Olimpos Hakkında Bilinmesi Gerekenler

0

Olimpos, Akdeniz bölgesinde Antalya’nın Kumluca ilçesine bağlı antik bir kenttir. Bu kenti ziyaret etmek isteyen kişiler için Olimpos hakkında bilinmesi gerekenler neler? Antalya’nın gözde yerlerinden olan Olimpos, Kemer’e yaklaşık 28 km, Antalya’ya ise yaklaşık 85 km uzaklıktadır.

Doğa, tarih ve deniz üçlüsünü bir arada görmek isteyenler için unutulmayacak tatil yerlerinden biridir. Portakal ağaçları arasında ağaç evlerde konaklayıp hamak keyfi yapacağınız, tarihi Likya yolunda Akçay deresi boyunca doğa yürüyüşü yaparak tarihi kalıntıları görebileceğiniz, masmavi denizinde tekne turları yapabileceğiniz, geceleri kamp ateşi başında eğlenceli zamanlar geçireceğiniz adeta cennetten bir köşe.

Olimpos en çok mart, nisan ve mayıs aylarında tercih edilmekle beraber, Türkiye’nin dört bir yanından gelen üniversite gençlerine ve yeni evli gezgin çiftlere hitap etmekte. Caretta caretta yavrularını görmek isterseniz şehri temmuz ve ağustos ayların ziyaret etmelisiniz. Tertemiz doğası ile insana huzur veren Olimpos’ta her türlü aktiviteyi yapmak mümkün. Tekne turları ile eşsiz koylarda yüzüp teknede müzik eşliğinde keyifli zamanlar geçirebilir, sönmeyen ateş olarak bilinen Yanartaş‘ı doğa yürüyüşü ile görebilir, akşamları kamp ateşi başında şaraplarınızı yudumlayarak sabaha kadar sohbet edebilirsiniz. Olimpos her zevke hitap ediyor. Olimpos sit alanı olduğundan ağaç ev ve bungalovlar, lüks otellerden daha yaygın. Tarihi kalıntıları da içinde barındıran Olimpos’ta hem kültürel gezi yapabilir hem de Akçay deresinin serin sularına ayaklarınızı daldırabilirsiniz.

Olimpos antik kenti, Helenistik dönemde Akçay deresinin iki tarafına da kurulmuştur. MÖ 1. yüzyılda korsan saldırılarına maruz kalmış olan kent, Roma döneminde korsanların elinden kurtarılmıştır. Dolayısıyla ormanın içinde birçok noktada antik kentin Roma dönemine ait kalıntılarına rastlamak mümkün. Bunlardan en onemlisi Adrasan ile Olimpos’u ayıran Musa Dağı‘dır. Musa Dağı’nda birçok antik kalıntılara rastlamak mümkün.

Olimpos hakkında bilinmesi gerekenler arasında olan bir diğer bilgi ise Olimpos’a yaklaşık 8 km uzaklıkta olan Adrasan Koyu. Olimpos daha çok sabahlara kadar eğlence ve sohbet isteyenlere göre bir yer fakat sessiz sakin bir aksam geçirip kafa dinlemek istiyorum diyorsanız kesinlikle Adrasan size göre bir yer. Aynı zamanda Adrasan’da yamaç paraşütü de yapabilirsiniz. İmkanınız varsa profesyonel pilotların eşlik ettigi yamaç paraşütünü deneyimlemeden dönmeyin. Tabi Adrasan’a gidipte Adrasan tekne turlarına katılmamak da olmaz. Sabahtan erken saatten çıkıp akşam saatlerine kadar, el değmemiş koylarda denizin tadını çıkaracağınız muhteşem gezintiden mahrum kalmayın. Tekne turlarıyla ilgili ayrıntılı bilgiyi bir sonraki yazımızda bulabilirsiniz.

Olimpos Bungalov Evleri

Olimpos Bungalov Evleri

About Author

Leave A Reply