Olimpos Ne Zaman Gidilir?

0

Olimpos, Akdeniz’in huzuru içinde barındıran nadide antik kentlerinden biri. Burada mükemmel bir tatil geçirirken, geçmiş uygarlıkların kalbine eşsiz bir seyahat de yapabilirsiniz. Peki bu seyahat ne zaman gerçekleşmeli? Olimpos ne zaman gidilir merak ediyorsanız, ihtiyaç duyduğunuz bilgilere yazımızın içeriğinden ulaşabilirsiniz.

Finike, Kaş ve Kemer’e giden şehirler arası yolun üzerinde bulunan oldukça şirin bir yer burası. Kemer’den  de yaklaşık 30 kilometre ileride. Onu diğer Akdeniz beldelerinden ayıran tarihi, dokusu ve ruhu olsa da, Olimpos aslında tipik bir Akdeniz kasabası. Çünkü yazın kavurucu sıcakları, kışın da bol yağışı var. Öte yandan çeşitli bisiklet turları, doğa yürüyüşleri ve workshopları içinde barındıran Olimpos’ta, keşfedilmeyi bekleyen pek çok şey var.

Olimpos Ne Zaman Gidilir?

Söz konusu Akdeniz ise, hele ki gezginlerin vazgeçilmez rotalarından olan Kaş – Kemer Yolu’ndan söz ediyorsak, bu bölgenin iklimine ve mevsimsel uygunluk durumuna da değinmeliyiz. Eğer tipik bir yaz tatilcisi iseniz, bütün Akdeniz beldelerinde olduğu gibi, yaz ayları bunun için en uygun zaman. Yüzmek ve dinlenmek dışında tatilinizden beklentiniz varsa, örneğin önceki yazımızda bahsettiğimiz Olimpos Festivalleri ve Şenlikleri ilginizi çekiyorsa, tatilinizi 1-2 ay erken programlamanız yararınıza olacak. Çünkü Nisan ve Mayıs aylarında Olimpos’un etkinlik anlamında hareketli olduğu yadsınamaz bir gerçek. Ayrıca Fethiye, Kaş, Kalkan ve Kemer gibi  güzide komşulara sahip olması, rotanızın devamının da keyfini garantiliyor.

Öte yandan oldukça soğuk ve yağışlı geçen kış ayları, bölge ziyaretlerini malesef kötü etkiliyor. Öyle ki, Olimpos beldesinin sakinleri bile kış aylarında merkezi yerlere  mevsimsel göç edebiliyor. Ayrıca Olimpos’a giden yolların yer yer toprak, yer yer tek yön olması da sürücülerin işini  zorlaştırıyor. Bu nedenle kış aylarında bölgeyi ziyaret edecek şoförlerin oldukça dikkatli olmasını öneririz.

Şayet Akdeniz’de bir okulda okuyor, yöreye yakın bir yerde yaşıyor ya da çalışıyorsanız, burası sizin için seçenek olmaya devam ediyor. Çünkü bölge kentlerde eğitim gören öğrencilerin, kötü hava koşullarına aldırmadan Olimpos’a gitmeye devam ettiğini belirtmeliyiz. Ancak İstanbul, İzmir, Ankara gibi büyük şehirlerden gelen ziyaretçiler, güneş ve denizin de tadını çıkarmak istemelerinden olsa gerek, Olimpos’u sıklıkla bahar aylarının sonu ya da  güz aylarının başında tercih ediyor.

Özet olarak, Olimpos ne zaman gidilir sorusunu rahatlıkla ‘Yaz aylarında’ şeklinde cevaplayabiliriz. Siz de yazın keyfini bu eşsiz kasabada sürmek istiyorsanız, öncesinde Olimpos ile ilgili yazılarımızı okuyarak gerekli bilgileri edinebilirsiniz.

About Author

Leave A Reply