Öğrencilere Yapay Zeka Dersleri Verilecek

0

Öğrencilere yapay zeka dersleri verilecek. Çin Uluslararası Radyosu’nun yayımladığı habere göre, Çin Halk Cumhuriyeti 2019 yılında yapay zeka teknolojileri derslerini okullarda seçmeli ders veya temel olarak öğrencilere sunacak. İlk ve ortaöğretim için 10 adet seri halinde hazırlanan yapay zeka teknolojileri ders kitaplarının 6 tanesi eğitime hazılık için ve bu kitaplar öğrencilere mühendislik ile teknoloji hakkında pek çok şey öğretmekle beraber yapay zeka teknolojileri hakkında da öğrencilere birçok beceri aşılamayı hedefliyor.

Kitapların oluşturulmasında en büyük desteği veren kurum, Şıncın merkezli yapay zeka şirketi UBTECH oldu. UBTECH Başkan Yardımcısı Pang Cienşin Çin Hükümeti’nin bu hamlesinin çok önemli bir adım olduğunu ancak bu hamleye rağmen yapay zeka konusunda hala yeterli akademik kadro ve altyapı olmadığını belirtti.

Yapay zeka teknolojileri kitapları şu an ülkenin önemli şehirlerinden biri olan Şanghay şehrinin bazı bölgelerindeki okullarda okutulmakta. Çin Devlet Konseyi geçtiğimiz yılın yaz aylarında yayınladığı planlarda 2030 yılında kadar yapay zeka sektörünün 150 milyar dolar değerine ulaşmasının hedeflendiğini açıkladı. Geçen sene Çin’de yapay zeka sektörünün değeri 28 milyar dolara ulaşmıştı. Peki Çin Halk Cumhuriyeti’nde ders müfredatına eklenecek olan yapay zeka nedir?

Yapay Zeka Teknolojileri

Yapay Zeka Teknolojileri

Yapay Zeka Nedir?

Öğrencilere yapay zeka dersleri verilecek ve bu insanların ürettiği makineler ile robotlara yüklenen farklı türde bir akıldır. Diğer bir deyişle yapay zeka, bilgisayarların insanlar gibi düşünmesini sağlar. Yapay zeka aynı zamanda çevresini algılayabilen ve başarı şansını üst seviyelere çıkarmak için harekete geçen cihazlar için kullanılmaktadır. Yapay zekanın tam olarak neleri kapsadığı konusunda çok çeşitli görüşler bulunsa da kesin bir fikir birliği yoktur.

Makinelerin yetenekleri arttıkça zeka gerektirmediği düşünülen bazı sıradan görevler yapay zeka kapsamına alınmamakta. Bu olaya yapay zeka etkisi adı verilmektedir. Bu durum yapay zekanın henüz yapamadığı bazı şeyleri tanımlamak için kullanılmaktadır.

Yapay Zeka İsmi Nerden Geliyor?

Yapay zeka teknolojileri kavramının tarihi bilgisayar bilimi kadar eskidir. Bu fikri ilk ortaya atan kişi, makinelerin düşünebileceği konusunda çeşitli tartışmalar başlatan Alan Mathison Turing’dir. 2. Dünya Savaşı sırasında ihtiyaç duyulan analizler ve üretilen elektromanyetik cihazlar bu teknolojinin temelini oluşturmaktadır.

Yazar

Yorum