İstanbul Festivaller

Ücretler bu şekilde olurken, ödemeyi ancak devletin belirlediği bankalara, PTT şubelerine ya da size en yakın vergi dairesine yatırabilirsiniz. Harç bedeliniz ve gerekli evraklar ile beraber randevu yaptığınız kuruma giderek pasaport işlemlerini başlatabilirsiniz. Pasaportunuz en fazla 1 hafta içerisinde hazır olacaktır.

Yazar Hakkında

2 yorum

Yorum Bırakın